Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

0
919
Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe

Klocki hamulcowe wymieniamy regularnie. Raczej pamięta o tym większość kierowców. Dużo rzadziej pamiętamy jednak o równie istotnym elemencie, jakim są tarcze hamulcowe. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że akurat ten element wymienia się stosunkowo rzadko. Co jest najlepszym wyznacznikiem zużycia tarcz hamulcowych? Przejechane kilometry, a może coś innego?

Po ilu kilometrach konieczna jest wymiana tarcz hamulcowych?

Podobnie jak w przypadku wielu innych komponentów w samochodzie – jednym z najlepszych wyznaczników zużycia jest liczba przejechanych kilometrów. Przyjmuje się, że dla tarcz hamulcowych ta ilość to 70 lub 80 tysięcy. Konkretna wartość zależy jednak jeszcze od typu i jakości tarcz.

Tych na rynku znajdziemy bowiem naprawdę wiele. Polskie klocki hamulcowe i tarcze – w zależności od wariantu – mogą posłużyć nam dłużej lub krócej niż wspomniane 70 tysięcy kilometrów. Zazwyczaj informację na temat tego, ile wytrzymają, załącza dostarczający tarcze czy klocki hamulcowe producent.

Jakie są inne wyznaczniki zużycia tarczy hamulcowej, oprócz kilometrów?

Zużycie tarcz hamulcowych polega na zmniejszaniu się ich grubości poprzez ścieranie. Na powierzchnię cierną tarcz oddziałuje bowiem bez ustanku okładzina cierna klocków. Tarcze należy wymienić wtedy, gdy ich grubość staje się na tyle mała, że niemożliwe jest poprawne funkcjonowanie układu hamulcowego.

Oględzin tarcz powinniśmy dokonywać zawsze podczas wymiany klocków. Warto w zasadzie spojrzeć na nie wtedy, kiedy przy jakiejś okazji akurat zdejmujemy koła w samochodzie (np. podczas sezonowej wymiany opon).

Objawy, które świadczą o możliwym zużyciu tarcz w aucie

Zużyte lub uszkodzone tarcze hamulcowe nie obejdą się bez echa. Zaraz po wystąpieniu komplikacji nasz samochód zacznie wysyłać wiele sygnałów ostrzegawczych. Najczęstszymi z nich jest uciążliwy pisk podczas hamowania, a także drganie: kierownicy, zawieszenia lub nawet całego nadwozia auta.

Powinniśmy sprawdzić stan tarcz hamulcowych również w sytuacji, gdy pedał zaczyna odbijać, a droga hamowania zaczyna się wydłużać bez konkretnej przyczyny.

Co się stanie, jeśli nie będziemy wymieniać tarcz?

W gruncie rzeczy – jeśli nie wymienimy tarcz hamulcowych na czas, nasz układ hamulcowy przestanie działać poprawnie. Znacznie wydłuży się droga hamowania, będzie cierpieć zawieszenie, a my (a raczej nasz pojazd) staniemy się poważnym zagrożeniem na drodze.

Jeśli chodzi o tarcze hamulcowe, producenci zalecają niezwłoczną wymianę zawsze, kiedy tylko pojawią się przesłanki ku niej. Dużo lepiej zabezpieczyć się zawczasu, niż później żałować, że nie udało nam się zahamować dwa metry wcześniej.

Postaw na części samochodowe sprawdzonych producentów. W przypadku klocków hamulcowych i tarcz zapoznaj się z ofertą sklepu Breck. Są to wysokiej jakości części w dobrej cenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki model Volkswagen wybrać?
Następny artykułJak szukać nowych wycieraczek do auta?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here