Urządzenia rozruchowe przydatnym narzędziem do warsztatu i na dalekie podróże

0
2140

Nie ma gorszej awarii niż ta, wskutek której nie możemy uruchomić naszego auta. Producenci wyszli jednak naprzeciw oczekiwaniom kierowców i stworzyli praktyczne urządzenia rozruchowe.

Najczęstsze awarie akumulatora

Zbyt niski poziom naładowania akumulatora powoduje problemy z uruchomieniem samochodu. Związane to jest ze zbyt niską wartością prądu rozruchowego. Taka sytuacja szczególnie dotyczy samochodów używanych sporadycznie lub na krótkich odcinkach. Alternator wówczas nie jest w stanie doładować baterii na 100%. Wówczas może się okazać, że po pewnym czasie zaczniemy mieć problemy z uruchomieniem auta, a przy minimalnym mrozie może to  już być bardzo uciążliwe. W takich sytuacjach trzeba też uważać, by nie doprowadzić do głębokiego rozładowania akumulatora. Taki stan jest dla naszej baterii bardzo niekorzystny i w wielu przypadkach jest on już nieodwracalny. Dodatkowym zagrożeniem jest pozostawienie takiego akumulatora na mrozie. Zamarznięte elektrolity mogą bowiem rozsadzić jego obudowę. Oprócz zbyt niskiego poziomu naładowania powinniśmy także unikać przeładowania. Chociaż to jest o wiele rzadsze zjawisko, które wynika z awarii regulatora napięcia. Taka sytuacja może jednak także skończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem baterii.

Rodzaje prostowników

Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą nam prostowniki. Te najprostsze, służące tylko do ładowania akumulatorów, kosztują kilkadziesiąt złotych. Jednak znacznie lepsze i bezpieczniejsze są prostowniki mikroprocesorowe. W tego rodzaju urządzeniach za proces ładowania odpowiada mikroprocesor. Dzięki temu nie doprowadzimy do przeładowania baterii. Prostownik automatycznie zakończy ładowanie, gdy bateria będzie już pełna. Co więcej, by naładować akumulator, nie musimy go odłączać od samochodu. Bardzo przydatną funkcją jest także praca buforowa. To rozwiązanie jest dedykowane osobom korzystającym sporadycznie z samochodu. Dzięki nim prostownik cały czas mierzy napięcie na zaciskach. Gdy bateria będzie w pełni naładowana, prostownik rozłączy się. Gdy odnotuje spadek napięcia, to ponownie uruchomi się. Współczesne prostowniki są zaprojektowane tak, że naładują każdy rodzaj akumulatora, zarówno 12, jak i 24V.

Urządzenia rozruchowe – co to takiego?

Kiedy do awarii akumulatora dojdzie w garażu, to nie jest jeszcze tak źle. Problem pojawia się, gdy przytrafi nam się taka sytuacja w trakcie dalekiej podróży. Wówczas wybawieniem może okazać się urządzenie rozruchowe. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które potrafi reanimować nawet całkowicie rozładowany akumulator. Dlatego warto go mieć w swoim samochodzie. Na tej stronie możesz zobaczyć, jakie właściwości mają urządzenia rozruchowe. Potrafią one uruchomić motocykl, maszyny rolnicze, a nawet łódź motorową. Urządzenie nie tylko wielokrotnie uruchomi nasze auto bez ładowania, ale także umożliwi wymianę akumulatora bez utraty ustawień urządzeń elektronicznych. Obudowa w kształcie walizki sprawia, że jego transport jest bardzo wygodny. Dzięki niemu będziemy w stanie ukończyć naszą podróż i na spokojnie naprawić powstałą usterkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie opony do felg 16?
Następny artykułKolizja i co dalej?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here