Zakup używanego samochodu to zawsze ryzyko i wiele niewiadomych. Nawet wtedy, kiedy planujemy zakup samochodu poleasingowego, samochodu od znajomego, szwagra, czy sąsiada.
W wymienionych sytuacjach mamy ten komfort, że auto jest nam chociaż trochę znane, ale nie oznacza to, że możemy być w 100 procentach spokojni o jego przeszłość. Najtrudniejsza sytuacja jest w przypadku zakupu samochodu z ogłoszenia, z innego miasta, drugiego końca kraju czy zza granicy. Nawet jeżeli pojazd z zewnątrz wygląda bez zarzutów, wnętrze wydaje się czyste i zadbane, a silnik chodzi równo i dynamicznie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to wszystko może być na krótką metę, a kilka dni po zakupie, zaczną wychodzić przysłowiowe „kwiatki”. Co zatem zrobić, aby nie dać się oszukać i nie kupić kota w worku? Mamy coraz więcej możliwości uchronienia się przed kłopotliwym zakupem.
Jak sprawdzić historię samochodu?
Na początek z pomocą przyszło nam Ministerstwo Cyfryzacji i darmowy program CEPiK 2.0, który umożliwia sprawdzenie historii pojazdów z rynku wtórnego. Program obejmuje wybrane kraje Europejskie, USA i Kanadę. Od stycznia 2018 roku możemy tam odszukać samochody, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a już pojawiły się oferty ich sprzedaży.
Jakie informacje znajdziemy w bazie?
Jeżeli samochód, który planujemy kupić znajduje się w bazie możemy znaleźć tam bardzo istotne dane w następujących kategoriach:
*Złomowanie
*Kradzież
*Uszkodzenia
*Powypadkowy
*Niedopuszczony do ruchu
*”Przekręcony” licznik
*Służył jako taxi.
Jeżeli nasz potencjalny samochód został zakwalifikowany do którejś z powyższych kategorii, w danej rubryczce wyświetli się czerwony alarm. Jeżeli pojazdu nie ma w bazie, system również poinformuje nas o tym stosowanym komunikatem.
Czego dowiemy się z programu CEPiK?
Od stycznia 2018 w bazie znajdują się już pojazdy, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce, aby je sprawdzić, wymagane jest logowanie za pomocą zaufanego profilu eGO. Posiadając numer rejestracyjny pojazdu oraz VIN, możemy bez logowania, za darmo sprawdzić status wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Dzięki temu programowi możemy sprawdzić takie informacje jak:
*Dane techniczne — pojemność silnika, moc silnika, rodzaj paliwa;
*Terminy badań technicznych, termin kolejnego badania oraz informacja, czy obecnie pojazd posiada aktualne badania techniczne;
*Odczyt licznika, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego;
*Informacja o OC, czy pojazd posiada aktualne, ważne OC;
*Liczbę poprzednich właścicieli;
*Województwo rejestracji pojazdu;
*Informację czy pojazd był własnością osoby prywatnej, czy firmy.
Sprawdzenie historii pojazdu w systemie zapewnia spokój oraz wiarygodne informacje, które nie zawsze otrzymamy od sprzedawcy.
Bez względu gdzie planujemy zakup, czy będzie to giełda samochodowa, czy portal internetowy, czy interesują nas samochody osobowe, czy samochody ciężarowe, zawsze warto zacząć od sprawdzenia historii pojazdu. Pozwoli to zaoszczędzić czas i przede wszystkim pieniądze.