Żarówki samochodowe możemy kupić w wielu miejscach: sklepach motoryzacyjnych, hipermarketach, na stacjach benzynowych. Jednak trzeba przyznać, że nie każde są tej samej jakości, zdarza się bowiem, że nowo zamontowana żarówka świeci znacznie krócej, przez co znów musimy kupować następną. Jak zatem wybrać właściwą żarówkę?
Niebieska żarówka samochodowa czy bezbarwna bańka?
Większość żarówek dostępnych na rynku nie nadaje się do użytku, najlepiej więc decydować się na zakup markowego sprzętu, które posiadają bezbarwną bańkę, dzięki czemu świecą najjaśniej i są o wiele trwalsze niż niebieskie.
Przepisy prawa drogowego dokładnie charakteryzują parametry, które powinna posiadać żarówka, takie jak geometria żarnika, czy pobór prądu. Dzięki temu każda żarówka może być dopasowana do innego typu samochodu.
Jeśli żarówka ma niebieską bańkę oznacza to, że będzie świeciła znacznie gorzej niż ta, która jest wykonana z niezabarwionego szkła. Renomowani producenci żarówek samochodowych oferują nam też lekko zabarwione bańki, które imitują światło ksenonowe, widziane przez ludzkie oko jako lekko niebieskie, mniej żółte od tego, które dają tradycyjne żarówki.
Niebieski filtr znajdujący się na bańce żarówki pochłania sporą część światła, dlatego przy produkcji umieszcza się w niej żarnik jaśniej świecący, dla zrekompensowania strat. Niestety takie rozwiązanie daje krótszą jej żywotność. Podsumowując – jeśli kupimy lekko niebieską żarówkę liczmy się z tym, że świecić będzie tak samo jak każda inna, ale wydamy więcej pieniędzy i znacznie szybciej się przepali.
Jaka powinna być żarówka samochodowa dobrej jakości?
Spełniając pewne kryteria możemy zapewnić sobie ich długotrwałą pracę:
- Zadaniem dobrej żarówki samochodowej jest zwiększenie skutecznego zasięgu reflektorów, jeśli mamy do czynienia z samochodem, w którym szybko przepalają się żarówki należy zastosować produkty przeznaczone do jazdy dziennej.
- Musimy zakupić żarówkę, która posiada dobrej jakości żarnik – ma mieć odpowiedni kształt oraz wymiar, co pozwoli na właściwe oświetlenie drogi podczas jej użytkowania, dzięki temu żarówka nie będzie też oślepiać pozostałych uczestników ruchu drogowego.
- Ważne, aby w żarówce zastosowany był filtr UV, dzięki czemu odbłyśnik oraz szkła reflektora nie zmatowieją. Promienie UV mogą powodować trwałe uszkodzenie reflektora, co może zmniejszyć jakość świecenia nawet do 30 procent.
- Dobrej jakości żarówka powinna pobierać nieznaczną ilość prądu, świecąc przy tym mocno. Jej trwałość zależna jest od czynników zewnętrznych, do których zaliczamy między innymi stan instalacji elektrycznej w samochodzie. Jeśli napięcie będzie zbyt wysokie i często będą występować wysokie skoki napięcia tym szybciej nasza żarówka ulegnie przepaleniu.
Rodzaje żarówek samochodowych
Możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych typów żarówek:
- H3 – jej cechą charakterystyczną jest przewód połączeniowy, żarnik jest tu ułożony w poprzek, zazwyczaj wykorzystuje się ten tym żarówek do reflektorów przeciwmgłowych, choć możemy spotkać je także w światłach drogowych.
- H7 – posiada jeden żarnik i dosyć specyficzny rozkład światła, charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością – nawet 1500 lm. Wystarcza jednak na 330-550 godzin świecenia, co powoduje, że nie jest zbyt trwałą żarówką.
- H4 – jest to rodzaj żarówek halogenowych, które posiadają dwa żarniki – obsługujące światła mijania oraz światła drogowe. Ich wydajność sięga 1000 lm, jeśli chodzi o trwałość to zależna jest ona od warunków pracy żarówki. Mogą wystarczyć na 350-700 godzin świecenia.
- HB4 – to udoskonalona wersja żarówki H7, która charakteryzuje się dobrym rozkładem światła, jest precyzyjnie ułożona w reflektorze i posiada dobre uszczelnienie dzięki bagnetowi z wtyczką.
- H1 – ma tylko jeden żarnik, wykorzystuje się ją do świateł mijania oraz drogowych, wydajność sięga 1550 lm i wystarcza na 330-550 godzin świecenia, nie należą jednak do zbyt trwałych.
Czy da się odróżnić dobrą żarówkę samochodową od złej?
Z pewnością należy zwrócić uwagę na kolor bańki – jeśli jest przezroczysta możemy mieć pewność, że będzie znacznie lepsza od niebieskiej. Pozostałe parametry możemy sprawdzić jedynie podczas użytkowania, ciężko określić je podczas zakupu. W przypadku, gdy dokonujemy zakupu żarówki renomowanych producentów możemy być pewni, że będzie ona trwała oraz bezpieczna.
Spaliła się jedna żarówka w samochodzie – wymieniamy tylko tą czy obie jednocześnie?
Najlepiej wymienić od razu obie, ponieważ siła świecenia żarówek bardzo szybko maleje, a mają one ograniczoną trwałość określoną w godzinach pracy. Jeśli więc przepaliła nam się jedna żarówka musimy liczyć się z tym, że w najbliższym czasie przepali się również druga.
Ceny żarówek nie są zbyt wysokie, nawet biorąc pod uwagę te z wyższej półki. Żarówka H3 kosztuje około 20 złotych, popularne żarówki H7 to koszt około 10 złotych, za żarówę H4 zapłacimy około 9 złotych, cena żarówek HB4 to około 20 złotych, natomiast żarówki H1 kosztują około 8 złotych. Różnica między oryginalnymi żarówkami a tymi najtańszymi jest więc niewielka, warto dopłacić zatem kilka złotych i cieszyć się ich bezpieczeństwem oraz długą żywotnością.