Łańcuchy śniegowe: na co zwrócić uwagę przy zakupie łańcuchów śniegowych i jaki rodzaj wybrać?

0
5459
Łańcuchy śniegowe

Łańcuchy śniegowe to wyposażenie, które przydaje się w warunkach zimowych. Wszyscy kierowcy, którym zdarzyło się wyjeżdżać na narty do krajów alpejskich, doskonale zdają sobie sprawę z konieczności ich posiadania. W Polsce znak nakazu mówiący o konieczności założenia łańcuchów śniegowych (C-18) jest rzadko spotykany. Niemniej jednak każdy zimowy wyjazd w góry czy planowana podróż po mniej odśnieżanych drogach powinny być poprzedzone zakupem łańcuchów śniegowych.

Rodzaje łańcuchów śniegowych

Łańcuchy śniegowe występują w kilku rodzajach. Pierwszym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę planując ich zakup jest wielkość koła. Ważne są także dane zawarte w instrukcji auta. Wbrew pozorom, istnieją modele samochodów, których producent nie dopuszcza możliwości zakładania łańcuchów. Takie ostrzeżenie znajdziemy zawsze w instrukcji. Łańcuchy muszą być dopasowane do rozmiaru koła. Nawet, jeśli są to łańcuchy samonapinające, nie oznacza to, że dostosują się do każdego rozmiaru. Takie łańcuchy napinają się tylko w celu zniwelowania niewielkich luzów. Nie dopasują się jednak do zbyt małego koła. Inne łańcuchy wymagają dodatkowego dociągnięcia po przejechaniu kilkunastu metrów. Generalnie łańcuchy śniegowe dostępne w sprzedaży możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • łańcuchy najazdowe
  • tradycyjne – mocowane do wewnętrznej części koła
  • Spikes-Spider, mocowane na zewnątrz koła

Łatwość zakładania i zdejmowania łańcucha to kryterium, którym kieruje się większość klientów. Jednak, aby zakupić dobre wyposażenie powinniśmy wziąć pod uwagę także inne cechy.

Wielkość ogniw w łańcuchach śniegowych

Łańcuchy śniegowe produkowane są ze stali nierdzewnej, a od jej jakości zależy żywotność ogniw. Najlepsze akcesoria wykonane są z wysokojakościowych stopów stali i są dodatkowo chromowane. Najlepsze produkty posiadają zazwyczaj logo producenta i oznaczenia świadczące o spełnianiu norm TUV i O-norm.

Bardzo duże znaczenie ma grubość ogniw łańcucha. Nie tylko ze względu na szybsze lub wolniejsze wycieranie i zużywanie, ale także ze względu na inne własności. Duże oczka nie są polecane do samochodów posiadających nisko osadzone nadkola. Zazwyczaj stosuje się łańcuchy  12 milimetrowe, jednak dostępne są także akcesoria o przekroju 9 mm. Mniejsze oczka zazwyczaj powodują mniejsze drgania. Większe z kolei są odporniejsze na zerwanie. Dlatego w samochodach terenowych czy dostawczych stosuje się nie raz łańcuchy o grubych, nawet 16 milimetrowych oczkach.

Wzór łańcucha śniegowego

  • układ drabinkowy

Najprostsze łańcuchy śniegowe mają wzór drabinkowy. Ogniwa przebiegają w nich tylko w poprzek bieżnika. Taki układ zapewnia tylko podstawową ochronę antypoślizgową i dlatego sprawdza się jedynie w małych samochodach o niewielkiej mocy. Drabinkowy wzór łańcucha nie daje najlepszej ochrony przed poślizgiem bocznym. Także jazda w poprzek oblodzonego stoku – tak zwane trawersowanie, może okazać się w samochodzie z łańcuchami drabinkowymi niemożliwe. Zapewniają one natomiast dobre trzymanie się nawierzchni przy ruszaniu i hamowaniu.

  • romby

Lepszą ochronę przed wpadnięciem w poślizg dają łańcuchy tworzące na oponie wzór rombów. Umożliwiają nie tylko ruszanie i hamowanie w kopnym śniegu, ale także zapewniają ochronę przed poślizgiem na lodzie.

  • wzór diamentowy

Ten rodzaj łańcuchów śniegowych charakteryzuje się gęstym splotem, który daje maksymalne trzymanie się kół zaśnieżonej czy oblodzonej nawierzchni.

Nie bez znaczenia dla skuteczności łańcuchów jest także kształt samych ogniw. Najczęściej stosowane są owalne oczka, ale w najlepszych łańcuchach występują dodatkowe ogniwa o ostrych krawędziach. Dzięki temu uzyskuje się lepszą przyczepność na mocno zmrożonym śniegu czy lodzie.

Kupując łańcuchy śniegowe należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Oprócz wyboru odpowiedniego rozmiaru i sposobu zakładania, warto zastanowić się kiedy i w jakich okolicznościach będziemy ich używać. Jeżeli korzystamy z łańcuchów przez cały sezon na pewno warto zakupić model z najwyższej półki. Najlepsze akcesoria z powodzeniem mogą służyć przez kilka sezonów. Jeśli natomiast potrzebujemy posiadać dodatkowe wyposażenie na wszelki wypadek, mogą nam wystarczyć popularne łańcuchy śniegowe z supermarketu. Poza tym po ich zakupie warto przećwiczyć zakładanie i zdejmowanie tak, aby być przygotowanym w razie trudnej sytuacji na drodze. Należy też pamiętać o ograniczeniach związanych z jazdą na łańcuchach oraz nigdy nie zakładać ich na letnie opony. Łańcuchy śniegowe można zakładać wyłącznie na ogumienie zimowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here