Jak zachować bezpieczeństwo na drodze? Poradnik

0
3871
Jak zachować bezpieczeństwo na drodze? Poradnik

Młodzi kierowcy, w szczególności mężczyźni, powszechnie uważani są za największe zagrożenie na drodze. Przypisywana jest im często brawura, bezmyślność i brak doświadczenia. Choć jest w tym nieco prawdy, to warto pamiętać, że najważniejsza podczas jazdy jest odpowiedzialność – niestety, nawet starszym kierowcom, drogowym „wyjadaczom” zdarza się popełniać rażące błędy, które narażają na niebezpieczeństwo nie tylko ich samych, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Oto kilka zasad, których powinien trzymać się przez cały czas każdy kierowca, niezależnie od swojego stażu za kółkiem.

Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić auto

Nasze bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od sprawności samochodu. Regularne przeglądy w wyspecjalizowanych punktach kontroli pojazdów to nie wszystko – od czasu do czasu warto na własną rękę sprawdzić poziom oleju, ciśnienie w oponach czy sprawność wszystkich świateł. Tego typu kontrole powinniśmy przeprowadzać przed każdym dłuższym wyjazdem.

Stosuj się do przepisów

Może się to wydawać oczywiste, jednak praktyka pokazuje, że wielu kierowców często umyślnie łamie przepisy. Do najczęstszych wykroczeń należy przekraczanie dozwolonej prędkości – kierowcy posiadają wiele usprawiedliwień na tego typu zachowania: pośpiech, brak innych uczestników ruchu na drodze, czy po prostu zamiłowanie do szybkiej jazdy. Należy pamiętać, że ograniczenia prędkości nie biorą się znikąd – jeśli w danym terenie widzimy znak zakazujący jazdy powyżej danej szybkości, to znaczy, że był istotny powód by go tam umieścić. To samo dotyczy wszystkich innych oznakowań.

Dostosuj styl jazdy do warunków na drodze

Jazda po gładkiej, suchej i dobrze oświetlonej drodze to czysta przyjemność – znacznie gorzej sytuacja ma się w czasie mgły, opadów deszczu lub śniegu czy gołoledzi. Na zmienność pogody nie mamy wpływu, możemy jednak dostosować do niej naszą prędkość i styl jazdy. Agresywne wyprzedzanie i szybka jazda na mokrej, oblodzonej drodze to najlepszy sposób na utratę kontroli nad pojazdem i spowodowanie wypadku. To samo dotyczy jazdy po zmroku (szczególnie na nieoświetlonych terenach) oraz po nierównych drogach.

Skoncentruj się na drodze

To kolejna zasada, która może się wydawać oczywista, jednak wielu kierowców ma problem z dostosowaniem się do niej. W czasie jazdy skoncentruj się na jeździe, do prowadzenia używaj obu rąk. Czynności takie jak pisanie sms-ów, czy jedzenie w trakcie jazdy odciąga twoją uwagę od sytuacji na drodze – wystarczy, że ułamek sekundy bez pełnej kontroli nad pojazdem, by spowodować wypadek lub stworzyć zagrożenie na drodze.

Wszystkie opisane wyżej zasady bezpieczeństwa to podstawowy element szkolenia kierowców. Więcej o bezpiecznej jeździe dowiemy się na kursach w profesjonalnej szkole jazdy Manewr w Wrocławiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here