Holowanie pojazdu

0
3223
Holowanie pojazdu

Każdemu kierowcy może zdarzyć się sytuacja, w której samochód odmówi posłuszeństwa – awarie są nieuniknione. W większości przypadków jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, jednak są też momenty, w których potrzebna jest pomoc drugiego kierowcy w holowaniu pojazdu, by dostarczyć go do serwisu samochodowego. Jak zatem prawidłowo holować auto?

Niezbędne wyposażenie samochodu do pojazdu

Jeśli chcemy prawidłowo przygotować się do sytuacji, w której przyjdzie nam kogoś holować musimy przede wszystkim posiadać w swoim samochodzie potrzebny sprzęt, dzięki któremu cała operacja przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.

Po pierwsze – potrzebna nam będzie odpowiednia lina, w przypadku samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wystarczy syntetyczna lina o długości około 5 metrów, możemy nabyć ją na stacji benzynowej, sklepie motoryzacyjnym lub hipermarkecie, jej cena nie powinna przekroczyć 40 złotych.

Kolejnym niezbędnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy, który powinien znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu jako obowiązkowy. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej i wielu kierowców nie wozi trójkąta ze sobą, przy holowaniu jest on jednak niezbędny. W innym przypadku możemy zwiększyć niebezpieczeństwo na drodze, a gdy policja nas zatrzyma – zapłacić mandat. Taki trójkąt kosztuje około 50 złotych.

Na wyposażeniu naszego samochodu powinny znaleźć się również kable rozruchowe – w przypadku, gdy samochód nie chce odpalić są one niezbędne, by podładować akumulator w celu uruchomienia silnika, włączenia świateł pozycyjnych oraz kierunkowskazów. Komplet kabli to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a mogą uratować niejednego kierowcę.

W jaki sposób przygotować pojazd do holowania?

Po lewej stronie samochodu umieśćmy trójkąt ostrzegawczy, jeśli holujemy samochód w nocy niezbędne jest włączenie świateł pozycyjnych. Pamiętajmy,  by przy holowaniu pojazdu nie używać świateł awaryjnych.

Następnie przechodzimy do przyczepienia linki, należy uczynić to w taki sposób, aby nie doszło do jej rozłączenia, musimy w tym celu użyć zaczepów, które są zespolone z liną – posiadają one specjalne zabezpieczenia, dzięki czemu nie dojdzie do jej zerwania. Nie możemy podczepiać liny do wahaczy lub zderzaków, ponieważ grozi to uszkodzeniem pojazdu i niebezpieczeństwem na drodze, musimy wykorzystać więc haki oraz uszy holownicze, które najczęściej znajdują się w specjalnie do tego przygotowanym miejscu, zakrytym zaślepką.

Zarówno kierowca jednego, jak i drugiego pojazdu musi zachować szczególną ostrożność. W samochodzie, który uległ awarii powinien znajdować się doświadczony kierowca, który będzie wiedział jak poprowadzić uszkodzony samochód i jakie kroki podjąć, by bezpiecznie dojechać do serwisu. W przypadku, gdy w takim samochodzie znajdzie się kierowca, który nigdy nie doświadczył takiej sytuacji może popełnić wiele błędów spowodowanych stresem i brakiem doświadczenia.

Oto rzeczy, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę:

  • Lina musi być cały czas napięta, szczególnie liczy się to podczas ruszania, by nie doszło do bardzo gwałtownego pociągnięcia samochodu i w efekcie jego uszkodzenia.
  • Jeśli zamierzamy skręcić lub zmienić pas, oba samochody muszą sygnalizować manewr przy pomocy kierunkowskazu.
  • W przypadku, gdy poruszamy się droga dwu- lub trzypasmową kierowca holujący inny samochód zawsze musi poruszać się prawym pasem ruchu, w ten sposób nie utrudnia jazdy pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.
  • Jeśli chcemy uniknąć efektu luźnej liny, pojazd holowany musi znacznie mocniej hamować, niż pojazd holujący.
  • Podczas holowania może dojść do sytuacji, w której wystąpi konieczność nagłego hamowania, w takiej sytuacji oboje kierowców powinno mieć ustalony jakiś znak, dzięki któremu mogą się porozumieć, a w czasie drogi należy stale się obserwować.
  • Jeśli jest taka możliwość, omijajmy drogi o sporym natężeniu ruchu drogowego, jest to korzyść zarówno dla nas – nie zajdzie konieczność częstego hamowania oraz zatrzymywania się, a także dla pozostałych samochodów, które zostaną spowolnione przez taką sytuację na drodze.
  • Musimy zachować szczególną ostrożność, gdy zbliżamy się do przejścia dla pieszych – z perspektywy takiej osoby nie widać, że jeden pojazd holuje drugi i może dojść do sytuacji, w której pieszy wejdzie między nie. Najlepiej więc przepuścić wszystkich przechodniów, by uniknąć takiej sytuacji.
  • Pamiętajmy, że zabronione jest holowanie samochodu, który wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, ponieważ może dojść do poważnych uszkodzeń pojazdu, a naprawa może kosztować sporo pieniędzy.

Holowanie samochodu nie należy do najprostszych czynności, jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, a nie mamy żadnego doświadczenia warto poradzić się fachowcy lub odpowiednio wcześniej posiąść taką wiedzę. Według kodeksu drogowego istnieją określone warunki, które umożliwiają przeprowadzenie bezpiecznego holowania i według nich należy postępować.

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC bardzo możliwe, że mamy zapewnione darmowe holowanie – w sytuacji kryzysowej warto więc skorzystać z takiej możliwości, niż samemu męczyć się i fatygować dodatkowego kierowcę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here