Ceny benzyny z pewnością spędzają sen z powiek wielu kierowcom, tym bardziej, że stale idą w górę. Wysokie koszty eksploatacji aut sprawiają, że poszukujemy innych możliwości. Alternatywę stanowią zatem samochody wyposażone w instalację gazową. Na ich temat usłyszeć można jednak mnóstwo zupełnie sprzecznych informacji. Jak to zatem jest z instalacją LPG – czy warto w nią zainwestować? Sprawdźmy jakie są jej wady oraz zalety.
Niższe koszty – jak prezentują się w praktyce?
Litr benzyny jest nawet dwa razy droższy od litra gazu, dlatego przejście na instalację LPG to dobre rozwiązanie dla osób, które często wyruszają w dłuższe trasy bądź na co dzień przemieszczają się autem przynajmniej kilka razy. Różnicę w kosztach można odczuć niemal od razu. Szacuje się, że przy rocznym przebiegu, który wynosi ok. 20 tys. km, oszczędność ta wynosi przynajmniej 5 tys. złotych, a może to być nawet dwa razy tyle, w zależności od rodzaju pojazdu i jego spalania. Musimy jednak wiedzieć, że samochody z instalacją gazową częściej powinny być poddawane obsłudze serwisowej. Ponadto, koszt takiej obsługi będzie wyższy, ponieważ zazwyczaj zalecana jest wymiana świec oraz przewodów zapłonowych oraz filtru gazu. Wszystko to generuje więc dodatkowe wydatki, którymi wcześniej nie musieliśmy się aż tak przejmować.
Wpływ instalacji gazowej na silnik
Z pewnością większość z nas mogła się zetknąć ze stwierdzeniem, że gaz wpływa na pogorszenie pracy silnika. Jak to wygląda w praktyce? Otóż okazuje się, że nie ma to żadnego przełożenia w rzeczywistości. Gaz nie jest szkodliwy dla silnika, chociaż pewne problemy może rodzić wysoka temperatura spalania, która jest wyższa od temperatury spalania benzyny. Co więcej, niekiedy w samochodach z instalacją gazową można spotkać się z szarpaniem czy gaśnięciem silnika. Zazwyczaj ma to związek ze źle przeprowadzonym montażem bądź jego nieprawidłową regulacją. Wówczas koniecznie trzeba się udać do serwisu. Gdy instalacja zamontowana jest poprawnie, nie powinniśmy dostrzec żadnych problemów z pracą silnika. Co więcej, pracować będzie on bardzo cicho, co dla wielu osób stanowi nie lada zaletę.
Montaż instalacji gazowej
W starszych pojazdach zazwyczaj nie występuje problem z montażem instalacji LGP jednak w nowoczesnych silnikach jest on znacznie trudniejszy. Przeszkodę stanowić może bowiem wytrysk paliwa. Z tego też względu konieczna jest konsultacja specjalistyczna. Niczego nie należy zaczynać na własną rękę. Ofertę montażu instalacji gazowej możemy sprawdzić m.in. na https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/butle-gazowe/, gdzie porównamy ceny i rodzaje instalacji.
Zakup auta na gaz wydaje się rozsądnym wyborem, szczególnie gdy zależy nam na oszczędnościach. Możemy także zdecydować się na późniejszy montaż instalacji LPG w naszym aucie, sprawdźmy jednak czy będzie to wówczas opłacale.