Czy opłaca się zainstalować instalację LPG w samochodzie?

0
553
Czy opłaca się zainstalować instalację LPG w samochodzie

We współczesnej motoryzacji istnieje wiele różnych form zasilania jednostek napędowych w samochodach. Jedną z nich jest montaż specjalnej instalacji LPG. Jest to system odpowiedzialny za spalanie gazu zamiast benzyny czy też oleju napędowego. Przyjmuje się, że montaż takiej instalacji w samochodzie zapewnia więcej korzyści niż kosztów. Należy jednak pamiętać, że ceny paliw stale się zmieniają i są coraz większe w wyniku różnych czynników.

Zmiana cen paliw dotyczy zarówno benzyny i oleju napędowego, jak również gazu LPG. Dodatkowo instalacje gazowe wymagają przeglądów, serwisowania, a przeglądy techniczne pojazdów wyposażonych w takie systemy, są droższe w porównaniu ze standardowo zasilanymi samochodami. Mimo to nadal instalacja gazowa LPG wydaje się być opłacalna. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Typy instalacji LPG i koszt ich montażu

Jeśli chodzi o opłacalność instalacji gazowej w samochodzie to należy brać pod uwagę nie tylko aktualne ceny tego paliwa na stacjach benzynowych, ale również istotne jest zwrócenie uwagi na typ instalacji LPG oraz koszt jej montażu. Oczywiście obecnie sporo koncernów produkuje samochody z fabrycznymi instalacjami gazowymi, ale nadal w wielu przypadkach konieczny jest montaż w wyspecjalizowanym warsztacie. Cena montażu instalacji zależy od jej typu, rodzaju silnika i innych czynników. Zwykle mieści się w granicach od 2500 do 7000 zł. Ze względu na znaczącą różnicę w cenach gazu i innych paliw, inwestycja taka zwraca się obecnie coraz szybciej.

W samochodach posiadających bezpośredni wtrysk benzyny mamy do czynienia ze spalaniem gazu oraz benzyny, jednak ilość spalanego gazu stanowi około 80%, podczas gdy benzyna posiada 20-procentowy udział. Oczywiście proporcje te mogą się różnić w zależności od samochodu oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych w instalacji gazowej. W przypadku pojazdów posiadających pośredni wtrysk benzyny, spalają one tylko minimalną ilość gazu lub nie wykorzystują go wcale. Benzyna jest potrzebna praktycznie tylko do uruchomienia silnika.

Opłacalność jazdy na gazie LPG

Zarówno użytkownicy pojazdów, jak również eksperci z branży motoryzacyjnej, zgodnie twierdzą, że korzystanie z instalacji LPG jest nadal opłacalne ze względu na cenę gazu oraz koszty eksploatacyjne samej instalacji. Cena gazu stanowi około 50% ceny benzyny i trend ten raczej nie będzie się zmieniał. Warto jednak pamiętać, że pojazd spala około 15% więcej gazu w porównaniu z benzyną. Pomimo tego jazda na gazie jest nadal dużo tańsza. Co więcej, instalacje gazowe LPG mogą być montowane w samochodach wyposażonych w dieslowskie jednostki napędowe oraz silniki hybrydowe. Dodatkową zaletą jest ekologiczny charakter instalacji gazowych. Pojazdy zasilane takim paliwem emitują mniej szkodliwych spalin w porównaniu z autami korzystającymi ze standardowych paliw.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiele osób martwi się różnymi awariami instalacji gazowych oraz ich rzekomym złym wpływem na silnik. Okazuje się jednak, że w przypadku prawidłowej eksploatacji, instalacje takie nie oddziałują niekorzystnie na silniki. Co więcej, regularne serwisowanie i właściwe użytkowanie sprawia, że instalacje takie są w stanie funkcjonować niezawodnie przez wiele kilometrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKierowca po alkoholu w Niemczech
Następny artykułJaki kask motocyklowy wybrać?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here