Amortyzatory samochodowe: kiedy wymienić i jakie wybrać?

0
4473
Amortyzatory samochodowe

Amortyzatory odpowiedzialne są nie tylko za resorowanie pojazdu, ale także wpływają na bezpieczeństwo. Do zadań amortyzatora należy utrzymywanie ciągłej styczności koła z podłożem. Bez amortyzatorów koła podskakiwałyby na wybojach wraz z całym pojazdem. Dlatego bardzo istotne jest sprawdzanie stanu amortyzatorów  ich wymiana w odpowiednim czasie.

Zadania amortyzatorów samochodowych

Amortyzator jest częścią zawieszenia, która w bardzo istotny sposób wpływa na komfort podróżowania samochodem. Ponadto od jego sprawności zależy długość drogi hamowania oraz bezpieczeństwo przy pokonywania zakrętów. Dobry amortyzator nie pozwala kołom oderwać się od powierzchni drogi aktywnie reagując na wszystkie nierówności terenu. W samochodach wyposażonych w ABS, lub system kontroli trakcji niesprawne amortyzatory mogą zakłócić działanie hamulców czy podzespołów odpowiedzialnych za utrzymanie pojazdu na drodze. Nieprawidłowo działający amortyzator wysyła błędne sygnały do elektronicznych systemów. Sytuacja, w której koło nie dotyka podłoża interpretowana jest przez ABS jako poślizg, co powoduje zwolnienie hamulców. W skrajnych przypadkach droga hamowania drastycznie się wydłuża, narażając wszystkich uczestników ruchu.

Po czym poznać zużycie amortyzatorów?

Zużyte amortyzatory dają o sobie znać pogorszeniem komfortu podróżowania. Jeżeli samochód nerwowo podskakuje na wyboistej drodze, albo wydłużą się droga hamowania powinniśmy pomyśleć o wymianie amortyzatorów. Ponadto elementy nadają się do wymiany, jeśli na ich powierzchni zauważalne są wycieki oleju (zapocenie amortyzatorów), albo wżery korozji. Elementy zawieszenia najlepiej jest oglądać przy okazji podnoszenia samochodu lub najazdu na kanał. Oprócz ewentualnej korozji na tłokach amortyzatora bez trudu zauważymy wycieki, a także uszkodzenia elementów mocujących, łożysk czy tulei. W przypadku zużytych odbojów zawieszenie stanie się głośniejsze, a zakres pracy amortyzatora znacznie się wydłuży. Trudności w pokonywaniu zakrętów, nieprawidłowa reakcja układów kontroli trakcji (ESP, ASR) czy ABS-u to efekt źle działających amortyzatorów.

Wymiana amortyzatorów samochodowych

Amortyzatory wytrzymują maksymalnie przebieg 60 – 80 tysięcy km. Wartości te nie stanowią jednak żadnej reguły, ponieważ amortyzatory inaczej zużywają się w każdym modelu auta. Ponadto na ich żywotność ogromny wpływ mają warunki, w jakich użytkowane jest auto. Jeżeli samochód porusza się głównie po równych drogach asfaltowych – amortyzatory prawdopodobnie będzie można wymienić znacznie później niż w pojeździe co i raz zaliczającym dziury. Także sposób jazdy ma niebagatelny wpływ na stopień zużycia amortyzatorów. Jeżeli wszelkie nierówności terenu samochód pokonuje z dużą prędkością, to amortyzator musi reagować intensywniej i narażony jest na działanie większych sił. Nagłe wpadnięcie w dziurę przy dużej prędkości czy gwałtowny najazd na krawężnik także nie służą amortyzatorom.

Sama wymiana amortyzatorów nie jest czynnością skomplikowaną, chociaż wymaga zastosowania odpowiednich kluczy i podnośnika. Najważniejszą zasadą przy wymianie elementów zawieszenia jest traktowanie ich symetrycznie, podobnie jak w przypadku opon samochodowych. Amortyzatory należy wymieniać parami, tak aby po obu stronach pojazdu nie było różnic w ich działaniu.

Jakie amortyzatory samochodowe wybrać?

W Polsce instalowane są zazwyczaj amortyzatory dobrej jakości. Serwisanci oferują najczęściej  amortyzatory firmy Monroe, Sasch czy Kayaba. Należą one do najlepszych światowych marek. Specyfika krajowych dróg powoduje, że warto zainwestować w najlepsze podzespoły zawieszenia. Solidne amortyzatory oprócz większej trwałości charakteryzują się lepszym tłumieniem drgań, co przekłada się nie tylko na komfort podróżowania, ale także żywotność innych elementów pojazdu. Warsztaty samochodowe oferują także możliwość sprawdzenia amortyzatorów. Warto z takiej opcji skorzystać co najmniej dwa razy w roku. Amortyzatory testowane są za pomocą specjalnego sprzętu, a klient otrzymuje wydruk przypominający wynika badania EKG. Za pomocą specjalnej aparatury testuje się różne parametry amortyzatora, co pozwala podjąć decyzję o ewentualnej wymianie.

Oprócz klasycznych amortyzatorów, dostępne są także amortyzatory sportowe, które charakteryzują się podwyższoną siłą tłumienia. Posiadają one skrócony zakres pracy co powoduje, że zawieszenie robi się sztywniejsze. Takie amortyzatory kupowane są zazwyczaj przez miłośników tuningu, a ich montaż wiąże się także z innymi modyfikacjami w zawieszeniu.

Wymiana amortyzatorów to jedna ze zwykłych czynności serwisowych. Nigdy nie powinno się zwlekać z wymianą zużytych elementów, ponieważ amortyzatory pełnią ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Tylko odpowiednio działający amortyzator jest w stanie utrzymać koło samochodu w stałym kontakcie z nawierzchnią.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here