Kredyt na samochód jest formą finansowania, która pozwala na zakup pojazdu – zarówno prosto z salonu, jak i auta używanego. Przed wzięciem kredytu konieczne jest dopełnienie formalności. O czym należy pamiętać?
Przed przyznaniem decyzji kredytowej banki muszą sprawdzić wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, dlatego koniecznością jest przedstawienie dokumentów m.in. potwierdzających wysokość osiąganych dochodów.
Udokumentowanie dochodów
Chcąc wziąć kredyt na samochód, kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową. Dla banku jest to jeden z najważniejszych wyznaczników wpływających na rzetelność i terminowość spłaty rat. Jeśli bowiem kredytobiorca posiada odpowiednio wysokie dochody, wówczas nie powinien mieć problemów z dopełnieniem swoich obowiązków finansowych wobec banku.
Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie wysokości osiąganego dochodu w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym – po odliczeniu kosztów utrzymania. Jeżeli kwota jest wystarczająca do spłaty comiesięcznych rat, banki najczęściej udzielają pozytywnej decyzji kredytowej.
Obowiązkiem osoby wnioskującej o kredyt na samochód jest dostarczenie oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów. Czasami koniecznością jest przedstawienie umowy z pracodawcą lub dostarczenie wyciągów z rachunku bankowego na które wpływa wynagrodzenie.
Dokumenty zabezpieczające spłatę
Standardowy kredyt na samochód wiąże się z bardziej rozbudowanymi formalnościami dotyczącymi zabezpieczenia spłaty. W większości przypadków banki wymagają cesji praw z polisy OC lub ubezpieczenia autocasco (AC). Niekiedy dopuszczalny jest tzw. zastaw rejestrowy, co z kolei wymusza konieczność wizyty w wydziale komunikacji – trzeba dostarczyć wniosek o ustanowienie wpisu.
Faktura pro-forma, faktura ostateczna lub umowa kupna-sprzedaży
Jeśli bank przyzna kredyt na samochód, koniecznością jest dostarczenie dokumentów finansowych. Są one różne, w zależności od źródła pochodzenia auta – warto bowiem pamiętać, że niektóre banki pozwalają kredytem sfinansować nie tylko pojazdy nowe, ale i używane.
Faktura pro-forma i faktura ostateczna są potrzebne, gdy kupujesz samochód od dealera lub z komisu. Umowa kupna-sprzedaży jest wymagana w przypadku nabycia pojazdu używanego od osoby prywatnej.
Jakie inne dokumenty mogą być potrzebne?
Niektóre banki wymagają kilku dodatkowych dokumentów – w zależności od kogo kupowany jest pojazd.
W przypadku samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce, a kupowanego w komisie, należy dostarczyć:
- kserokopię stałego dowodu rejestracyjnego wydanego na obecnego właściciela pojazdu
- kserokopię karty pojazdu (pod warunkiem, że została wydana).
W przypadku samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce, a kupowanego od osoby prywatnej wymagane są:
- kserokopia stałego dowodu rejestracyjnego wydanego na aktualnego właściciela pojazdu
- kserokopia karty pojazdu (jeśli ją wydano)
- kserokopia dowodu osobistego sprzedawcy.
Chcąc kupić samochód używany od firmy niezajmującej się handlem pojazdami, należy do banku dostarczyć:
- kserokopię stałego dowodu rejestracyjnego wydanego na aktualnego właściciela pojazdu
- kserokopię karty pojazdu (pod warunkiem jej wydania)
- dokument rejestrowy firmy sprzedającej zawierający informacje o osobach uprawnionych do podpisania umowy sprzedaży).
Jako że formalności to kwestia indywidualna każdego banku, należy zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi.