Jak przygotować samochód na wiosnę

0
3296
mazda

Zima to trudny czas nie tylko dla naszego zdrowia i psychiki, ale również dla naszego auta. Podczas tej niewdzięcznej pory roku auto łatwiej się brudzi, jest narażone na całą masę szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą powodować rdzewienie poszczególnych części, a jego karoseria nieustannie doznaje bombardowań przez drobinki piasku i żwiru, które znajdują się w błocie pośniegowym. Po tak ciężkiej próbie nasze auto zdecydowanie zasługuje na wiosenną odnowę! Jak się za nią zabrać?

Pielęgnacja karoserii krok po kroku

Po pierwsze powinniśmy zacząć od zrobienia swego rodzaju samochodowego SPA. I nie wystarczy tu wizyta w myjni! Zimą nasze auto brudzi się nie tylko przez błoto pośniegowe, ale dodatkowo jest wystawione na działanie różnego rodzaju substancji, które mogą być zabójcze dla karoseria, jak na przykład sól drogowa, która sprzyja korozji, czy inne chemikalia używane przez drogowców. Nawet nowe samochody zabezpieczone warstwą wosku nie pozostają obojętne na paskudztwa, które zimą można znaleźć na drodze. Dlatego w trakcie pierwszego ciepłego dnia warto wyprowadzić nasz samochód do ogródka i dokładnie umyć każdy jego zakamarek i szparę – felgi, krawędzie drzwi, nadkola, nawet te miejsca, o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie karoserii. Raz na pół roku, na przykład właśnie na wiosnę, samochód warto pociągnąć warstewką wosku. Możemy też pokusić się o zadbanie o uszczelki i natłuścić jest specjalną wazeliną techniczną, dostępną w większości sklepów motoryzacyjnych.

mazda wnetrze

Odświeżenie wnętrza

Druga sprawa – wnętrze. Podobno to przede wszystkim ono się liczy. Po zimie kabina naszego samochodu z pewnością nie wygląda jak z okładki magazynu motoryzacyjnego. Wiosną warto pokusić się o wymianę dywaników oraz dokładnie odkurzyć całe wnętrze samochodu. Zdecydowanie zwiększy to komfort użytkowania pojazdy. Dodatkowo powinniśmy zadbać o plastikowe elementy – możemy użyć do tego specjalnej pianki czyszczącej, oraz wyprać pokrowce siedzeń. Na koniec oczywiście pamiętajmy o dokładnym umyciu szyb samochodowych. Kropką nad „i” może być zawieszenie nowego odświeżacza powietrza.

Pamiętajmy, że auto myjemy i woskujemy nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Zadbany samochód posłuży nam zdecydowanie dłużej. Poza tym przygotowanie auta na sezon wiosenny jest równie ważne, jak na zimowy. Nawet jeśli wydaje się nam, że wiosna i lato to pory roku przyjazne pojazdom.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here