Rejestrator jazdy, czyli czarna skrzynka samochodu. Jaki wybrać?

0
4018
Rejestrator jazdy

Nietypowe lub śmieszne sytuacje nagrywane przy pomocy kamer od lat biją rekordy popularności na serwisach społecznościowych. Wśród różnorodnych scen „z życia wziętych”, które można oglądać w internecie, dużym zainteresowaniem cieszą się filmy z rejestratorów jazdy. Groźne zdarzenia drogowe, lub tragiczne w skutkach wypadki najczęściej pochodzą zza naszej wschodniej granicy. W Rosji i byłych republikach radzieckich rejestratory są najbardziej popularne. Chronią one kierowców przed nadużyciami ze strony policji oraz bywają jedynym dowodem na okoliczność wypadku. Tamtejsi kierowcy zwykli uciekać z miejsca kolizji drogowej, a ponadto przeważnie nie posiadają ubezpieczenia.

Zastosowanie rejestratorów wideo

W Polsce można stosować rejestratory wideo, jednak o włączeniu zapisanego materiału do ewentualnego postępowania, zawsze decyduje sąd. Praktyka pokazuje, że w przypadku spornych kwestii zarówno policja, jak i prokuratorzy chętnie korzystają z materiału zarejestrowanego przez kamerę wideo w samochodzie. Zatem nawet jeśli nigdy nie zdarzy się nam wykorzystanie filmu – dla własnego bezpieczeństwa warto posiadać rejestrator wideo. W przypadku spornych kwestii, policja może skorzystać z naszego wideo, co w efekcie może zdecydować o naszej niewinności. Należy tylko pamiętać, że niedozwolone jest publikowanie nagranych materiałów w internecie, jeśli nie spełniają one wymogów ustawy o ochronie danych osobowych. Warto także pamiętać, że nagrany materiał może być wykorzystany przeciw nam. Znane są sprawy, w których osoby chwalące się w internecie własnymi wyczynami motoryzacyjnymi były później poszukiwane przez policję. Kamerka internetowa, poprzez nagrywanie obrazu sprzed samochodu, przede wszystkim ujawnia nasze zachowanie na drodze.

Najważniejsze cechy rejestratora jazdy

Jeśli jednak decydujemy się na korzystanie z rejestratora jazdy w sposób zgodny z prawem, warto wziąć pod uwagę zakup kamery o określonych parametrach. Jakość zapisanego obrazu zależy od wielu parametrów. Dobry rejestrator jazdy powinien charakteryzować się przede wszystkim:

  • obiektywem o kącie przekraczającym 120
  • wysoką rozdzielczością – co najmniej 1280×960 pikseli
  • pamięcią wewnętrzną i gniazdem do kart micro SD
  • wewnętrzną baterią ładowaną z gniazdka zapalniczki
  • złączem USB umożliwiającym archiwizację danych
  • prędkością zapisu na poziomie 30 klatek na sekundę.

Ponadto kamera musi być wyposażona w specjalny tryb nocny, umożliwiający nagrywanie obrazu po zmroku. Moduł GPS, w które wyposażone są niektóre urządzenia pozwala zapisywać na bieżąco lokalizację pojazdu. Ważna jest także opcja automatycznego datowania materiału. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są dodatkowo w czujnik aktywizujący kamerę na postoju. Umożliwia to zarejestrowanie próby włamania, lub stłuczki parkingowej. Czujnik ruchu uruchamiający kamerę może okazać się  szczególnie przydatny w droższych samochodach, które narażone są na kradzież.

Oprócz odpowiednich parametrów umożliwiających rejestrowanie obrazu sprzed samochodu w wysokiej rozdzielczości, kamera nie powinna zajmować zbyt wiele przestrzeni i zasłaniać widoczności. Obecnie dostępne są urządzenia zintegrowane z lusterkiem wstecznym.

Stosowanie rejestratorów jazdy za granicą

W Polsce mamy prawo rejestrować obraz kamerą samochodową. Jedyny problem pojawić się może w chwili udostępniania materiału. Niezgodne z prawem jest udostępnianie materiału wideo naruszającego dobra osobiste innych osób. Nie możemy zatem dowolnie publikować nagranych materiałów.

W niektórych krajach Unii Europejskiej istnieją jednak bardziej restrykcyjne przepisy. Rejestratorów jazdy nie można używać w Belgii czy Portugalii. W Austrii nagrywanie obrazu kamerą samochodową może skutkować mandatem wynoszącym 10 tys. Euro! W Bawarii z kolei za udostępnianie nagranych materiałów grozi kara grzywny do 300 tys. Euro!!! Nie dziwi więc fakt, że na portalach internetowych najczęściej znajdują się materiały wideo nagrane na Wschodzie.

Czarna skrzynka samochodu

Rejestratory jazdy czasami bywają nazywane czarnymi skrzynkami. Rzeczywiście istnieją sytuacje drogowe, których wyjaśnienie nie byłoby możliwe bez zarejestrowanego materiału wideo. Wyobraźmy sobie na przykład, że ktoś zajeżdża nam drogę, a następnie ostro hamuje. Jeśli uderzymy w tył pojazdu, wina najprawdopodobniej spadnie na nas, chyba, że policja skorzysta z zarejestrowanego materiału wideo. Obejrzenie całej sytuacji może całkowicie zmienić interpretację wypadku. Jest to klasyczny przykład sytuacji, w której rejestrator jazdy staje się swoistą „czarną skrzynką” samochodu.

Prawo w Polsce nie reguluje w sposób dokładny zasad wykorzystywania nagrań wideo. Do tego potrzebna jest specjalna ustawa o monitoringu, na którą wciąż czekamy. Jednak samo nagrywanie wideo, a więc także używanie rejestratorów jazdy – nie jest zabronione. Ponadto bywa pomocne przy orzekaniu winy w niejednoznacznych zdarzeniach drogowych.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here