Hak holowniczy wydaje się być całkiem przydatny, mowa tu nie tylko o sytuacjach, w której możemy komuś pomóc holując go, ale również możemy doczepić do niego przyczepę, by przewieźć skuter, motorówkę, czy materiały budowlane do budowy lub remontu domu. Możliwy jest montaż haku holowniczego niemal w każdym samochodzie, na jaki zatem warto się zdecydować?
Rodzaje haków holowniczych
Zanim dokonamy konkretnego wyboru przemyślmy jaki rodzaj haku najbardziej nam się przyda, a także będzie odpowiedni dla naszego samochodu. Zazwyczaj haki są sprowadzane na zamówienie klienta do warsztatu samochodowego, gdzie dodatkowo możemy liczyć na jego montaż. Ciężko będzie nam dostać hak holowniczy w sklepie motoryzacyjnym z tego powodu, że jest to zbyt skomplikowana część do samodzielnego montażu.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje haków holowniczych ze względu na ich budowę:
- Haki montowane na stałe – nie ma opcji, by je zdemontować, dlatego są teraz mało popularne. Co więcej, nie są one produkowane zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej, dlatego samochody, które je posiadają mogą napotkać problem z wjazdem do danego kraju.
- Nowoczesne haki holownicze – najbardziej popularne wśród kierowców, w każdej chwili możemy je bowiem zdemontować i ponownie założyć. Ich mocowanie opiera się zaledwie na kilku śrubach, są także haki holownicze, które posiadają system automatycznego wypinania, dzięki czemu możemy odpiąć samą końcówkę w kilka sekund. Te produkty spełniają również wymogi narzucane przez Unię Europejską.
Możemy też spotkać się z typem haków holowniczych, które mają odpinaną kulę, co jest zresztą wymagane przez Prawo Drogowe w naszym kraju. Tańszym wariantem jest hak posiadający kulę z przykręcanymi śrubami, choć jest to dosyć niepraktyczne i uciążliwe – potrzebujemy bowiem odpowiednich narzędzi i umiejętności, by zdjąć lub zamontować ponownie kulę.
Dlatego osobom, które często korzystają z haka holowniczego polecana jest nieco droższa opcja z hakiem automatycznym, w którym nie potrzebujemy żadnych narzędzi, by go zamontować czy zdjąć, a sama czynność jest szybka i łatwa.
W niektórych samochodach możemy zaobserwować także haki składane – bardzo wygodne rozwiązanie, choć najdroższe. Montowane są one fabrycznie przy produkcji samochodu, możemy więc zamówić go przy kupnie samochodu. Składany hak holowniczy daje nam możliwość schowania go w każdym momencie pod zderzakiem i wysunięcia go z powrotem za pomocą jednego pociągnięcia dźwigni znajdującej się w bagażniku.
Montaż haków holowniczych
W przypadku nowoczesnych, składanych haków holowniczych ich montaż nie należy do najprostszych czynności, a przede wszystkim wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Musimy też zainstalować w naszym samochodzie gniazdo elektryczne, co przy nowoczesnych samochodach może okazać się dosyć skomplikowane.
Najlepiej udać się do autoryzowanego serwisu samochodów, gdzie otrzymamy najbardziej korzystną ofertę nie tylko dla naszego samochodu, ale również dla naszej kieszeni. W ASO możemy też założyć hak w trakcie trwania gwarancji, po jej wygaśnięciu również możemy skorzystać z usług ASO.
Możemy zdecydować się na haki oznaczone logo producenta, co jest droższą opcją, oraz bez oznaczeń i znacznie tańsze. Jeśli chodzi o jakość jeden nie różni się od drugiego, więc nie ma sensu wydawać większej sumy pieniędzy.
Pamiętajmy, by przy wyborze haku holowniczego wziąć pod uwagę jego maksymalny udźwig, czyli tonaż. Każdy produkt musi posiadać informację na temat tego jaki maksymalny ciężar jest w stanie udźwignąć. Należy wiedzieć, iż tonaż haka nie może przekroczyć masy całkowitej pojazdu.
Jeśli chodzi o montaż haków pamiętajmy, że nie może on stanowić zagrożenia dla użytkownika samochodu, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też haki holownicze mają przyznawane specjalne certyfikaty: posiadają one tabliczki znamionowe, na których powinny znajdować się takie informacje, jak:
- producent,
- data produkcji,
- dopuszczalny tonaż.
Haki montujmy wyłącznie w specjalistycznych warsztatach, by mieć pewność, że będzie on założony prawidłowo. Mało kto również wie, że co pewien czas powinniśmy poddać mocowanie haka kontroli, ponieważ gdy przejedziemy samochodem kilka tysięcy kilometrów może okazać się, że doszło do jego obluzowania, przez co jest niestabilny i powoduje zagrożenie.
Zgłaszanie haka holowniczego
Gdy zamontujemy już nasz hak holowniczy należy wybrać się do stacji diagnostycznej, gdzie diagnosta musi dokonać wpisu do dowodu rejestracyjnego samochodu, o następującej treści: „pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy”.
Ceny haków holowniczych
Cena uzależniona jest oczywiście od rodzaju haka holowniczego. Jeśli wiemy, że korzystanie z niego będzie sporadyczne warto zdecydować się na podstawowy model, który możemy zdemontować w każdej chwili, za taki hak zapłacimy około 500 złotych. Natomiast w przypadku, gdy hak będzie często wykorzystywany dobrze jest zainwestować w dobrej jakości sprzęt, za który zapłacimy od 800 do 1500 złotych. Pamiętajmy, by korzystać z usług zaufanych warsztatów oraz stacji diagnostycznych.