Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

0
1576
Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach

Stan opon ma bezpośredni wpływ zarówno na bezpieczeństwo kierującego pojazdem, jak i przewożonych pasażerów, dlatego powinny być one zawsze w 100% sprawne. Często zdarza się, że kierowcy zapominają o tak podstawowej sprawie, jak sprawdzenie poziomu ciśnienia w oponach, a może to mieć przykre konsekwencje. Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, jakie wartości są prawidłowe, a jakie nie i kiedy należy dokonywać kontroli ciśnienia w oponach naszych samochodów.

Ciśnienie w oponach — co trzeba wiedzieć

Na pytanie, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest od rodzaju pojazdu, jego modelu, a nawet ilości przewożonego bagażu i pasażerów. Dlatego też każdy z kierowców powinien doskonale znać wartości, jakie przewiduje dla jego pojazdu producent. Informacja taka znajduje się zazwyczaj na drzwiczkach wlewu paliwa, w formie naklejki. Może także znajdować się ona w schowku, na słupku za siedzeniem kierowcy oraz oczywiście w instrukcji użytkownika, którą otrzymuje się razem z pojazdem. Zawarte dam dane opisują ciśnienie właściwe dla pustego, jak i obciążonego pojazdu.

Musimy także pamiętać, iż w zależności od tego, czy są to opony zimowe, czy letnie ciśnienie powinno nieznacznie się różnić. Podczas zimowych miesięcy, gdy na dworze panuje mróz, ciśnienie w kołach powinno być wyższe o około 0,2 bara od tego zalecanego przez producenta.

Dlaczego ciśnienie w oponach jest takie ważne

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest kluczowym elementem w zachowaniu przez nie pożądanego kształtu oraz twardości. W przypadku, gdy wartość tego czynnika jest za mała lub za duża może okazać się, iż opony nie pracują prawidłowo, co wiąże się z ryzykiem utraty stabilności i możliwością powstania kolizji lub wypadku. Dlatego musimy także jak najczęściej sprawdzać wysokość ciśnienia w ogumieniu naszego auta.

Większość współczesnych aut wyposażona jest w systemy sprawdzające wysokość ciśnienia w oponach, jednak jak wszystkie podzespoły elektroniczne mogą one od czasu do czasu pokazywać błędne odczyty. Dlatego też warto korzystać z urządzeń przeznaczonych do tego rodzaju pomiarów, które znajdują się w każdym zakładzie wulkanizacyjnym lub na stacjach benzynowych. Tam też szybko dopompujemy brakujące powietrze, tak by dalsza podróż przebiegała bezpiecznie i bez ryzyka uszkodzenia naszych opon.

Większość producentów opon zaleca sprawdzanie ciśnienia co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co dwa tygodnie. Wpływ ma na to fakt, iż nawet najlepsza opona traci samoczynnie powietrze, w wyniku działania czynników atmosferycznych, drobnych uszkodzeń lub nieprawidłowo przeprowadzonego montażu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here