Masz firmę i chcesz skorzystać z usług wypożyczalni samochodów? Sprawdź, jaką ofertę wybrać.

0
1952

Badania rynkowe wskazują, że przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej decydują się na wynajem długoterminowy. Dynamika rozwoju branży Rent a Car w 2018 roku pobiła swój kolejny rekord, ale warto się zastanowić, czy to faktycznie najkorzystniejsza z dostępnych opcji.

Posiadasz małą firmę i potrzebujesz pojazdu dla siebie lub swoich pracowników? Masz do dyspozycji kilka metod finansowania samochodów służbowych, a konkretnie zakup auta za gotówkę lub na kredyt, leasing oraz wynajem długoterminowy. Nabycie samochodu za własne środki to bardzo kosztowna i wręcz ryzykowna inwestycja. W przypadku zakupu na kredyt musisz liczyć się z ograniczonymi możliwościami, co do negocjacji ceny oraz z obniżeniem zdolności kredytowej swojej firmy. Najrozsądniejszymi rozwiązaniami w tej sytuacji wydaje się być leasing oraz wynajem długoterminowy. Poznaj ich szczegóły i wybierz najlepszą ofertę dla swojego biznesu.

Leasing samochodu

Najprościej rzecz ujmując, leasing polega na udostępnieniu leasingobiorcy przedmiotu umowy, w tym wypadku auta osobowego, na ściśle określony czas. Wyróżniamy leasing operacyjny oraz finansowy. Operacyjny funkcjonuje na zasadach najmu lub dzierżawy, finansowy zaś przypomina sprzedaż ratalną. Usługobiorca dostaje do swojej dyspozycji wybrany pojazd, zobowiązując się w zamian do odprowadzania ustalonych opłat miesięcznych tj. rat leasingowych.

W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT jest naliczany od każdej raty leasingowej z osobna a samochód pozostaje własnością leasingodawcy. Przedsiębiorca zawierający umowę leasingu finansowego jest zobowiązany do spłaty podatku VAT od wszystkich rat z góry a auto musi zostać ujęte w aktywach leasingobiorcy. W obu przypadkach, po zakończeniu okresu trwania umowy, przedsiębiorca ma zwykle prawo wykupić użytkowany pojazd na własność po preferencyjnej cenie.

Wynajem auta z wypożyczalni samochodów

Wypożyczalnie aut prześcigają się w ofertach, aby wyjść naprzeciw rosnącym oczekiwaniom przedsiębiorców, dla których leasing to zbyt kosztowna inwestycja. Wynajem długoterminowy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zarówno czas, jak i pieniądze. Nie musisz martwić się o serwisowanie, sezonową wymianę ogumienia, ubezpieczenie, ani auto zastępcze w przypadku awarii. Usługodawca zajmuje się wszystkim, a Ty możesz spokojnie skupić się na tym, co jest najważniejsze dla Twojej firmy. Należy podkreślić, że to wypożyczalnia samochodów przejmuje na siebie ryzyko obniżonej wartości auta po zakończeniu trwania umowy.

Większa oszczędność i przewidywalność w porównaniu do konkurencyjnych metod finansowania floty, coraz głośniej przemawia do małych i średnich przedsiębiorców w Polsce – twierdzi analityk z wypożyczalni samochodów ABCO Rent a Car. – Do naszej centrali w Krakowie z roku na rok zgłasza się coraz większa liczba właścicieli firm, zainteresowanych usługą wynajmu ze stałą i niską ratą.

Decydując się na długoterminowy wynajem pojazdu z wypożyczalni samochodów musisz jednak pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy. Złamanie zapisów zawartych w umowie, jak np. znaczne przekroczenie miesięcznego limitu kilometrów, czy niezgłoszenie wyjazdu za granicę, może Cię sporo kosztować.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzygotowanie samochodu do zimy
Następny artykułRozrusznik! Bez niego ani rusz

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here