Podgrzewane lusterka w samochodzie, czyli komfortowy sposób na przetrwanie zimy

0
53342
Podgrzewane lusterka

Zima to najmniej wdzięczna pora roku dla kierowców. Bardziej ją odczuwamy także przy starszych modelach samochodów, które nie posiadają bogatego wyposażenia, dzięki któremu auto mamy szybko nagrzane, a z szyb i lusterek szybko znika lód i śnieg. Bardzo przydatną funkcją są podgrzewane lusterka. Czy można samodzielnie je wykonać?

Lusterka – niezwykle ważny element naszego samochodu

Korzystamy z nich przez cały czas prowadząc samochód. Powinny sprzyjać wykonywaniu licznych manewrów i zapewniać nam pełne pole widzenia za plecami. Jednak podczas zimy często oblepione są śniegiem oraz lodem, przez co tracimy jakąkolwiek widoczność.

Większość z nas zna doskonale uroki porannego odśnieżania i oczekiwania, aż wszystko stopnieje i z łatwością zejdzie z szyb. By raz na zawsze uniknąć tego problemu, warto zainwestować w samochodowe lusterka podgrzewane. Nawet jeśli auto nie było do tego przystosowane, możemy podjąć się instalacji.

Jak działają podgrzewane lusterka? Jest to bardzo proste – już po krótkiej chwili od uruchomienia silnika lód oraz śnieg stapiają się równomiernie, dzięki czemu odzyskujemy pełną widoczność i możemy swobodnie kontrolować obszar za samochodem.

Montowanie podgrzewanych lusterek

By zamontować w swoim aucie podgrzewane lusterka najlepiej zwrócić się o pomoc do warsztatu samochodowego. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami – za taką usługę zapłacimy od 100 do 200 złotych. Warto jednak samodzielnie zapoznać się ze sposobem montażu i wykonać tę czynność samodzielnie tym bardziej, że nie jest ona zbyt skomplikowana – wystarczą nam podstawowe narzędzia oraz trochę zdolności manualnych.

Oto co należy zrobić krok po kroku:

  • Przede wszystkim musimy zakupić maty grzewcze, będzie nas to kosztować około 30 złotych za komplet, czyli dwie sztuki.
  • Wyjmujemy wkłady lusterek i przyklejamy do nich maty od wewnętrznej strony.
  • Następnym krokiem jest podłączenie mat do instalacji elektrycznej. Część samochodów ma możliwość zainstalowania podgrzewanych lusterek, w takim przypadku wiązka kabli jest wyprowadzana, wystarczy wtedy zainstalować i podłączyć jedynie przełącznik.
  • Inne jednak nie są w taki sposób przystosowane, najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wpięcie elektrycznego podgrzewania lusterek do instalacji podgrzewania tylnej szyby. Musimy tutaj określić, czy przełącznik sterujący podgrzewaniem tylnej szyby jest kompatybilny z przekaźnikiem – jeśli tak, to należy z niego wyprowadzić wiązkę do zasilania elektrycznie podgrzewanych lusterek.

Pamiętajmy, by zapewnić wiązkom elektrycznym oraz kablom odpowiednie zabezpieczenie, nie możemy dopuścić do zwarcia, może ono skutkować poważnymi konsekwencjami.

Czy opłaca się zakupić podgrzewane lusterka samochodowe?

Montaż podgrzewanych lusterek to inwestycja na długie lata, dzięki której zapomnimy czym jest męczące odśnieżanie. Warto także wiedzieć, iż instalacje ogrzewania lusterek zwykle są mało awaryjne, a także działają również przy bardzo niskich temperaturach.

Zanim jednak zabierzemy się za montaż podgrzewanych lusterek porozmawiajmy o tym pomyśle z mechanikiem – on z łatwością podpowie nam jak wykonać instalację w naszym samochodzie. Z pewnością uzyskamy również informację na temat kosztów. Warto tego typu instalacje wykonywać latem, kiedy ceny tego typu lusterek są o wiele niższe, a także będziemy od razu przygotowani na sezon zimowy.

Warto pomyśleć nie tylko o lusterkach

Jeśli jesteśmy na etapie zwiększania swojego komfortu podczas sezonu zimowego warto pomyśleć o ogrzewaniu postojowym. Czym ono jest? Polega ono na wykorzystaniu chłodzenia silnika oraz układu wentylacji. Sercem systemu jest agregat niewielkich rozmiarów, który pracuje niezależnie od silnika, a paliwo, które jest potrzebne do tego, aby go zasilić jest obierane ze zbiornika paliwa.

Ogrzewanie postojowe to idealny sposób na to, by uniknąć zimą skrobania szyb, nie istnieje także ryzyko podczas rozruchu przy temperaturach ujemnych. Co więcej, system ten nie służy wyłącznie do ogrzewania wnętrza samochodu, ale także jego chłodzenia. Gdy latem nasz samochód znajduje się w słońcu nie sposób do niego wsiąść. Jeśli jednak włączymy go i odczekamy około 15 minut, możemy śmiało wsiadać bez martwienia się o przegrzanie.

Jeśli zamierzamy wyposażyć swój samochód w układ ogrzewania postojowego, musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Zestaw dedykowany małym pojazdom wraz z montażem kosztuje ponad 5000 złotych. Wiadomo, im większy samochód tym większe koszty.

Jest to jednak inwestycja warta swojej ceny. Układ ogrzewania postojowego to niezwykle przydatna funkcja na co dzień. Możemy ten układ dostosować do niemalże każdego pojazdu: od miejskiego auta, po samochody specjalne i budowlane.

Możemy również zakupić system ogrzewania postojowego oparty na elektrycznych grzałkach, które są wprowadzane do układu chłodzenia silnika. Montaż jest dosyć prosty, grzałka nagrzewa płyn chłodzący, a wraz z nim cały silnik. Można to rozbudować o dogrzewanie wnętrza i doładowanie akumulatora. Taka opcja kosztuje w podstawowym wydaniu około 500 złotych, a w bardziej zaawansowanym –  około 1500 złotych.

[Głosów:16    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here