Jazda samochodem w ciąży. Czy ciężarna może prowadzić auto?

0
5445
Jazda samochodem w ciąży

Panie poruszające się samochodami po aglomeracjach miejskich czy odwożące dzieci do szkoły to już codzienny widok na polskich drogach. Samochód stał się powszechnie dostępnym dobrem i dlatego panowie nie rezerwują już przywileju korzystania z domowego auta tylko dla siebie, jak bywało w minionej epoce. Ponadto, jak pokazują badania, kobiety kierują samochodami ostrożniej, co wyraźnie przekłada się na statystyki wypadków drogowych. Ale czy z prowadzeniem samochodu równie dobrze radzą sobie panie będące w ciąży?

Ciąża a pasy bezpieczeństwa

W zasadzie, jak przekonują specjaliści, nie ma przeciwwskazań co do kierowania pojazdem mechanicznym w czasie ciąży. Wyjątek stanowią oczywiście sytuacje, w których lekarz prowadzący wyraźnie tego zabroni. Poza tym kobiety ciężarne mogą korzystać z samochodów zanim ciąża osiągnie zaawansowany etap. Przyjęte jest, że kierowanie pojazdem możliwe jest aż do połowy drugiego trymestru ciąży. Ciężarnym przysługują nawet pewne specjalne prawa. W Polsce dopuszczone jest niezapinanie pasów bezpieczeństwa przez kobietę ciężarną. Ta możliwość budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony przepis służy wygodzie pań posiadających duży brzuch w czasie ciąży, ale z drugiej nie sprzyja bezpieczeństwu. Zarówno specjaliści z dziedziny bezpiecznej jazdy, jak i lekarza podkreślają, że o wiele lepiej jest nie korzystać z przysługującego kobiecie ciężarnej prawa i zapinać pasy bezpieczeństwa. Skutki ewentualnej kolizji drogowej mogą być znacznie poważniejsze niż ewentualny dyskomfort, który wiąże się z jazdą w pasach. Pasy bezpieczeństwa nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży, a ewentualnie mogą powodować niewygodę i krępować ruchy. Aby zmniejszyć dyskomfort jazdy w pasach można skorzystać ze specjalnego adaptera, który pomaga obniżyć pas poniżej brzucha ciężarnej kobiety. Pas bezpieczeństwa powinien zawsze przechodzić bod brzuchem i leżeć na biodrach. W dodatku nie może być w żadną stronę skręcony czy poplątany.

Poduszka powietrzna zagrożeniem dla ciężarnej?

W przeciwieństwie do pasów, to poduszka powietrzna może spowodować większe zagrożenie dla samej ciąży. Niestety w większości samochodów poduszki kierowcy nie da się wyłączyć. Inaczej jest z zabezpieczeniem pasażera, gdzie można dezaktywować air bag. Sama poduszka oczywiście chroni kierowcę podczas wypadku, jednak jej otwarcie może spowodować mocne uderzenie w brzuch, co bywa niebezpieczne. Zwłaszcza jeżeli ciąża jest mocna widoczna (brzuch ma wyraźne rozmiary). Jeżeli kobieta znajduje się na miejscu pasażera lepiej jest wyłączyć poduszkę powietrzną. W przypadku miejsca kierowcy w większości samochodów nie ma tej możliwości. Zatem panie ciężarne prowadzące samochód powinny być bardziej skoncentrowane na jeździe i zachowywać odpowiednią odległość od samochodu poprzedzającego. Należy skupić się na prowadzeniu i unikać niebezpiecznych sytuacji, które grożą stłuczką. Drobne kolizje drogowe zdarzają się dość często zwłaszcza w ruchu miejskim. Większość z nich mimo niegroźnych skutków kończy się otwarciem poduszki powietrznej. Dlatego zdecydowanie należy unikać ryzykownych sytuacji na drodze.

Samopoczucie a prowadzenie pojazdu w ciąży

Każda kobieta zna najlepiej swój organizm i wie, jak reaguje on na różne sytuacje. Generalnie przyjmuje się, że ostatni trymestr ciąży to czas, w którym ciężarna musi być szczególnie ostrożna. Dlatego nie powinno się w tym czasie prowadzić samochodu. Ponadto kobiety ciężarne cierpią czasem na różnorodne dolegliwości, które mogą utrudnić prowadzenie samochodu. Dlatego każda z kobiet powinna indywidualnie podejmować decyzję o kierowaniu pojazdem. Jeżeli na przykład u ciężarnej występują dni, w których wyraźnie gorzej się czuje, powinna unikać prowadzenia samochodu. W takich sytuacjach po prostu nie warto ryzykować. Tym bardziej, że zazwyczaj można skorzystać z taksówki lub pomocy kogoś bliskiego.

W ciąży najlepszy jest eco-driving

Ciąża jest okresem, w którym kobiety powinny unikać sytuacji stresowych i minimalizować codzienne napięcia. Dlatego jest to dobry czas na wprowadzenie do sposobu prowadzenia samochodu elementów eco-drivingu. Delikatne przyspieszanie, wcześniejsze hamowanie, jazda z umiarkowaną prędkością czy wcześniejsze planowanie oraz sygnalizowanie manewrów na pewno podziałają pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także wewnętrzny spokój kierującej. Warto zatem ten czas poświęcić na doskonalenie elementów eco-drivingu. Jak pokazują badania, mniej dynamiczna jazda wcale nie wpływa na wydłużenie czasu przejazdu. Okazuje się, że dynamika, z jaką lubią poruszać się niektórzy kierowcy wcale nie powoduje, że szybciej się przemieszczają. W dodatku nagłe przyspieszanie i hamowanie czy gwałtowne zmiany pasa ruchu stwarzają niepotrzebne napięcie u kierowcy, pasażerów, a także innych uczestników ruchu. Zamiast więc próbować nadrabiać stracone minuty w drodze, warto do podróży dobrze się przygotować, przemyśleć wcześniej trasę i mieć zapas czasu na ewentualne nieprzewidziane sytuacje.

Podsumowując warto zaznaczyć, że ciąża jest okresem, w którym kobity lubią zachowywać pełną aktywność jak najdłużej. Nie ma żadnych ogólnych przeciwwskazań zabraniających prowadzenia samochodu w tym szczególnym okresie. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i unikać sytuacji, które mogą być zagrażające dla życia i zdrowia przyszłej mamy oraz jej dziecka.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here