Gadżety samochodowe – wygoda i poprawa bezpieczeństwa

0
6759
Gadżety samochodowe

W obecnych czasach samochód przestał pełnić wyłącznie funkcję środka transportu. Dla wielu jest on miejscem pracy, a nawet specyficznym centrum sterowania, z którego załatwia się wiele spraw biznesowych. Ponadto zdecydowanie wzrosła liczba godzin, które przeciętny użytkownik spędza w aucie. Nawet jeżeli nie wykorzystujemy samochodu w pracy, ilość spraw, które dzisiaj załatwiamy korzystając z samochodu jest naprawdę olbrzymia. Aby ułatwić życie właścicielom pojazdów, producenci co i raz wymyślają nowe akcesoria przydatne podczas codziennego wykorzystywania samochodu.

Lepsza widoczność

Na wzrost bezpieczeństwa wpływa w ogromnym stopniu poprawa widoczności. Dzisiejsze rozwiązania umożliwiają kierowcy objęcie wzrokiem niemal całego pojazdu. Kamera cofania czy choćby czujniki parkowania pomagają zmieścić się w ciasnych miejscach parkingowych i znacznie zmniejszają niebezpieczeństwo zarysowania auta. Trzeba przyznać, że o ile jakość dróg w naszym kraju systematycznie się poprawia, miejsc parkingowych w miastach jest bardzo mało. Ponadto parkingi bywają ograniczane słupkami betonowymi, barierkami, wysokimi krawężnikami czy murkami, których nie widać z pozycji kierowcy. Elementy infrastruktury parkingowej dla niejednego kierowcy stanowią prawdziwą pułapkę. Najechanie na słupek czy betonowy murek wiąże się często z koniecznością naprawy blacharskiej, a te należą do najdroższych. W dodatku dla ubezpieczycieli przy ustalaniu stawek ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo ważna jest bezszkodowość w historii naszego korzystania z pojazdu. Dlatego każde uszkodzenie parkingowe generuje dodatkowe koszty.

  • Czujniki parkowania

Aby zapewnić sobie bezpieczne parkowanie można zaopatrzyć się w czujniki parkowania. Przy dzisiejszych cenach elektroniki taka inwestycja na pewno nie zrujnuje naszego portfela nawet, jeśli instalację czujników powierzymy profesjonalnej stacji obsługi. Koszty czujników dobrej jakości wraz z montażem nie powinny przekroczyć 300 złotych.

  • Lusterka sferyczne

Poprawę widoczności zapewnią nam specjalne lusterka sferyczne, które znacznie powiększają obszar widziany z miejsca kierowcy. Możemy wyposażyć swoje auto w specjalne lusterka boczne lub dokupić duże lusterko wsteczne o kształcie sferycznym. Zwierciadła sferyczne w prawdzie zniekształcają nieco obraz, ale zapewniają lepszą widoczność samochodów, które znajdują się wokół naszego pojazdu. Znacznie zmniejszają także tak zwane martwe pole, a więc obszar z boku i z tyłu samochodu, który pozostaje ukryty przed wzrokiem kierowcy.

  • Okulary polaryzacyjne

Lepszą widoczność mogą zapewnić nam także specjalne okulary dla kierowców wyposażone w szkła polaryzacyjne. Skutecznie likwidują one wszelkie odblaski i refleksy świetlne znacznie wyostrzając obraz i sprawiając, że wzrok mniej się męczy.

Systemy bezpieczeństwa

W wielu współczesnych pojazdach seryjnie montowane są specjalne systemy poprawiające bezpieczeństwo. Niektóre z nich dostępne są jednak w opcji dodatkowej. Dlatego kupując samochód, można rozważyć montaż systemu ostrzegającego przed zmianą pasa ruchu czy systemem uruchamiającym alarm na wypadek zaśnięcia. To ostatnie urządzenie jest szczególnie polecane kierowcom odbywającym wielokilometrowe podróże. System skutecznie chroni przed zaśnięciem za kierownicą, uruchamiając głośny alarm we wnętrzu pojazdu. Systemy ostrzegające przed zmianą pasa oparte są natomiast na kamerach i czujnikach śledzących tor ruchu pojazdu. Niwelują one niebezpieczeństwo niekontrolowanego przemieszczenia się w poprzek drogi czy wyjechania na przeciwny pas ruchu.

Ładowarki i urządzenia USB

Wielu z nas wprost nie wyobraża sobie życia bez pozostawania w stałym kontakcie telefonicznym i internetowym. Telefony komórkowe, smartfony i tablety to gadżety, które zagościły w naszym życiu na dobre. Wymagają one jednak częstego ładowania prądem z sieci. Wśród akcesoriów motoryzacyjnych dostępne są ładowarki do wszystkich rodzajów urządzeń elektronicznych. Wykorzystują one prąd z gniazda zapalniczki, a ponadto posiadają różnorodne przejściówki umożliwiające podłączenie kabla USB. Oprócz pojedynczych ładowarek produkowane są także rozgałęziacze, które umożliwiają podłączenie kilku urządzeń naraz. Wykorzystując jedno gniazdo zapalniczki możemy jednocześnie ładować telefon, korzystać z nawigacji i mieć podłączoną kamerę samochodową. Należy tylko pamiętać o bilansie energetycznym w samochodzie i nie dopuszczać do sytuacji, w której pobór prądu będzie ciągle większy niż ładowanie. Doprowadzi to bowiem do rozładowania akumulatora i problemów z uruchomieniem auta.

Dla rodziców podróżujących z dziećmi wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się ekrany montowane za przednimi siedzeniami. Można na nich puszczać dzieciom bajki, co bywa nieocenioną pomocą w trakcie podróży. Nie bez zalet jest także zwykłe radio z możliwością podłączenia urządzeń zewnętrznych. Radio wyposażone w Bluetooth umożliwia podłączenie smartfona czy odtwarzacza mp3 i słuchanie dowolnych nagrań. Dzięki bezprzewodowej transmisji Bluetooth bez trudu skonfigurujemy także zestaw głośnomówiący, zapewniając sobie możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy.

Wielość rozwiązań, które oferują producenci akcesoriów motoryzacyjnych jest naprawdę imponująca. Urządzenia dodatkowe pozwalają wręcz spersonalizować wnętrze własnego samochodu, a przynajmniej dostosować je do własnych potrzeb. Poprawiają także widoczność wokół pojazdu i wpływają na bezpieczeństwo. Warto jednak z poszczególnych urządzeń korzystać z umiarem tak, aby nie doprowadzić do rozładowania akumulatora. Dodatkowe gadżety, takie jak smartfon, tablet czy nawigacja nie powinny rozpraszać kierowcy w trakcie jazdy.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here