Czarne tablice rejestracyjne nie są wydawane od 2000 roku. To właśnie wtedy zostały zastąpione tymi, które są używane do dziś. Jednak nadal można spotkać auta wyposażone właśnie w czarne rejestracje. Dowiedz się, czy jest to legalne oraz co zrobić po zakupie takiego samochodu.
Od 1 lipca 1976 r. do 1 maja 2000 r. wydziały komunikacji wydawały czarne tablice z białymi napisami. Ze względu na ich duże zapasy przez pewien czas właściciele pojazdów, którzy rejestrowali swoje auta, mogli zdecydować, czy chcą stare, czy nowe oznaczenia.
Co warto wiedzieć o czarnych tablicach rejestracyjnych?
Zarządzenie Ministra Komunikacji wydane 15 marca 1976 r. jasno określało, jak mają wyglądać czarne tablice rejestracyjne. Zgodnie z przepisami były one prostokątne o wymiarach:
- 520 mm * 120 mm – jednorzędowe dla samochodów i przyczep,
- 290 mm * 230 mm – dwurzędowe dla samochodów i przyczep,
- 190 mm * 150 mm – dwurzędowe dla motocykli.
Na czarnym tle znajdowały się białe znaki. Dwie pierwsze litery oznaczały konkretne województwa, a trzecia dotyczyła rejonizacji (gmin, rejonów lub dzielnic). 4 cyfry znajdujące się dalej były wyróżnikiem pojazdu. Dotyczyło to samochodów osób prywatnych. Do 1991 r. istniał bowiem podział na tablice wydawane podmiotom fizycznym oraz państwowym. Od 1996 r. ujednolicono ciąg znaków i wszystkie pojazdy były oznaczane poprzez 3 litery oraz 3 cyfry wraz z 1 literą. To jednak tylko jedna z wielu zmian, którą wprowadzano na przestrzeni lat.
Tablice rejestracyjne w kolorze czarnym – czy są one legalne w 2024 r.?
Mimo różnych informacji, które można znaleźć w sieci, nie ma konieczności wymiany czarnych tablic na te obowiązujące współcześnie. Jeśli więc jesteś właścicielem auta, które ma takie właśnie blachy i jest ubezpieczone, nie musisz się obawiać o konieczność jego przerejestrowania. Możesz bez przeszkód poruszać się nim po drogach.
Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży nie otrzymasz wtórników takich tablic. Dotyczy to także sytuacji, gdy staną się one nieczytelne. W takich przypadkach musisz zgłosić się do Wydziału Komunikacji z wnioskiem o wydanie nowych tablic, które będą zgodne z aktualnym wzorem.
Kupiłem samochód z czarnymi blachami – czy możesz nim jeździć?
Może zdarzyć się, że podczas poszukiwań używanego samochodu trafisz na egzemplarz z czarnymi blachami. Czy w takiej sytuacji możesz się nim legalnie poruszać po drogach? Każdy, kto nabył pojazd, musi go zarejestrować w ciągu 30 dni. Oznacza to więc wymianę tablic na nowe. Otrzymasz blachy zgodne z obowiązującymi unijnymi standardami.
Nie ma możliwości ominięcia obowiązku przerejestrowania pojazdu. Jeśli przekroczysz wyznaczony termin, musisz liczyć się z możliwością otrzymania kary w wysokości od 500 zł do 1 000 zł.
Czy można dobrowolnie wymienić czarne tablice rejestracyjne?
Tak, właściciel pojazdu z czarnymi tablicami rejestracyjnymi może dobrowolnie wystąpić z wnioskiem o ich wymianę. Oprócz samych blach musisz także dostarczyć do Wydziału Komunikacji następujące dokumenty:
- wniosek,
- dowód rejestracyjny,
- dowód ważnego badania technicznego,
- aktualną polisę OC,
- dowód uiszczenia opłaty za rejestrację.
W ciągu 30 dni urząd wyda stały dowód rejestracyjny wraz z nowymi tablicami. Wcześniej kierowca może korzystać ze swojego pojazdu dzięki pozwoleniu czasowemu.
Czarne tablice rejestracyjne a zmiany w przepisach prawa
10 czerwca 2024 r. ma wejść w życie zmiana, która będzie dotyczyła także aut z czarnymi tablicami. Będzie umożliwiała automatyczne wyrejestrowanie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) tzw. martwych dusz. Są to pojazdy nieużywane oraz niezarejestrowane, które tylko zawyżają różne statystyki.
Zgodnie z nowelizacją wszystkie decyzje o rejestracji wydane przed 14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów bez ważnego OC i badania technicznego przez dłużej niż 10 lat (czyli od 9 czerwca 2014 r.) zostaną unieważnione. Oznacza to, że wszystkie auta spełniające oba wymienione warunki zostaną wyrejestrowane. Oczywiście będzie możliwa ich ponowna rejestracja, jednak auta z czarnymi blachami otrzymają wtedy nowe tablice.
Czarne tablice a brak OC – co trzeba wiedzieć?
Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wiąże się z dużymi karami finansowymi. Co więc w sytuacji, gdy auto jest „martwą duszą” i obejmie je czyszczenie bazy CEPiK? Właściciel takiego pojazdu nie zostanie objęty karą. Zgodnie z zapowiedziami mają także zostać umorzone prowadzone postępowania dotyczące niewywiązania się z obowiązku zakupu OC, które zostały niezakończone do dnia wejścia w życie wspomnianych przepisów. Jeśli jednak masz auto z czarnymi blachami i chcesz się nim legalnie poruszać się po drogach, nie zapomnij o ubezpieczeniu. Najlepsze oferty znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/tanie-oc.
Czarne tablice to obecnie rzadkość na polskich drogach. Jeśli jesteś właścicielem takiego pojazdu, możesz czuć się naprawdę wyjątkowo. Jazda nim jest legalna, pod warunkiem, że opłacasz OC oraz pamiętasz o obowiązkowym badaniu technicznym.