Trzy typy okrągłych filtrów powietrza na przykładzie filtrów Filtron

0
2931

Filtr powietrza ma chronić wnętrze silnika spalinowego przed pyłem, kurzem, szczątkami organicznymi i innego rodzaju zanieczyszczeniami, jakie mogą unosić się w powietrzu. W związku z tym, że silnik spalinowy do spalenia jednego litra paliwa potrzebuje dużych ilości powietrza – nawet 10m3, szczególnie istotne staje się jego wstępne oczyszczenie. Do tego celu wykorzystuje się filtry powietrza o zróżnicowanej konstrukcji. Jednym z rodzajów takich filtrów są filtry okrągłe, które można podzielić na kilka podtypów o szczególnych właściwościach. Dla przykładu, okrągłe filtry powietrza Filtron występują w trzech typach konstrukcyjnych: filtry okrągłe o wzmocnionej konstrukcji, filtry z prefiltrem i filtry z uszczelką wargową. Czym one różnią się od siebie i jakie jest ich zastosowanie?

Filtry powietrza okrągłe o wzmocnionej konstrukcji

Charakterystycznym elementem tego typu filtrów jest specjalna siatka z blachy zabezpieczonej przed korozją, która zapobiega ściskaniu i zapadaniu się wkładu filtracyjnego pod wpływem różnicy ciśnień. Tego typu filtry powietrza Filtron dedykowane są przede wszystkim do pojazdów osobowych wyposażonych w silniki o dużej pojemności, które potrzebują większej ilości powietrza do wykorzystania pełni potencjału swojej mocy. Dzięki wzmocnieniu konstrukcyjnemu, delikatny wkład filtracyjny utrzymuje swoją podstawowa formę, nie odkształca się i nie zapada, pomimo działających na niego dość dużych sił, wynikających z różnic ciśnienia przed i za filtrem.

Filtry powietrza okrągłe z prefiltrem

Ten rodzaj filtrów posiada dodatkową, zewnętrzną warstwę włókniny, która zatrzymuje większe cząstki stałe, przez co podstawowy wkład filtracyjny wolniej się zapycha i przez dłuższy okres może w skuteczny sposób filtrować powietrze. Ten rodzaj okrągłych filtrów powietrza Filtron dedykowany jest do pojazdów poruszających się w warunkach silnego zapylenia powietrza, a także w tych pojazdach, w których istnieje potrzeba wydłużenia cyklu pracy na jednym filtrze powietrza. Filtry powietrza Filtron z prefiltrem to konstrukcje o większej trwałości i dłuższym czasie żywotności.

Filtry powietrza z uszczelką wargową

To specyficzna konstrukcja, jeśli chodzi o okrągłe filtry powietrza Filtron. W tym typie filtra, w miejsce tradycyjnej, dość szerokiej uszczelki poliuretanowej, wprowadzona jest wąska uszczelka wewnętrzna, która zapewnia wysoki poziom szczelności połączenia i jednocześnie dobry rozkład naprężeń, działających na wkład filtracyjny. W zakresie funkcjonalnym, ten rodzaj filtrów nie różni się niczym od filtrów o tradycyjnej konstrukcji, z uszczelką zakrywającą całą szerokość plis – wkładu filtracyjnego. W praktyce takie rozwiązanie konstrukcyjne stosowane jest wówczas, gdy plisy wkładu filtracyjnego są sklejone na krawędziach i tworzą swego rodzaju mini kieszonki.

Więcej o filtrach marki Filtron można dowiedzieć się ze strony: https://efiltry.pl/pl/filtry-filtron/filtry-powietrza-filtron.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO czym pamiętać, gdy chcemy kupić używane auto?
Następny artykułBadania kierowców w Warszawie

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here