Jakie opony do felg 16?

0
12645

Aby koło samochodu funkcjonowało w prawidłowy sposób, opona i felga muszą do siebie pasować. Liczy się nie tylko dobranie odpowiedniej średnicy – niewłaściwe sparowanie może być przyczyną zsunięcia się opony i stworzenia realnego zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. Na jakie parametry musimy zwrócić uwagę, aby dobrać właściwe opony do posiadanych felg?

Rozmiar musi się zgadzać

Opony powinny być dobrane do felg zgodnie z zaleceniami producenta naszego pojazdu. Istnieją jednak od tego pewne wyjątki – czasami jest możliwy wybór elementów delikatnie różniących się od fabrycznego odpowiednika, co ułatwia kupno opon idealnych do naszego samochodu: nie musimy dodatkowo martwić się o zakup nowych felg. To działanie ma jednak swoją cenę, powodując zmianę właściwości jezdnych samochodu wynikających z innej powierzchni, gdzie ogumienie pojazdu styka się z drogą.

Jak dobrać opony?

Najlepszą opcją jest poproszenie o pomoc specjalisty. Jeżeli jednak chcemy zrobić to sami, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów, które pomogą nam zorientować się, jakiego ogumienia potrzebujemy. Przy samodzielnym dobieraniu opon do felg wypada również wiedzieć, co oznaczają kolejne liczby i symbole na feldze i oponie, tak żeby być w stanie dopasować je do siebie – polecamy dobór opon za pomocą https://www.continental-opony.pl/samochod/opony

Poza średnicą ważna jest także szerokość felgi i opony, a także pozostałe parametry tej drugiej: nośność, kształt i maksymalna osiągana prędkość. W przypadku tych parametrów musimy się zmieścić w wyznaczonym przez producenta felgi zakresie.

Jakie opony do felg 16?

Dobór ogumienia zależy nie tylko od średnicy, ale także od szerokości felgi. Standardowo przy średnicy 16 możemy znaleźć felgi o szerokości od 6,5 do 8 cali. W takim zakresie odpowiednie opony oscylują w wariantach od 205/45 do 275/70. Jeżeli chcemy zamontować opony inne niż zalecane do posiadanych felg, powinniśmy uważać, aby różnica w wielkości nie wynosiła więcej niż 2 procent, przy czym ogumienie musi być dopasowane idealnie pod kątem nośności i prędkości. W innym wypadku ryzykujemy zsunięcie się opony z felgi podczas jazdy, co może skutkować poważnym w skutkach wypadkiem.

Dobór odpowiednich opon do posiadanych przez nas felg może wydawać się trudny, jednak wystarczy trzymać się kilku zasad, aby kupić odpowiednie ogumienie. Dla uproszczenia sprawy możemy poprosić o pomoc mechanika, albo skorzystać z dostępnych w sieci materiałów, pomocy i specjalnych kalkulatorów. Dobierając oponę inną niż zalecana dla danej felgi musimy jednak absolutnie pamiętać, aby nie przesadzić z odmiennością kupowanej opony od tej polecanej przez producenta felgi.

[Głosów:23    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here