Jedne z najważniejszych elementów przyczepy, czyli jej podpory

0
2436

Większość przyczep samochodowych jest wyposażona w cztery specjalne podpory do przyczep montowane jeszcze w fabryce. Mają one na celu przede wszystkim zwiększanie jej stabilności (zwłaszcza podczas postoju). Jednak urządzenia te często ulegają awariom i wymagają wymiany. C zatem warto wiedzieć o eksploatacji i ewentualnej wymianie podpór?

Właściwe wykorzystanie

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że podpór do przyczep nie należy wykorzystywać do stawiania jej w powietrzu. Przyczepa musi opierać się na sześciu punktach – na dwóch kołach oraz czterech podporach. Dodatkowym punktem, który zwiększa stabilność przyczepy może być specjalne koło podporowe. W ten sposób można uniknąć uszkodzenia podpór oraz całej przyczepy przez nacisk pod ciężarem osób lub towaru znajdującego się w jej wnętrzu.

Prawidłowa eksploatacja przyczepy związana jest także z przestrzeganiem zaleceń producenta wyszczególnionych na instrukcji. Każdy model posiada pewne ograniczenia, miedzy innymi w kwestii dopuszczalnej siły nacisku na podpory; nieprzestrzeganie zasad instrukcji ma bezpośredni wpływ na skrócenie żywotności nie tylko mechanizmów podporowych, ale całości przyczepy.

Równe podłoże

Podczas rozkładania przyczepy należy zwrócić uwagę na to, by podłoga w jej wnętrzu była jak najbardziej równa. W tym celu najlepiej wybrać maksymalnie równe podłoże. Ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowania przyczepy oraz jej stabilność, ale także na stan podpór. Nierówne podłoże sprzyja nierównomiernej eksploatacji tych urządzeń, w wyniku czego w przyszłości mogą one przestać zapewniać stabilność.

Ponadto kwestia ta ma również wpływ na stan samej przyczepy (zwłaszcza dla tych typu sandwich oraz innych nowoczesnych modeli). Są nieodporne na naprężenia, które powstają w wyniku wykrzywienia ich konstrukcji i pozostawania przez dłuższy w takiej pozycji. Wskutek tego może dojść do rozszczelnienia powłok, a w konsekwencji – do powstania luk i otworów sprzyjającym przeciekom.

Wybór odpowiednich podpór

Podpory do przyczep mimo wszystko często ulegają uszkodzeniu. Jeśli zamontowane fabrycznie podpory ulegną zużyciu, przyczepę należy koniecznie zaopatrzyć w nowe. Producenci oferują różne rodzaje podpór do przyczep, jednak najlepiej zakupić urządzenia jak najbardziej podobne do oryginalnych. Pozwoli to uniknąć trudności związanych z montażem, jak również zminimalizuje ryzyko braku stabilności przyczepy po ich założeniu.

Warto także pamiętać, że standardowe trapezowe podpory do przyczep zapewniają o wiele większą stabilność całej powierzchni przyczepy niż nowoczesne podpory wysuwane. Te ostatnie znajdują zastosowanie głównie w przyczepach towarowych, jednak nie do końca sprawdzają się w ich innych rodzajach.

Podpory do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here