Opony całoroczne – poznaj ich wady i zalety

0
2709

Wybór odpowiednich opon do swojego samochodu spędza sen z powiek większości kierowców. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak wielki wpływ zarówno na bezpieczeństwo na drodze, jak i komfort jazdy mają. Czy w takim razie opony całoroczne to dobry pomysł, a może nie są one w stanie sprostać wymaganiom zmiennych warunków atmosferycznych wpływających znacząco na stan dróg, po których się poruszamy? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania i sam przekonaj się, czy jest ono odpowiednie dla Ciebie.

Zalety opon całorocznych

Zacznijmy, więc od zalet — nie ulega żadnej wątpliwości, że korzystanie z opon całorocznych, to przede wszystkim wygoda, która wiąże się z brakiem konieczności sezonowej wymiany ogumienia i ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla wielu użytkowników samochodów to, że nie muszą przechowywać nieużywanego aktualnie kompletu opon, to również argument przemawiający za wyborem opon całorocznych, czemu trudno się dziwić, jeżeli ktoś nie dysponuje, chociażby piwnicą.

W dłuższej perspektywie czasu jest to rozwiązanie tańsze, ponieważ zakup jednego kompletu opon na cały sezon wychodzi taniej niż koszt dwóch kompletów (plus ich wymiany). Jeżeli jeździsz ostrożnie, na krótkich trasach i poruszasz się głównie po mieście, wybór takich opon z pewnością nie zmniejszy komfortu Twojej jazdy, ale…

Wady opon całorocznych

Jeżeli chodzi o testy opon w warunkach zimowych, opona całoroczna wypada zdecydowanie gorzej od opon zimowych — największe różnice występują w najważniejszych kwestiach, a więc tych dotyczących bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę hamowanie na śniegu i lodzie, ale również hamowanie na mokrym asfalcie opona całoroczna wypada zdecydowanie gorzej od opon sezonowych. Nie są to z pewnością opony dla fanów dynamicznej jazdy, którzy mogliby być zawiedzeni tym, jak zachowują się one na drodze (mniejsza wytrzymałość podczas szybszej jazdy odbija się znacząco na ich właściwościach jezdnych).

Biorąc pod uwagę komfort jazdy, wadą jest również to, że w lecie taka opona jest głośniejsza niż typowa opona letnia, co oczywiście może stanowić problem dla osób, które cenią sobie cichą jazdę.

Mówiąc o wadach tego typu opon, warto również wspomnieć o jednej bardzo ważnej sprawie, mającej wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy — sezonowa wymiana opon w warsztacie to doskonała okazja do sprawdzenia ich stanu, wyważenia kół czy skontrolowania elementów zawieszenia. Osoby jeżdżące na oponach całorocznych bardzo często zaniedbują tego typu kontrole swoich aut, co nie jest dobrym pomysłem.

Kiedy więc warto zdecydować się na opony całoroczne?

Opony całoroczne wydają się być idealnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób korzystających z samochodu prawie wyłącznie w miastach, gdzie ulice są często odśnieżane i niezwykle rzadko zdarza się taka sytuacja, aby na drodze panowały wyjątkowo wymagające warunki. Trudno jednak namawiać mieszkańców małych, górskich wiosek czy osób preferujący dynamiczną jazdę na długich trasach zarówno w zimie, jak i w lecie, do zakupu tego rodzaju opon. Jednoznaczne wskazanie czy warto zdecydować się na takie opony, nie jest więc możliwe, ponieważ wszystko zależy od danego kierowcy — dla jednego będzie to rozwiązanie idealne, dla drugiego wprost przeciwnie. Warto jednak znać podstawowe wady, jak i zalety i na tej podstawie podjąć świadomą oraz przemyślaną decyzję.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFotelik samochodowy – gdzie kupić?
Następny artykułPasy do pojazdów przewożonych na lawetach

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here