Poruszanie się po ulicach miasta, bądź między odległymi miejscowościami jest bardzo wygodne, jeżeli podróżować możemy własnym samochodem. Jednak wówczas sami odpowiedzialni jesteśmy za bezpieczeństwo nasze, jak również osób z nami podróżujących. Niestety jednak zdarza się, że nawet mimo ostrożnej i odpowiedzialnej jazdy, możemy zostać ofiarami wypadku lub stłuczki, gdyż po tej samej drodze poruszają się osoby preferujący szybką, brawurową jazdę.
Stłuczka na drodze
Małe, niegroźne stłuczki najczęściej zdarzają się na ulicach miast. Bywa, że kierowcy osiągają zbyt dużą prędkość i nie zdążą wyhamować, bądź nie zachowają szczególnej ostrożności. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od samochodu nas poprzedzającego, gdyż nigdy nie wiemy, kto siedzi za jego kierownicą i co zrobi w danym momencie. Uważać należy na sygnalizacji świetlnej, jeżeli przed nami w kolejce stoi kilka innych aut. Po zapaleniu się zielonego światła należy ruszać z rozwagą, gdyż jeden z poprzedzających nas samochodów może z różnych powodów nagle zahamować, a my znajdziemy się na jego tylnym zderzaku. Stłuczka okaże się nieszkodliwa, ale wina wówczas prawie w każdym przypadku spada na kierowcę znajdującego się z tyłu. Niebezpieczne okazać się mogą także skrzyżowania. Nie jest trudno spowodować stłuczkę, jeżeli skręcamy w lewą stronę na sygnalizatorze ogólnym. Czasami możemy nie zauważyć, bądź źle ocenić odległość pojazdu jadącego na wprost i problem gotowy. Problematyczne okazują się również ronda, zwłaszcza te z kilkoma pasami, jednak bez sygnalizacji strefowej. Najwięcej kłopotów kierowcom sprawiają ronda bez wymalowanych pasów, które są również jednymi z najniebezpieczniejszych. Poruszać się na nich trzeba z wielką rozwagą i przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Stłuczki zdarzyć się mogą przy włączeniu się samochodu w ruch okrężny, bądź podczas zmiany pasa w kierunku wyjazdu. Uważać również należy podczas włączania się do ruchu, zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy z drogi o ograniczonej widoczności.
Stłuczki na parkingu
Często do stłuczek dochodzi na parkingach, zwłaszcza tych rozległych w okolicach centrum handlowych. Na takim terenie należy poruszać się z bardzo małą prędkością – 20km/h, jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się w ruchu. Również parkowanie na mniejszych parkingach może okazać się problematyczne. W niektórych miejscach znajdują się niskie murki, bądź słupki, których nie sposób zobaczyć z wnętrza samochodu, nawet korzystając z lusterek. W takich sytuacjach zbawienne okazać się mogą czujniki parkowania. Dzięki nim, jeżeli zaczniemy niebezpiecznie zbliżać się do przeszkody, nasz samochód zacznie wydawać dźwięki ostrzegawcze, które nasilają się wraz ze zmniejszaniem się odległości. Od kilku lat czujniki parkowania stają się podstawowym wyposażeniem samochodu. Jeśli jednak nasze auto nie jest w nie zaopatrzone, możemy zakupić je we własnym zakresie. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale poprawiają komfort i bezpieczeństwo parkowania, a także niwelują możliwość naprawy samochodu z powodu, na przykład, rozbitego zderzaka.
Czujniki parkowania zakupić możemy w dobrym sklepie motoryzacyjnym, takim jak sklep Wajbex znajdujący się w Warszawie oraz prowadzący sprzedaż internetową.
Materiał reklamowy.