Ból gardła i problemy z oczami – dlaczego watro dbać o klimatyzację

0
2486
klimatyzacja

Klimatyzacja nie zaszkodzi naszemu zdrowiu pod warunkiem, że będzie odpowiednio konserwowana. Na klimatyzację w miejscu pracy lub autobusie nie mamy wpływu, ale jeżeli posiadamy tego typu system w domu czy samochodzie, warto wiedzieć czym może skutkować, nieregularne i nieodpowiednie serwisowanie instalacji.

Świeże powietrze w domu i samochodzie

Świadomość zagrożeń płynących z zanieczyszczonych przewodów klimatyzacyjnych jest bardzo ważna. Często trudno powiązać np. alergie skórne z brudną klimatyzacją. Przewlekłe, nawracające infekcje mogą być wynikiem zanieczyszczonej instalacji klimatyzacyjnej. Pamiętajmy, aby czyszczenie klimatyzacji samochodowej oraz domowej zlecać profesjonalnemu serwisowi, ponieważ wymagane jest przestrzeganie odpowiednich środków ostrożności oraz użycie specjalistycznych preparatów.

Suchość oczu i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych

Nieodpowiednio konserwowana klimatyzacja może być źródłem wielu chorób. Złe samopoczucie najczęściej wiążemy z przeziębieniem lub pogodą na zewnątrz, rzadziej z kilkugodzinną ekspozycją na ogromną ilość chorobotwórczych mikroorganizmów wydostających się z przewodów wentylacyjnych w biurze lub samochodzie.

Pod koniec lat 80. Światowa Organizacja Zdrowia użyła terminu „chore budynki” odnoszącego się do przestrzeni, w których zainstalowane są systemy grzewczo-chłodzące, klasyfikując go jako jednostkę chorobową. BRI czyli Building Related Illness to zespoły chorób wywołane przez brudne systemy klimatyzacyjne, są to m. in.: alergie, astma oskrzelowa, chroniczne zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, gorączka nawilżaczowa, zakażenia grzybami, pleśnią, wirusami i bakteriami, opryszczka, zapalenie spojówek, grypa.

Chorobotwórcze organizmy szczególnie szybko namnażają się w wilgotnych, ciepłych, zaciemnionych warunkach, które panują wewnątrz systemów klimatyzacyjnych. Dlatego tak ważny jest odpowiedni serwis tych urządzeń. Mimo że nie istnieją przepisy regulujące częstotliwość czyszczenia klimatyzacji to zalecany jest jej dokładny przegląd co najmniej raz w roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDacia Duster i Volkswagen Amarok w nowej odsłonie
Następny artykułHistoria motoryzacji w Polsce

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here