Opony całoroczne, czy to się opłaca?

0
1586
Opony całoroczne

Sezonowa wymiana opon już na dobre zagościła w okresie jesiennym i wiosennym w punktach wymiany ogumienia. Chociaż używanie opon zimowych w Polsce nie jest obowiązkowe to każdy ich użytkownik potwierdzi jak poprawiają bezpieczeństwo na śniegu. No właśnie. Na śniegu. A może lepszym rozwiązaniem będą opony całoroczne z tzw. homologacją zimową?

Opony całoroczne – co warto o nich wiedzieć?

Opony całoroczne pojawiły się w ofercie większości uznanych producentów opon. Opony całoroczne zwane też wielosezonowymi są alternatywą dla dwóch kompletów opony tzw. „letnich” i „zimowych”. Czy zakup opon całorocznych ma sens? Wszystko zależy od warunków w jakich eksploatujemy auto i ilości przejeżdżanych kilometrów. Należy przeanalizować jak często użytkujemy auto w okresie zimowym oraz czy planujemy wyjazdy w tereny górskie gdzie zima zaczyna się już z końcem października.

Opony całoroczne – kiedy się sprawdzają?

Opony całoroczne dostępne na https://noweopony.pl/opony/caloroczne dobrze sprawdzą się podczas jazdy miejskiej, gdzie częściej spotkamy się z tzw. błotem pośniegowym i zwykłym deszczem niż ubitym śniegiem. Bieżnik zastosowany w oponach całorocznych z wyglądu bardziej przypomina ten z opon zimowych. Ma to spowodować lepszą trakcję i hamowanie podczas jazdy na śniegu ale z racji tego, że opona użytkowana ma być również w lato jej mieszanka nie będzie tak elastyczna jak w klasycznej „zimówce”.

Zaletą opon całorocznych, w tym takich jak te https://noweopony.pl/opony/caloroczne/205/55/r16 jest brak konieczności ich wymiany dwa razy w roku oraz konieczności przechowywania. Każdy kto na przełomie października i listopada próbował wymienić opony dobrze wie z czym to się wiąże. Konieczność czekania i umawiania się na wymianę to niepotrzebny koszt i strata czasu. Opony całoroczne pozwalają tego uniknąć a w przypadku, gdy nagle spadnie śnieg w październiku, a zima ponownie „zaskoczy drogowców”, my nadal pozostajemy mobilni. Jednorazowy koszt związany z zakupem opon całorocznych jest wyższy niż zakup takiego samego kompletu opon letnich lub zimowych ale jest to koszt, który ponosimy tylko na początku ich eksploatacji.

Podsumowując jeśli auto użytkuje w mieście, niezbyt intensywnie oraz rzadko wypuszczamy się w tereny górzyste zakup opon całorocznych ma sens. Markowa opona całoroczna zapewni nam porównywalne bezpieczeństwo. Dzięki oponom całorocznym unikamy konieczności dwukrotnej wymiany ogumienia w roku, przez co oszczędzamy czas i pieniądze. Warto zastanowić się nad zakupem opon całorocznych i przeanalizować pod własne potrzeby sens takiego rozwiązania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here