Jak zrezygnować z OC i znaleźć tańszą ofertę?

0
2148
Jak zrezygnować z OC i znaleźć tańszą ofertę?

Wykupiłeś OC, opłaciłeś składkę, po czym zorientowałeś się, że w innej firmie dostałbyś o wiele atrakcyjniejszą ofertę? A może jesteś stałym klientem i denerwuje Cię fakt, że mimo iż korzystasz z tego samego ubezpieczenia od wielu lat, nie przysługują Ci żadne bonusy? Sprawdź, w jaki sposób wypowiedzieć OC i znaleźć tańszą polisę gdzie indziej.

Rezygnacja z OC w trakcie okresu ochronnego

Jeśli nie chcesz dłużej korzystać z ubezpieczenia OC wykupionego w danej firmie, masz prawo zrezygnować z niego w dowolnej chwili. Brak wyraźnej podstawy prawnej sprawia jednak, że ochrona nie zostanie przerwana natychmiast, lecz będzie trwała aż do końca okresu rozliczeniowego (nie otrzymasz zatem zwrotu pieniędzy). Po prostu nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

Aby dokonać wypowiedzenia, należy wypełnić formularz. Wzór oraz podpowiedzi znajdziesz tutaj: Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory. Dostarcz wniosek do ubezpieczyciela: własnoręcznie, za pośrednictwem poczty lub – jeśli firma zezwala na taką drogę – załączając zeskanowany dokument w wiadomości e-mail. Rozpatrzenie wniosku uzyskasz bardzo szybko.

Jak znaleźć najtańsze OC

Rezygnacja z OC ze skutkiem natychmiastowym

Istnieje kilka sytuacji, w których możesz zrezygnować z OC ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że ochrona przestanie obowiązywać w dniu przyjęcia wniosku, a na Twoje konto zostanie zwrócona kwota za niewykorzystany czas.

Wyjątkowe sytuacje, o których mowa, to:

– nabycie samochodu z OC po poprzednim właścicielu i decyzja o rezygnacji z niego,

– wyrejestrowanie samochodu, np. z uwagi na zezłomowanie lub szkodę całkowitą,

– utrata pojazdu, przede wszystkim w wyniku kradzieży.

W pierwszej sytuacji, czyli kiedy kupiłeś auto z OC po poprzednim właścicielu, musisz dostarczyć do firmy wypowiedzenie z właściwą podstawą prawną (napisaliśmy o niej we wcześniej wspomnianym artykule). W pozostałych sytuacjach zaś wystarczy Ci dokument poświadczający o wyrejestrowaniu lub kradzieży samochodu.

Rezygnacja z OC ze skutkiem natychmiastowym

Jak znaleźć najtańsze OC?

Zanim przestanie obowiązywać polisa OC, z której korzystasz obecnie, powinieneś zadbać o wybór nowej. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku braku ciągłości ochrony zostaniesz obciążony wysoką grzywną – dostosowaną do rozmiaru pojazdu oraz czasu zwłoki.

Do znalezienia ubezpieczenia OC w niskiej cenie posłuży Ci internetowa porównywarka polis. Korzystanie z niej jest bezpłatne i nielimitowane. Ponieważ podajesz rzeczywiste dane: swoje i samochodu, otrzymasz dopasowane do nich wyniki. Kalkulator wyliczy przysługujące Ci zniżki i ustawi oferty różnych towarzystw od najtańszej do najdroższej. Uwaga jednak! Poza ceną koniecznie zwróć uwagę na usługi dodatkowe. Warto mieć m.in. ochronę zniżek czy Bezpośrednią Likwidację Szkód. Jeśli często podróżujesz po świecie, przyda Ci się także Zielona Karta – darmowa bądź za drobną opłatą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here