Kalibracja a wiarygodne wyniki alkomatu

0
502

Alkomat to takie urządzenie, które powinno znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy lubiącego spożywać procentowe trunki. Posiadając to urządzenie można zawsze po zakrapianej imprezie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Każdy alkomat jest dokładny tylko wówczas, gdy właściciel potrafi o niego odpowiednio zadbać. W tym celu niezbędna jest kalibracja.

Na czym polega kalibracja alkomatów?

Każdy miernik zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu działa w podobny sposób. Wystarczy dmuchnąć w ustnik, a urządzenie to za pomocą specjalnych czujników potrafi ustalić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Sprzęt ten jest bardzo precyzyjny i operuje delikatnymi sensorami, zatem wymaga regularnego serwisu. Dobry alkomat to taki, który jest kalibrowany wówczas, gdy istnieje taka potrzeba. Kalibrowanie sprawia, że urządzenie poprawnie działa i pokazuje w pełni wiarygodne wyniki.

Kalibracja alkomatu to proces polegający na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem tego urządzenia. Polega ona na poddaniu alkomatu testom oraz wyznaczeniu jego sprawności za pomocą symulatorów BAC. Dzięki nim można podać do alkomatu próbkę powietrza o parametrach tj: siła przepływu, temperatura i stałe stężenie alkoholu. Proces ten jest niezbędny dla prawidłowej pracy alkomatu.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

Alkomat dokładny jest tylko wtedy, gdy właściciel potrafi o niego odpowiednio zadbać. Powinien on poddać alkomat kalibracji zawsze wtedy gdy:

– bez względu na rodzaj zastosowanego sensora wynik osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00 procent.

– bez względu na rodzaj zastosowanego sensora wynik osoby po spożyciu alkoholu wynosi 0,00 procent.

– podczas wykonywania testu miernik nie wykazuje jakiejkolwiek reakcji

– na wyświetlaczu alkomatu wyświetla się napis CAL

– po spożyciu alkoholu wynik trzech badań w różnych odstępach czasu jest jednakowy

– miernik pomiaru przez długi czas był przechowywany w innej temperaturze niż nakazuje instrukcja użytkowania

Częstotliwość kalibracji jest zależna od sposobu użytkowania i typu alkomatu oraz od rodzaju zastosowanego w nim sensora.

Ogólne zaleca się, że kalibracja w alkomatach wyższej klasy powinna być przeprowadzona co najmniej raz na 6 miesięcy lub po wykonaniu ilości badań określonej przez producenta. Z kolei w alkomatach niższej klasy okres ten jest nieco krótszy.

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu warto wyposażyć się w dobry alkomat i kalibrację zawsze wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości we wskazywanych wynikach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here