Wśród kierowców krąży wiele opinii na temat felg. Jedni są zwolennikami tradycyjnych obręczy stalowych, ale nie brakuje także fanów tych aluminiowych. Jedne i drugie z obręczy mają swoje zalety i wady. Aby móc odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie, niezbędne jest zestawienie pewnych cech obu rodzajów obręczy, aby móc je porównać.
W celu porównania konieczne jest wyznaczenie pewnych kategorii, dzięki którym będzie możliwe zaprezentowanie wad i zalet obu rodzajów felg. Na potrzeby tej analizy przyjmujemy następujące parametry oceny: ciężar, cechy użytkowe, wygląd i cena.
Ciężar
Waga pojedynczej felgi stalowej i aluminiowej w tym samym rozmiarze może być różna. Wynika to z faktu, iż obręcze aluminiowe, w zależności od wzoru, mogą zawierać odmienną ilość stopu metali i ich ciężar może być różny. Dlatego jedne felgi aluminiowe mogą być lżejsze, inne zaś cięższe od stalowych w takim samym rozmiarze.
Cechy użytkowe
Pod pojęciem cech użytkowych rozumieć należy wszystko to, co jest związane z korzystaniem z felg. Obręcze stalowe w przeciwieństwie do aluminiowych łatwiej uszkodzić. Są one bardziej miękkie i szybciej się wginają po najechaniu na przykład na wysoki krawężnik. Jednak na ich korzyść przemawia fakt, iż trudność oraz koszty naprawy i regeneracji tego typu felg są nieporównywalnie mniejsze w stosunku do obręczy aluminiowych – mówi Łukasz Korczyk z centrumfelg.pl. Stalowe nie wymagają ponadto żadnych specjalnych środków, aby utrzymać je w czystości. Poza regularnym oczyszczaniem zbędne są także zabiegi konserwacyjne. Szybciej za to korodują.
Wygląd
Felgi stalowe same w sobie nie są piękne. Z tego powodu większość użytkowników takich obręczy stosuje kołpaki, aby je zasłonić. Aluminiowe wręcz odwrotnie – są interesujące i stanowią ozdobę samochodu. W sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo różnych wzorów i kolorów obręczy aluminiowych. Ich założenie jest najłatwiejszym z możliwych sposobów na upiększenie pojazdu i nadanie mu niepowtarzalnego designu.
Cena
Nie ulega wątpliwości, że felgi stalowe są tańsze od aluminiowych. Oprócz kosztu samych obręczy stalowych należy doliczyć koszt zakupu kołpaków, jeżeli przyszłemu użytkownikowi nie zależy tylko i wyłącznie na ekonomii.
Podsumowując trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z obręczy są lepsze. Decyzja o zakupie jednych lub drugich, zależy od możliwości finansowych przyszłego użytkownika oraz tego, na ile zależy mu na efekcie wizualnym swojego pojazdu. Duży wybór wszelkiego rodzaju felg stalowych, jak i aluminiowych sprawia, że każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla własnego auta.