Ekspert radzi: Jak i czym umyć silnik w samochodzie?

0
7211
chemik silnik

Utrzymywanie samochodu w czystości to nie tylko kwestia estetyki, ale także dbałości o jego dłuższe i bezproblemowe funkcjonowanie. Silnik to najważniejsza część auta. Od jego prawidłowej pracy zależy użyteczność całego pojazdu. Odpowiednio zadbany będzie sprawny, a dzięki temu właściciel zaoszczędzi na kosztach napraw. Warto zatem raz na jakiś czas silnik umyć. Jak? Zobaczmy.

Troska o silnik samochodu to nie tylko wymiana płynów, oleju, czy filtrów w wyznaczonych terminach, lecz również dbałość o jego stan zewnętrzny. Dzięki regularnemu myciu tej ważnej części auta, można na bieżąco wykrywać i eliminować na przykład wycieki, aby zapobiec poważnej awarii. Pojawia się zatem pytanie: jak i czym umyć silnik samochodu? Najbezpieczniej jest skorzystać z usługi renomowanego warsztatu. Koszt takiej usługi jest niewielki i wnosi średnio od trzydziestu do stu złotych. Jeżeli jednak sami chcemy zadbać o swoje auto musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Czym myć silnik?

Do mycia silnika konieczne jest kupienie specjalnych preparatów np.: płukanek do silnika. Trzeba z nich skorzystać, aby nie zniszczyć motoru poprzez szorowanie lub drapanie. Specjalistyczne środki po ich naniesieniu na zabrudzoną powierzchnię, wystarczy w odpowiednim czasie spłukać wodą, a następnie osuszyć – warto w tym celu użyć sprężonego powietrza, a jeśli jest to niemożliwe należy odczekać, aż wilgoć sama odparuje – mówi ekspert ze sklepu chemik24.pl. W internecie można zakupić całą gamę produktów chemii budowlanej i przemysłowej, między innymi środków czyszczących do aut, w tym płukankę do silnika diesla.

Przygotowanie auta

Przed rozpoczęciem mycia silnika konieczny jest wybór odpowiedniego miejsca do wykonania tej czynności. Jest to istotne z powodu konieczności użycia chemicznych środków czyszczących, które będą w stanie rozpuścić i zmyć smary oraz oleje. Spłyną one wraz z wodą pod auto. Dlatego nie powinniśmy tego robić w ogródku, aby nie doszło do skażenia gleby. Silnik można umyć w garażu, jeżeli jest on wyposażony w odpływ do kanalizacji lub na myjniach samoobsługowych, w wyznaczonych do tego celu miejscach.

Drugą ważną sprawą jest odczekanie, aż silnik będzie zimny zanim rozpocznie się czyszczenie. Polanie gorącego motoru wodą (szybkie schłodzenie) może spowodować jego uszkodzenie na przykład pęknięcie obudowy silnika. Kolejnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie elementów elektrycznych i elektronicznych samochodu, tak aby nie doszło do ich zamoczenia. Podobnie trzeba uczynić z filtrem powietrza. Do tej czynności można użyć zwykłej folii oraz taśmy izolacyjnej.

Jak myć?

Po zabezpieczeniu wszelkich newralgicznych miejsc przed wilgocią, należy zastosować specjalistyczny środek czyszczący zgodnie z instrukcją użycia załączoną do opakowania. Dobrym pomysłem jest zastosowanie płukanki do silnika w celu oczyszczenia go z pozostałości olejnych i zanieczyszczeń. Sugerujemy w tym celu użyć dodatku do oleju silnikowego Liqui Moly – Engine Flush – dzięki niemu można usunąć zanieczyszczenia zarówno z silnika benzynowego jak i diesla. Po zakończeniu wszelkich czynności oczyszczających i po usunięciu zabezpieczeń warto uruchomić pojazd, aby upewnić się, że silnik pracuje bez zarzutu i nie zaszkodziły mu nasze działania.

Samodzielne umycie silnika nie jest skomplikowane pod warunkiem użycia przeznaczonych do tego środków i postępowania zgodnie z instrukcją obsługi. Czysty silnik to bezawaryjna praca, bezpieczna i komfortowa jazda, a w finale również spore oszczędności na niespodziewanych naprawach.

[Głosów:13    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here