Wilgoć w samochodzie. Jak walczyć z wilgocią we wnętrzu auta?

0
4204
Wilgoć w samochodzie

Utrzymująca się wilgoć w samochodzie może być przyczyną ciągłego parowania szyb, a ponadto prowadzi do pojawiania się ognisk korozji na podłodze i wewnętrznych elementach karoserii. Na wilgotnych elementach poszycia wewnętrznego, dywanikach i tapicerce rozwijają się grzyby i pleśnie prowadząc do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Jesienią lub nawet w trakcie wilgotnego lata bywa tak, że dywaniki nigdy nie wysychają. Wysoki poziom wilgoci w samochodzie prowadzi do szybszego niszczenia się elementów wewnątrz, a poza tym jest nieprzyjemne dla użytkownika. Jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci w samochodzie?

Skuteczne odprowadzanie wody z samochodu

W czasie intensywnych opadów atmosferycznych należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie odprowadzanie wody z szyb i karoserii. Powinniśmy dbać o drożność kanałów, które znajdują się pod przednią szybą i maską pojazdu. Także kanaliki (rynienki) pod klapą bagażnika powinny być całkowicie drożne. Szczególnie ważne jest usuwanie liści i wszelkich zanieczyszczeń, które potrafią wręcz zablokować odpływ wody. Nie bez znaczenia jest stan uszczelek w drzwiach i wszystkich szybach samochodu. Czasami drobna nieszczelność może być przyczyną zalewania wnętrza samochodu wodą, szczególnie gdy znajduje się pod przednią szybą, która położona jest pod ostrym kątem. Takie nieszczelności najlepiej jest usuwać w profesjonalnym warsztacie, ponieważ domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Same szyby powinny być czyste na zewnątrz, aby woda łatwiej spływała i nie tworzyła zacieków. Ważne jest także dbanie o czystość szyb wewnątrz, ponieważ osiadająca na nich wilgoć znacznie pogarsza widoczność. Do umycia wewnętrznej powierzchni szyby warto zastosować preparaty typu „anty para”, które przyczyniają się do mniejszego parowania szyb.

Czystość w kabinie samochodowej

Z wilgocią wewnątrz samochodu zdecydowanie łatwiej sobie poradzić, gdy zadbamy o czystość obuwia. Wnoszone na podeszwach butów błoto i woda są najczęstszą przyczyną dużej wilgotności we wnętrzu auta jesienią i zimą. Zdecydowanie lepiej wtedy sprawdzają się dywaniki gumowe, z których wodę można po prostu wylać. Dobrym sposobem na osuszenie podłogi jest kładzenie starych gazet, które doskonale chłoną wodę. Niektórzy do osuszenia podłogi używają żwirku dla kotów, który także posiada silne właściwości higroskopijne. Na utrzymywanie się wilgoci wpływa także kurz oraz zanieczyszczenia wewnątrz. Warto zatem regularnie sprzątać samochód i zabezpieczać kokpit preparatami zapobiegającymi osadzaniu się kurzu.

Wentylacja i klimatyzacja w aucie

Należy także zadbać o filtr przeciwpyłkowy i regularnie go wymieniać, ponieważ to on odpowiada za jakość powietrza wtłaczanego do wnętrza kabiny. Klimatyzacja, która jest niezastąpiona w szybkim osuszaniu szyb, powinna być regularnie serwisowana i utrzymywana w nienagannym stanie. Ważne są coroczne przeglądy układu klimatyzacyjnego i regularne wymiany wszystkich filtrów. O stan kanałów wentylacyjnych, do pewnego stopnia możemy zadbać sami, wykorzystując preparaty w sprayu. Aplikacja specjalnej, aktywnej pianki do wnętrza kanału wentylacyjnego pomaga pozbyć się rozwijających się tam pleśni i grzybów.

Wietrzenie wnętrza samochodu

Warto także pamiętać o prostym sposobie, który jesienią i zimą zapobiega parowaniu szyb przy codziennej eksploatacji samochodu. Po dłuższej jeździe, podczas której wnętrze samochodu nagrzewa się, należy dokładnie wywietrzyć pojazd przed zamknięciem drzwi. Jeżeli temperatura wewnątrz i na zewnątrz auta wyrówna się, to wilgoć nie skropli się na szybach. Ponadto wietrząc samochód przed zamknięciem usuniemy parę wodną. Jest to szczególnie ważne w czasie mrozów, ponieważ skroplona na szybach para wodna wewnątrz pojazdu potrafi nocą zamarznąć.

Pochłaniacz wilgoci do auta

W walce z nadmiarem wody w samochodzie pomocne są także pochłaniacze wilgoci. Są one wypełnione substancją silnie absorbującą wodę z powietrza. Taki pochłaniacz doskonale sprawdzi się w samochodach z umiarkowanym poziomem wilgoci wewnątrz. Jeśli natomiast woda w naszym aucie jest poważniejszym problemem – sam pochłaniacz nie wystarczy do jej usunięcia.

Większość samochodów poruszających się po naszych drogach to auta dziesięcioletnie. Wciąż chętnie kupujemy samochody używane, a ich stan techniczny często pozostawia wiele do życzenia. Problem z nadmiarem wilgoci wewnątrz samochodu występuje zazwyczaj w autach mocno wyeksploatowanych, lub takich, które nie zostały dokładnie naprawione po kolizji. Jednak w okresie jesienno-zimowym wilgoć może gromadzić się nawet w najnowszym aucie. Warto zatem sięgnąć po popularne sposoby zapobiegające utrzymywaniu się wody wewnątrz samochodu.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here