Każdy kierowca powinien poznać konieczny ekwipunek swojego pojazdu na etapie nauki jazdy. Akcesoria samochodowe wpływają na ogólne bezpieczeństwo albo pomagają wykonać podstawowe naprawy. W co warto zaopatrzyć nasze auto?
Podstawowy asortyment, którego wymaga prawo
Brak wyposażenia tej kategorii może skutkować otrzymaniem mandatu podczas kontroli. Służba drogowa sprawdza: trzeźwość kierowcy, posiadane uprawnienia oraz niezbędne wyposażenie pojazdu. Fundamentalną podstawą są w tym wypadku gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.
Polskie prawo nakłada obowiązek posiadania gaśnicy o określonych parametrach. Dodatkowo mówi o tym, że winna co roku przechodzić przegląd, ale ten przepis nie jest tak skrupulatnie egzekwowany. Warto wiedzieć, jak obsługiwać gaśnicę w sytuacji stresowej. Zależy to od posiadanego modelu, instrukcja znajduje się bezpośrednio na przyrządzie. Koszt sprzętu nie powinien przekroczyć 100 zł, a może uratować nasze życie.
Trójkąt ostrzegawczy zapewnia bezpieczeństwo podczas nieoczekiwanego postoju. W przypadku awarii ustawia się go w takiej odległości, aby dać innym kierowcom szansę na reakcję. Brak trójkąta ostrzegawczego będzie wiązał się z mandatem w wysokości nawet 150 zł. Sprzęt ten powinien posiadać homologację.
Bezpieczeństwo, którego wymaga zdrowy rozsądek
Apteczka i kamizelka to asortyment przez wielu kierowców mylnie kategoryzowany jako podstawowy. Tak jest w wielu krajach Unii Europejskiej, ale Polska nie należy do tego grona.
Wspomniane akcesoria samochodowe nie zajmują wiele miejsca, ale warto je mieć przy sobie. Dobra apteczka powinna posiadać: bandaże, kompresy gazowe, plastry, ustnik oraz rękawiczki (resuscytacja oddechowa). Kamizelka spełni swoje zadanie podczas postoju awaryjnego, poprawiając naszą widoczność wśród innych uczestników ruchu.
W kontekście bezpieczeństwa nie należy zapominać o zapasowym kole wraz z asortymentem dodatkowym. Sprawną wymianę umożliwi podnośnik, a także klucze.
Narzędzia pomagające w nagłych sytuacjach
Wiele podstawowych napraw można wykonać we własnym zakresie. Tyczy się to głównie starszych modeli pojazdów. Właściciel samochodu w torbie narzędziowej musi mieć przy sobie: młotek, klucze, śrubokręty, kombinerki oraz papier ścierny (konserwacja klem akumulatora).
Nowszym autom narzędzia przydają się głównie przy wymianie żarówek. Elektryka jest kolejną grupę ważnych akcesoriów, które lepiej posiadać w pobliżu. Warto umieścić w szafce zapasowe żarówki oraz bezpieczniki. Przyda się także kanister z benzyną, gdy zawiedzie nas dostęp do stacji benzynowych.
Problemy z odpaleniem auta i trudne, zimowe warunki
Koszmar niedziałającego akumulatora spotyka każdego kierowcę przynajmniej raz w życiu. W sytuacji tej mogą pomóc kable rozruchowe, posiadające odpowiednią grubość przewodu. Przyda się także szybka ładowarka, gdy w pobliżu nie ma „źródła zasilania” w postaci innego auta.
Zimowe akcesoria samochodowe to płyn rozmrażający szyby, gąbka, ściereczka, miotła (do zgarnięcia śniegu) oraz skrobaczka. Ich ceny z reguły są tańsze w sezonie letnim, dlatego warto wykorzystać sytuację i wtedy zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek. Asortyment ten podlega okresowemu zużyciu.