Przyszłość transportu. Najbardziej ekologiczne samochody

0
3135

Z jednej strony coraz więcej mówi się o samochodach elektrycznych, z drugiej jednak producenci proponują inne rozwiązania. Niektórzy z nich stawiają na silniki benzynowe nowej generacji.

Obecnie coraz więcej mówi się o ochronie środowiska i o negatywnych wpływie, jaki wywiera na nie korzystanie z samochodów z silnikami spalinowymi. Do stosowania nowych rozwiązań producentów skłaniają jednak także wysokie ceny ropy naftowej. Nie ulega wątpliwości, że przyszłość transportów będzie należała do samochodów ekologicznych, które w najbliższych latach w dużej mierze zastąpią tradycyjne auta.

Samochody elektryczne, czyli ekologiczny transport

Na pojazdy elektryczne stawia dziś niemal cały świat, a kolejne kraje zapowiadają, że w trosce o czystsze powietrze stopniowo ma być wprowadzany zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. W rozwoju rynku samochodów elektrycznych przodują Chiny i USA. W Europie najlepiej radzi sobie obecnie Norwegia i Holandia – znajduje się tam najwięcej punktów ładowania. W Norwegii za sukcesem stoją zachęty dla użytkowników takie jak brak podatku VAT czy nawet dopłaty do samochodów ekologicznych, a ponadto duże podatki dla samochodów z silnikami spalinowymi, które mają zniechęcić do ich kupowania. Samochody z silnikiem elektrycznym mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest ekologiczność i prawie całkowite wyeliminowanie hałasu podczas pracy. Samochód elektryczny pozwala także na znaczne obniżenie kosztów przejechania jednego kilometra, jak również gwarantuje efektywną pracę nawet od zerowej prędkości obrotowej. To z kolei pozwala na całkowite wyeliminowanie sprzęgła. Nie bez znaczenia jest także sprawność tego rodzaju samochodów – może ona dwukrotnie przewyższać sprawność silnika spalinowego.

Przyszłość samochodów elektrycznych

Część producentów zapowiedziała, że samochodów elektrycznych w ich ofercie będzie coraz więcej. Nie wiadomo jednak, czy energia będzie gromadzona w samochodzie, a wytwarzana w elektrowniach, czy wytwarzana już na pokładzie samochodu. Niewątpliwie jednak ceny aut elektrycznych w ostatnich latach uległy obniżeniu. Według spekulacjom w Polsce ceny te mają zrównać się z cenami za samochody spalinowe już za osiem lat.

Skyactiv-X – ekologiczny samochód na benzynę

Z jednej strony coraz więcej mówi się o samochodach elektrycznych, z drugiej jednak producenci proponują inne rozwiązania. Niektórzy z nich stawiają na silniki benzynowe nowej generacji. Niedawno Mazda zaprezentowała – Skyactiv-X – to jednostka napędowa będącą niemal zupełnie nową koncepcją. Nowy silnik Mazdy niekiedy nazywany jest „benzynowym dieslem” i to nie bez powodu. Silnik ten ma bowiem pracować jak diesel, a tym samym znacząco zmniejszyć zużycie paliwa i poprawić dynamikę jazdy. Będzie to pierwszy na rynku silnik benzynowy z zapłonem samoczynnym. Zapłon specjalnej mieszanki paliwowo-powietrznej następować ma pod wpływem kompresji w cylindrach. Zgodnie z zapowiedziami Skyactiv-X ma łączyć zalety z dwóch zupełnie różnych światów. Kierowcy będą mogli cieszyć się wszystkimi najlepszymi cechami jednostek wysokoprężnych, a więc wysokim momentem obrotowym czy ekonomicznym spalaniem. Mazda zdecydowała się ponadto na skorzystanie z dodatkowych rozwiązań takich jak zawór EGR cofający część spalin z powrotem do cylindrów czy niewielka bateria magazynująca energię wytworzoną podczas hamowania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here