Regeneracja turbosprężarki

0
2941
Regeneracja turbosprężarki

Wymiana turbosprężarki oznacza zwykle wysoki wydatek – około kilku tysięcy złotych. Często możemy go jednak uniknąć. Zamiast kupować nową turbosprężarkę, warto poddać starą regeneracji. Zregenerowana turbosprężarka jest tak samo sprawna jak nowa. Przeczytaj, na czym polega regeneracja turposprężarek.

Rola turbosprężarki w samochodzie

Zanim przejdziemy do omówienia procesu regeneracji, warto uświadomić sobie jaką rolę odgrywa turbosprężarka w samochodzie. Stosowana jest ona przede wszystkim w silnikach Diesla. Sprawia, że nabierają one o wiele lepszej dynamiki. Wykorzystywana również była w samochodach sportowych, aby nadać im dodatkowego napędu, jednak dzisiaj wykorzystuje się je głównie z silnikach budowanych w ramach downsizingu.

Jak przebiega proces przywracania sprawności turbosprężarce?

Oryginalne turbosprężarki, które zakupimy, dość szybko mogą się uszkodzić – często już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. W takiej sytuacji aby uniknąć zakupu drogiej nowej turbosprężarki, warto zregenerować starą turbosprężarkę. Na początek zostanie ona dokładnie obejrzana w celu znalezienia uszkodzeń zewnętrznych, potem rozebrana.

Po rozebraniu turbosprężarka zostaje dokładnie umyta, a następnie poddaje się ją paskowaniu albo śrutowaniu w celu dokładnego wyczyszczenia, znika korozja i wszelkie zabrudzenia. Dodatkowo dla większej dokładności obudowa może być poddana szkiełkowaniu.

Po wyczyszczeniu turbosprężarki, nadchodzi główna faza regeneracji. Polega ona na sprawdzeniu, w jaki sposób funkcjonują wirniki. Dzięki dokonaniu właściwych pomiarów sprawdza się, czy są one uszkodzone i jeśli tak, zostają wymienione na nowe. Jeżeli wirniki nie wymagają wymiany, są jedynie myte metodą ultradźwiękową.

Zawsze przy regeneracji turbosprężarki wymienane jest łożysko wirnika oraz pierścienie oporowe i odrzutniki oporowe. Po dokonaniu tych wymian, turbosprężarka jest na nowo składana i zamykana. Po zregenerowaniu może ona pracować jak nowa. Decydując się na regenerację zamiast kupna nowej, sporo zaoszczędzisz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here