Kamizelka odblaskowa – jak zwiększa naszą widoczność?

0
5948
odblaski

Statystyki policyjne nie napawają optymizmem. Mimo wielu działań poprawiających bezpieczeństwo na drogach wciąż notuje się zbyt dużo wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Akurat obecna pora jest wyjątkowo niebezpieczna. Szybko zapadający zmrok, opady śniegu i deszczu nie poprawiają widoczności na drogach. Rowerzyści, biegacze i piesi w trosce o własne bezpieczeństwo nie powinni zimą wychodzić z domu bez kamizelki odblaskowej.

Apele policji i liczne akcje społeczne od lat koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Od 1 września ubiegłego roku noszenie odblasków jest obowiązkowe dla pieszych poruszających się po zmroku na terenie niezabudowanym. Kamizelka odblaskowa przyda się jednak również w mieście. Moda na poprawę sprawności fizycznej spowodowała, że Polacy masowo ruszyli do uprawiania sportów. Widok spacerowiczów z kijkami, rowerzystów i biegaczy nawet przy ujemnych temperaturach nikogo nie wprawia już w zdumienie. Niestety wciąż stanowczo zbyt rzadko niekiedy bardzo wyszukanym sportowym stylizacjom towarzyszy kamizelka odblaskowa lub inne odblaskowe gadżety.

Dlaczego kamizelka odblaskowa jest taka ważna?

Kamizelka odblaskowa znacznie poprawia widoczność na drodze. Kierowca samochodu jadącego ze średnią prędkością jest w stanie dostrzec pieszego dopiero z odległości 20 m. Szansa na uniknięcie wypadku więc niemal równa zeru. Założenie kamizelki zwiększa ten dystans aż 7-krotnie! – mówi Aneta Niciak z serwisu odblaski24.com.pl.

Ta odległość pozwala kierowcy na zredukowanie prędkości, ominięcie pieszego, czy podjęcie innych działań, by uniknąć zderzenia.

Kamizelka odblaskowa – niezbędna w każdym samochodzie

O kamizelce nie powinni zapominać również sami kierowcy. W takich sytuacjach jak: postój na poboczu drogi, w tym również na bocznych pasach przy autostradzie, konieczność udania się po pomoc, wymiana koła, rozstawianie trójkąta ostrzegawczego należy założyć kamizelkę odblaskową zarówno w dzień, jak i w nocy. Osoba w kamizelce – powinno się ją założyć jeszcze w samochodzie- jest widoczna przez nadjeżdżających kierowców już z odległości 150 metrów.

By kamizelka odblaskowa mogła spełnić swoje zadanie, absolutnie nie powinna być chowana w bagażniku. Najlepiej umieścić ją pod siedzeniem, w schowkach w drzwiach, w podłokietniku, tak, by była zawsze pod ręką. Nie poleca się zawieszania jej na siedzeniu, bo ekspozycja na promienie słoneczne sprawia, że kolor z czasem traci swoją intensywność.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i dobrą widoczność na drodze! Zakup kamizelki odblaskowej dla siebie i najbliższych, zwłaszcza dzieci, to najlepszy krok w tym kierunku.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHistoria motoryzacji w Polsce
Następny artykułEkspert radzi: Jak i czym umyć silnik w samochodzie?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here