W okresie żniw na polskich drogach można zauważyć wzmożony ruch ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych. Ich właściciele powinni dbać o odpowiednie oświetlenie pojazdów, podyktowane przepisami i względami bezpieczeństwa. Co Kodeks Drogowy mówi o oświetleniu traktorów, przyczep i maszyn rolniczych, jak wygląda ono w praktyce i co zrobić, by bezpiecznie poruszać się po drogach?
Co mówią przepisy ruchu drogowego?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pojazd samobieżny wyjeżdżający na drogę publiczną, taki jak np. ciągnik rolniczy czy kombajn nowszego typu, powinien posiadać sprawne światła:
– pozycyjne (przednie i tylne),
– mijania (drogowe, czyli tzw. długie, nie są konieczne),
– awaryjne,
– kierunkowskazy (mogą być zintegrowane z pozycją),
– hamowania,
– tablicy rejestracyjnej,
– odblaskowe tylne inne niż trójkątne.
Ciągniki i maszyny samobieżne o długości powyżej 6 m, a także wszystkie przyczepy (nie tylko rolnicze), powinny być wyposażone również w odblaski boczne. Przyczepy muszą być także wyposażone w trójkątny odblask tylny i odblaski przednie.
Wszystkie przyczepy i maszyny rolnicze wystające pół metra poza obrys ciągnika muszą posiadać oświetlenie w postaci świateł pozycyjnych, awaryjnych, hamowania, tablicy rejestracyjnej i kierunkowskazów. Dodatkowo, pojazdy i przyczepy o szerokości powyżej 2,1 m, powinny być wyposażone w światła obrysowe z przodu i z tyłu.
Prawo kontra praktyka
Przepisy swoje, a rolnicy swoje. Niestety, na drogach można spotkać naprawdę dużo nieprawidłowo oświetlonych ciągników, kombajnów i zestawów rolniczych z maszynami i przyczepami podpiętymi do traktora.
Niektóre pojazdy, przyczepy i sprzęty nie są wyposażone w zgodne z przepisami światła ze względu na swój wiek. W produkcji starszych ciągników i przyczep nie przywiązywano wagi do oświetlenia.
Czasami też zastosowane w traktorach, kombajnach i przyczepach światła zwyczajnie nie działają – wymagają wymiany żarówek, całych lamp lub elementów instalacyjnych. Tyczy się to także odblasków, które bywają bardzo zniszczone pod wpływem użytkowania.
Konsekwencje niewłaściwego oświetlenia
Poruszanie się po drodze publicznej nieodpowiednio oświetlonym ciągnikiem, kombajnem czy zestawem rolniczym może prowadzić do zatrzymania przez kontrolę drogową. Za naruszenie przepisów dot. oświetlenia otrzymuje się pouczenie (w optymistycznym wariancie) lub mandat w wysokości od 100 do 300 zł.
W szczególnych przypadkach funkcjonariusze policji mogą odebrać właścicielowi dowód rejestracyjny pojazdu. W takich sytuacjach odholowują ciągnik z przyczepą, kombajn, czy też inny zestaw rolniczy na parking policyjny.
Pojazdy pozbawione wymaganego oświetlenia stwarzają realne zagrożenie w ruchu drogowym, szczególnie w czasie pogody ograniczającej widoczność na drodze (np. mgły) oraz od zmierzchu do świtu. Wystarczy odrobina nieuwagi kierowcy ciągnika lub innego uczestnika ruchu, by doprowadzić do kolizji, a nawet tragicznego w skutkach wypadku.
Jak dbać o oświetlenie ciągnika i przyczep rolniczych?
Po każdym dłuższym postoju traktora, kombajnu czy przyczepy rolniczej, warto sprawdzić stan oświetlenia pojazdu. Przed wyjazdem na drogę publiczną należy bowiem zapewnić jego prawidłowe działanie. Czasem konieczne jest np. wymienienie żarówki czy odblasku.
W starszych pojazdach, które nie są wyposażone w wymagane przepisami lampy, warto zamontować nowe oświetlenie. Najlepiej jest zainwestować w posiadające niezbędne homologacje światła od zaufanych producentów, dostępne np. w sklepach internetowych oferujących części do maszyn rolniczych. Takich też należy szukać, jeśli chce się wymienić uszkodzone oświetlenie.
Lampy i elementy odblaskowe do ciągników, kombajnów, przyczep i innych maszyn rolniczych, najlepiej kupować u zaufanego dystrybutora. Warto zapoznać się z asortymentem działającej na rynku od prawie 30 lat firmy Autos, która posiada oddziały i punkty partnerskie w całej Polsce, a także w Czechach i na Słowacji. Zdecydowanymi zaletami zakupu w tym miejscu jest duży wybór modeli, zróżnicowane ceny oraz szybka dostawa.
Właściwe oświetlenie pojazdów i maszyn rolniczych to inwestycja we własne bezpieczeństwo na drodze i ochrona przed licznymi konsekwencjami niedostosowania się do obowiązujących przepisów. Lampy i odblaski do ciągników, kombajnów i przyczep można kupić przez internet – tanio, szybko i wygodnie.