Alkomat to takie urządzenie, które powinno znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy lubiącego spożywać procentowe trunki. Posiadając to urządzenie można zawsze po zakrapianej imprezie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Każdy alkomat jest dokładny tylko wówczas, gdy właściciel potrafi o niego odpowiednio zadbać. W tym celu niezbędna jest kalibracja.
Na czym polega kalibracja alkomatów?
Każdy miernik zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu działa w podobny sposób. Wystarczy dmuchnąć w ustnik, a urządzenie to za pomocą specjalnych czujników potrafi ustalić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Sprzęt ten jest bardzo precyzyjny i operuje delikatnymi sensorami, zatem wymaga regularnego serwisu. Dobry alkomat to taki, który jest kalibrowany wówczas, gdy istnieje taka potrzeba. Kalibrowanie sprawia, że urządzenie poprawnie działa i pokazuje w pełni wiarygodne wyniki.
Kalibracja alkomatu to proces polegający na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem tego urządzenia. Polega ona na poddaniu alkomatu testom oraz wyznaczeniu jego sprawności za pomocą symulatorów BAC. Dzięki nim można podać do alkomatu próbkę powietrza o parametrach tj: siła przepływu, temperatura i stałe stężenie alkoholu. Proces ten jest niezbędny dla prawidłowej pracy alkomatu.
Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?
Alkomat dokładny jest tylko wtedy, gdy właściciel potrafi o niego odpowiednio zadbać. Powinien on poddać alkomat kalibracji zawsze wtedy gdy:
– bez względu na rodzaj zastosowanego sensora wynik osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00 procent.
– bez względu na rodzaj zastosowanego sensora wynik osoby po spożyciu alkoholu wynosi 0,00 procent.
– podczas wykonywania testu miernik nie wykazuje jakiejkolwiek reakcji
– na wyświetlaczu alkomatu wyświetla się napis CAL
– po spożyciu alkoholu wynik trzech badań w różnych odstępach czasu jest jednakowy
– miernik pomiaru przez długi czas był przechowywany w innej temperaturze niż nakazuje instrukcja użytkowania
Częstotliwość kalibracji jest zależna od sposobu użytkowania i typu alkomatu oraz od rodzaju zastosowanego w nim sensora.
Ogólne zaleca się, że kalibracja w alkomatach wyższej klasy powinna być przeprowadzona co najmniej raz na 6 miesięcy lub po wykonaniu ilości badań określonej przez producenta. Z kolei w alkomatach niższej klasy okres ten jest nieco krótszy.
Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu warto wyposażyć się w dobry alkomat i kalibrację zawsze wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości we wskazywanych wynikach.