Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód?

0
2976

Wypożyczenie samochodu to zawsze moment odrobinę stresujący. Wprawdzie mamy świadomość, że wypożyczalni zależy na tym, żebyśmy byli zadowoleni, jednak gdzieś zawsze czai się odrobina niepewności. Wiąże się ona przede wszystkim z tym, iż nie jesteśmy pewni czy zwróciliśmy uwagę na wszystko, co powinniśmy sprawdzić.

Przed wypożyczeniem samochodu

Jak zwykle powinniśmy zacząć od siebie. Żeby wypożyczyć samochód będziemy zazwyczaj potrzebowali dowodu osobistego (lub paszportu) i prawa jazdy. Warto jednak sprawdzić na stronie wypożyczalni, z której planujemy skorzystać, ponieważ różne firmy mogą mieć rozmaite, różniące się od siebie wymagania. Mogą one dotyczyć np. wieku osoby wypożyczającej samochód. Standardem jest wprawdzie 21 lat, jednak zdarzają się firmy, które pożyczają samochody dopiero 25-latkom.

Warto też sprawdzić jak wyglądają warunki związane z płatnością. Zdarza się, że wypożyczalnia wymaga od nas posiadania karty kredytowej, na której zabezpieczane są środki na poczet ewentualnych uszkodzeń auta. Warto dowiedzieć się czy wypożyczalnia, którą planujemy odwiedzić również to robi, a jeżeli tak, to wypada poznać kwotę, jaka jest blokowana na karcie.

Wybór samochodu

Oczywiście sam wybór samochodu to z reguły najprzyjemniejsza rzecz… chyba że mamy bardzo ograniczone fundusze, wówczas to nas portfel decyduje za nas. Jeśli jednak mamy wybór, to warto wybierać z głową.

Przede wszystkim zastanówmy się, jakie auto będzie nam potrzebne. Czy zamierzamy jeździć tylko po mieście, czy jednak planujemy również wypady zamiejscowe? Czy przyda nam się samochód, który dobrze sobie poradzi na gorszych drogach? Od tego jak odpowiemy na powyższe pytania zależeć może nie tylko cena wynajmu, ale również koszty eksploatacji samochodu.

Ważne informacje

Jeżeli jedziemy na wakacje z rodziną, w której jest małe dziecko, samochód, który wypożyczymy musi być wyposażony w fotelik. Trzeba to zastrzec podczas rezerwacji. Podobnie wygląda sprawa jeżeli będziemy potrzebowali np. relingów dachowych do zamontowania bagażu lub łańcuchów na koła podczas jazdy w góry.

Niektóre wypożyczalnie liczą kilometry, które przejechaliśmy i doliczają określoną kwotę za jej przekroczenie. Warto na to zwrócić uwagę. Podobnie ma się sprawa z ewentualnym przewozem zwierząt i z paleniem. Wszystko trzeba sprawdzić.

W porządnej, renomowanej wypożyczalni, takiej jak CK Crop w Łodzi (http://www.ckcorp.pl/), nikt nas nie oszuka, zdarzają się jednak pomyłki. Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy obejrzeć samochód, zgłaszając wszelkie niedoskonałości, takie jak ewentualne rysy czy wgniecenia karoserii, stan ogumienia itp. Warto też sprawdzić czy stan licznika zgadza się z tym w dokumentach.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here