W jakie części do maszyn warto zainwestować?

0
2329
W jakie części do maszyn warto zainwestować?

Intensywna eksploatacja pojazdów mechanicznych, a zwłaszcza maszyn budowlanych prędzej czy później zakończy się koniecznością wymiany zużytych części. Niektóre naprawy owszem można odłożyć w czasie by zgromadzić odpowiedni budżet na naprawę, jednak nagła awaria zawsze będzie wiązała się z koniecznością szerokiego otworzenia portfela. Pozostanie tylko kwestia, jakie części kupić oryginalne czy zamienniki, a może używane?

Jakie części warto kupić?

Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy jaka część uległa awarii. Każdy przestój maszyny może wygenerować dziennie duże straty więc najlepiej nie dopuszczać do powstawania awarii i systematycznie serwisować maszynę, aczkolwiek nie zawsze są takie możliwości. Stojąc przed dylematem, w jakie części warto zainwestować, trzeba najpierw określić budżet. Oryginały niestety będą drogie, jednak zyskuje się pewność, że dana część będzie typowo przeznaczona do posiadanej maszyny i posłuży dłużej. Zamienniki z kolei pozwolą co nieco zaoszczędzić, jednak zazwyczaj ich jakość nie jest wysoka, więc szybciej będą ulegały ponownemu zużyciu. W tej kwestii warto oprzeć się o opinię mechanika, który na pewno doradzi najlepsze wyjście z sytuacji.

Uwaga na używki!

Niestety wiele osób, by zaoszczędzić na naprawie, decyduje się na zakup części używanych, które pochodzą z demontażu z innych maszyn. Takie rozwiązanie może narobić wielu szkód, zwłaszcza jeśli część nie będzie idealnie dopasowana. Mimo kuszącej ceny, bo części pochodzące z rynku wtórnego są nawet kilka razy tańsze niż zamienniki czy oryginały, trzeba pamiętać, iż mogą być także wyeksploatowane. Jeśli okaże się, że potrzebne części nie są dostępne w sklepach czy hurtowniach, a czas ich zamówienia wynosi kilka dni, czasowo można zamontować używki, pamiętając jednak, by były ściśle dopasowane do modelu maszyny. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zwrócić uwagę, by kupić używane oryginały, a nie zamienniki. Największym błędem jest zakup części używanych na aukcjach internetowych, gdzie nie można sprawdzić ich faktycznego stanu. Sprzedawcy nie udzielają informacji o ich pochodzeniu, więc jest to duże ryzyko.

Gdzie kupować, by nie stracić?

Najlepiej w dobrze zaopatrzonych hurtowniach i sklepach z częściami, które oferują towar dobrej jakości. Na pewno warto sprawdzić ofertę cemasz.pl gdzie bez trudu uda się znaleźć części zamienne do różnego rodzaju maszyn budowlanych. Kupując z ogłoszeń bądź od niezaufanych sprzedawców ważne jest, by na części udzielona została gwarancja rozruchowa. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem, a nie chęcią zaoszczędzenia na pewno wyjdzie na dobre. Jeśli maszyna jest nowa na gwarancji, pod żadnym pozorem nie można na własną rękę wymieniać żadnych części, zwłaszcza na używane zamienniki. W przypadku awarii trzeba udać się na serwis, gdzie zostaną wymienione wszystkie wadliwe części, a maszyna dodatkowo przejdzie gruntowny przegląd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here