Opony ekonomiczne dobrej jakości — jak wybierać, by trafić?

0
1000
Opony ekonomiczne dobrej jakości

Opony klasy budżetowej nie należą do opon najlepszej jakości, jednak z pewnością znajdziesz w tej grupie produkty warte zaufania. Tym bardziej że oferta opon budżetowych jest bardzo rozbudowana i zróżnicowana, a ponadto — korzysta z niej większość polskich kierowców. Poniżej przyglądamy się z bliska oponom budżetowym oraz ich zastosowaniu w samochodach osobowych. Podpowiadamy jak krok po kroku dobrać dobrej jakości oponę, czym mogą różnić się potencjalne dostępne opony oraz jak rozpoznać wśród nich produkt wart zaufania. 

Wybór opony taniej — najpopularniejsze rozwiązania 

Wielu kierowców w naszym kraju pragnie zaoszczędzić na zakupie opon. Warto jednak pamiętać, że nie należy za wszelką cenę kupować opon tańszych. Przede wszystkim — niskiej jakości ogumienie będzie stanowić zagrożenie w trakcie przemieszczania się samochodu. Często wystarczy stosunkowo nieduża dopłata, by w Twoim posiadaniu znalazła się opona z wyższej półki jakościowej. 

W przypadku kierowców sięgających po opony klasy ekonomicznej najczęściej wybór pada na jedno z trzech popularnych rozwiązań. Pierwszej polega na zakupie opon produkowanych przez firmy chińskie. Drugie to zakup opon klasy premium, sprzedawanych przez ich wcześniejszych użytkowników. Ostatnie rozwiązanie to możliwość wyboru opon bieżnikowanych. 

Oczywiście, każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Największe ryzyko wiąże się z zakupem opon używanych klasy premium. Rzadko bowiem udaje się odnaleźć opony dobrej jakości, które nie będą stanowić żadnego niebezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Ponadto, opony, które trafiają ponownie do sprzedaży są, często stare, przechodziły naprawy, a także mogły być składowane w niewłaściwy sposób. 

Dobrej jakości opona budżetowa 

Przeglądając dostępne opony budżetowe, warto zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry. Ważna jest przyczepność opony względem podłoża, szczególnie istotna w okresie jesienno-zimowym. Im lepsza będzie przyczepność, tym wyższy będzie poziom stabilizacji w trakcie poruszania się. Ponadto, opona dobrze dopasowana do podłoża gwarantuje cichą pracę oraz wysoce efektywne zużycie paliwa. 

Wybierając oponę, warto też zwrócić uwagę na jej indeks prędkości, którego poziom powinien odpowiadać prędkości homologacji. Zwiększony indeks prędkości może pociągnąć za sobą kilka negatywnych konsekwencji — większe opory w trakcie jazdy, obniżony komfort podróży oraz większy poziom hałasu emitowanego w trakcie przemieszczania się. 

Bieżnik to kolejna ważna sprawa. Rodzaj bieżnika powinien być dopasowany do okresu wykorzystania opony oraz typu pojazdu. W oponach letnich bieżnik odgrywa nieco mniejszą rolę niż w przypadku opon zimowych. Kluczowe w konstrukcji bieżnika są tworzące go rowki — ich szerokość i głębokość, a także powstające w ten sposób kształty. Bieżnik powinien usprawniać odprowadzanie wszelkich opadów atmosferycznych, które mogłyby znajdować się pomiędzy kołem a powierzchnią, a jednocześnie gwarantować możliwość swobodnego przemieszczania się po oblodzonej drodze. 

Wśród najpopularniejszych typów bieżnika znajduje się wersja symetryczna oraz asymetryczna. W pierwszym przypadku bieżnik ma dość podobną strukturę po obu stronach ogumienia. W drugim przypadku masz do czynienia z połączeniem dwóch bieżników, odprowadzających wodę oraz gwarantujących przyczepność. Opony takie znajdziesz w ofercie https://plusgum.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here