Co warto wiedzieć przed kupnem auta hybrydowego?

0
1261
Co warto wiedzieć przed kupnem auta hybrydowego

Zastanawiasz się nad kupnem auta hybrydowego? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz tę decyzję.

Samochody hybrydowe – zacznijmy od podstaw

Kupno nowego samochodu zawsze jest decyzją istotną i odpowiedzialną, co nierzadko sprawia problemy. Od kilku lat coraz więcej kierowców bierze pod uwagę także kupno auta hybrydowego. Niestety w powszechnej opinii funkcjonuje wiele mitów ich dotyczących, warto więc poznać najważniejsze informacje o samochodach hybrydowych.

Zasadniczo auta hybrydowe dzieli się na hybrydy mHEV oraz HEV. Pierwszy z wymienionych to Mild Hybrid Electric Vechicle, czyli łagodny układ hybrydowy. Takie pojazdy mają wmontowany silnik elektryczny w miejsce alternatora i rozrusznika, co służy jako generator ładujący akumulatory. Ponadto silnik elektryczny pełni funkcję rozruchową oraz wspomaga jednostkę spalinową podczas ruszania i przyspieszania, a więc w chwilach zwiększonego spalania paliwa. Czasem jest też wykorzystywany jako układ odzyskiwania energii z hamowania.

Alternatywą są pełne hybrydy, czyli HEV (Hybrid Electric Vehicle). W takich pojazdach montowany jest silnik spalinowy oraz kilka silników elektrycznych. Tego typu hybrydy dzieli się natomiast na hybrydy szeregowe, równoległe oraz mieszane. W pierwszych z wymienionych jednostka spalinowa pełni funkcję generatora prądu ładującego akumulator. W takim układzie jego praca nie przekłada się bezpośrednio na jazdę autem, dlatego może działać stale i optymalnie. To z kolei znacząco zmniejsza spalanie paliwa.

Czemu samochody hybrydowe?

Nie ulega wątpliwości, że kupno i użytkowanie aut hybrydowych niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • niższe spalanie paliwa, co jest dużą oszczędnością dla twojego portfela,
  • niższa emisja spalin, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na środowisko naturalne, w którym żyjemy,
  • odzyskiwanie energii w czasie hamowania – przekłada się to na ergonomikę pojazdu,
  • łatwiejsze ruszanie, przyspieszanie i zatrzymywanie,
  • mniejszy hałas podczas jazdy,
  • mniejsze wibracje ze strony jednostki napędowej,
  • wyższy komfort podróżowania.

Kto powinien kupić auto hybrydowe?

Samochody hybrydowe to pojazdy coraz popularniejsze, lecz wciąż bardzo wyjątkowe. Na ich zakup z pewnością powinny skusić się osoby przedsiębiorcze, które cenią swoje pieniądze i chcą je wydawać w sposób odpowiedzialny. Takie auto to też znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy dbają o środowisko i chcą pozostawić naturę w najlepszym możliwym stanie swoim dzieciom czy wnukom. Nie jest natomiast prawdą, że dostępne są wyłącznie miejskie samochody hybrydowe – nawet jeśli lubisz większe i mocniejsze auta, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Auto hybrydowe to zakup rozsądny i ekonomiczny, który na pewno warto rozważyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here