Z lasu do miasta. Historia marki Jeep

0
3532
jeep

Jeep to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna marka na rynku samochodów terenowych. O jej niezwykłej popularności świadczy między innymi fakt, że samo słowo „jeep” stało się w potocznej mowie synonimem samochodu terenowego, używamy go nawet w stosunku do wozów innych marek.

Początki marki

Wszystko zaczęło się od ogłoszonego przez amerykańską armię w lipcu 1940 roku przetargu na nowe lekkie pojazdy rozpoznawcze. Spośród ponad 130 firm zaproszonych do udziału w rywalizacji o kontrakt, zgłosiły się jedynie trzy: Ford Motor Company, American Bantam Car Manufacturing Company oraz Willys-Overland. Każda z firm zaprezentowała swój prototyp, po serii testów i uruchomieniu produkcji zwycięski okazał się Quad, stworzony przez Willys-Overland. Model ten został nieoficjalnie ochrzczony mianem Jeep. Istnieje kilka teorii wyjaśniających tę sytuację. Jedną z nich było zapożyczenie imienia od jednego z bohaterów komiksów o Popeye’u, zwanego Eugene the Jeep. Druga wskazywała na fonetyczny zapis skrótu GP, oznaczającego General Purposes, czyli „ogólne przeznaczenie”. Nazwa Jeep przyjęła się bardzo szybko, w 1950 Willys-Overland dokonał zastrzeżenia jej jako znaku towarowego. Do tego czasu na potrzeby armii powstało już przeszło 360 tysięcy egzemplarzy samochodu. W 1945 roku pojawił się pierwszy model Jeepa o zastosowaniu cywilnym – CJ-2A.

Po wojnie

Po zakończeniu wojny Willys-Overland wydał kilka kolejnych modeli Jeepa, przeznaczonych dla klientów indywidualnych. W 1953 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez firmę Kaiser Company, dwa lata później zaprezentowano model CJ-5, który cieszył się ogromną popularnością wśród klientów coraz bardziej zafascynowanych samochodami terenowymi – łącznie wyprodukowano ponad 600 tysięcy egzemplarzy auta. W 1963 powstała spółka Kaiser Jeep, jednak nie była ta ostatnia zmiana w historii marki. W 1970 roku została ona zakupiona przez American Motors Corporation – w międzyczasie powstawały kolejne nowe modele, między innymi niezwykle Jeep Commando (1967), którego jeden z wariantów wyprodukowano w ilości zaledwie 100 sztuk. Czas spędzony pod skrzydłami AMC był dla Jeepa okresem bardzo intensywnego rozwoju i modernizacji. W roku 1976 pojawił się model CJ-7, który zastąpił cieszącego się 30-letnią popularnością CJ-5. W 1987 roku AMC zostało przejęte przez Chryslera, Jeep stał się częścią koncernu – w tym okresie powstały najbardziej znane modele, m.in. Wrangler (1987) oraz Grand Cherokee (1992). Obecnie marka należy do międzynarodowego koncernu Fiat Chrysler Automobiles i jest jednym z jego najlepiej sprzedających się produktów.

Jeep jest popularny również na polskich drogach. Jednym z jego uznanych dealerów na rodzimym rynku jest firma Autoplus.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowoczesne i tanie taxi? To możliwe!
Następny artykułFelgi w samochodzie: estetyka czy szpan?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here