Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

0
2070
Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

Gdy decydujesz się na zakup używanego pojazdu, musisz liczyć się z wieloma kwestiami, na które warto zwrócić uwagę. Kupowanie samochodu nie jest łatwą czynnością. Aby uniknąć nerwów oraz dodatkowych kosztów, należy być pewnym dobrego stanu auta. Oczywiście, gdy sprzedający uwzględnia w ogłoszeniach ewentualne awarie, wiesz, z jakimi kosztami będziesz musiał się zmierzyć. W innym przypadku sprawdź stan pojazdu, ale także zadbaj o wszelkie formalności.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

W dużej mierze to właśnie najpierw wygląd zewnętrzny przykuwa naszą uwagę, a dopiero później stan techniczny czy dodatkowe wyposażenie i systemy. Pierwszą i ważną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę podczas oglądania pojazdu to zmiany lakiernicze, korozja, wgniecenia oraz zarysowania. Naprawy blacharsko-lakiernicze nie są tanie, dlatego generuje to dodatkowe koszty. Istotny jest także wygląd wewnętrzny. Uszkodzona tapicerka, czy brak pewnych elementów w środku to kolejne wydatki. W końcu stan samochodu wewnątrz odpowiada głównie za nasz komfort podczas jazdy.

Stan techniczny

Kupując używane auto, skorzystaj z możliwości jazdy próbnej. Podczas niej za zgodą sprzedającego możecie udać się do warsztatu samochodowego w celu sprawdzenia pojazdu. Najczęściej podczas takiego przeglądu mechanik weryfikuje stan silnika, skrzyni biegu, układu hamulcowego i napędowego. Wówczas podczas wizyty w warsztacie wychodzą różne awarie oraz uszkodzenia. Szczególnie gdy decydujemy się na zakup samochodu po sezonie zimowym. Wtedy często mamy do czynienia z uszkodzonym układem hamulcowym i napędowym. O ile naprawa pierwszej jednostki jest dosyć szybka, tak druga to nieco skomplikowana sprawa. Wały napędowe niekiedy podlegają całkowitemu uszkodzeniu lub muszą zostać zregenerowane. Gdy dojdzie do sytuacji, że w pojeździe, które chcemy kupić, pojawi się taki problem, to natychmiast należy naprawić usterkę. Możemy zatem polecić https://takiewaly.pl/, gdzie z fachową pomocą zregenerujesz układ napędowy bez dużych kosztów. Warto również sprawdzić stan płynów oraz filtrów podczas przeglądu.

Niezbędne formalności

W przypadku gdy jesteś już pewny, że chcesz nabyć dany samochód, musisz zadbać o wszystkie formalności. Oczywiście najpierw ustal cenę ze sprzedającym. Jest ona zazwyczaj już przez niego podana i uwzględnia markę, rocznik, czy przebieg pojazdu. Możesz także porównać ceny danego auta w Internecie, a następnie podjąć negocjację. Ustalając cenę, uwzględnij również koszty ewentualnych napraw i uszkodzeń, które musiałbyś dokonać na własną rękę. Później można przejść do spisania umowy. Pamiętaj o pozostałych dokumentach, które musisz otrzymać – dowód rejestracyjny, ubezpieczenie i kartę pojazdu oraz drugi egzemplarz umowy.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here