Ustawienie świateł – jak ustawić światła prawidłowo?

0
5029
Ustawienie świateł

Jazda z włączonymi światłami w naszym kraju jest obowiązkowa, choć wielu kierowców o nich zapomina. Szczególnie niebezpieczna jest pora jesienno-zimowa, w której szybko zapada zmrok i widoczność jest niewystarczająca. Musimy zatem pamiętać nie tylko o samym włączeniu świateł, ale również o ich prawidłowym ustawieniu.

Dbajmy o bezpieczeństwo za kierownicą – ustawmy prawidłowo swoje światła

Jazda samochodem jesienią oraz zimą jest wymagająca, każdy kierowca musi zwiększyć swoją uwagę, a także często wykazać się zaawansowanymi umiejętnościami za kierownicą. Ruch na drogach wtedy nie ustaje, wręcz przeciwnie – przy licznych świętach wzmaga się, co dodatkowo utrudnia nam jazdę, dlatego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa poprzez prawidłowe użytkowanie świateł

Trzymając się pewnych reguł zapewnimy spokojną i komfortową drogę nie tylko sobie, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego:

  • Zawsze jeździmy z włączonymi światłami, bez względu na porę roku czy godzinę – jest to określone w kodeksie ruchu drogowego i dzięki temu zawsze zapewniamy sobie odpowiednią widoczność na drodze.
  • Pamiętajmy, aby klosze lamp pozostały czyste, w innym wypadku oświetlenie może być niewystarczająco mocne, przez co zwiększymy ryzyko niebezpieczeństwa na drodze.
  • W przypadku gdy mamy do czynienia ze zmatowiałym kloszem lub odbłyśnikiem koniecznie musimy wymienić reflektor na nowy. Ta sama sytuacja tyczy się również słabo świecących świateł lub niewyraźnej wiązki.
  • Po zmroku należy używać świateł mijania oraz zachować przy tym szczególną ostrożność oraz bezpieczną prędkość – nasze światła mogą być słabsze niż w pozostałych samochodach, dlatego jedźmy wolniej, a rozważniej, nawet z mniejszą prędkością niż jest dozwolona na danym odcinku.
  • Powinniśmy także dobierać odpowiednią prędkość na zakrętach, większość z nich może być bardzo niebezpieczna zwłaszcza porą jesienną i zimową, gdzie nawierzchnia może być śliska. Musimy też wiedzieć, iż światła mijania są asymetryczne i przy pokonywaniu zakrętu lepiej oświetlony jest zakręt w prawo, a na zakręcie w lewo droga oświetlona znajduje się bliżej i o wiele mocniej jesteśmy oślepiani.
  • Tutaj musimy również pamiętać o tym, że uczestnikami ruchu drogowego są również piesi. Po zmroku konieczne jest więc noszenie przy sobie specjalnych odblasków, które mogą być umieszczone na ręce, nodze czy na przykład torbie lub plecaku. W ten sposób zwiększamy swoją widoczność, niwelując ryzyko wystąpienia sytuacji zagrażającej którejkolwiek ze stron.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy z prawidłowo ustawionymi światłami

Właściwe ustawienie świateł gwarantuje nam bezpieczeństwo na drodze – nie tylko nie będziemy oślepiać innych kierowców, ale również droga, która znajduje się przed nami będzie oświetlana we właściwym stopniu.

Pamiętajmy, że nie ma nic gorszego od oślepiania pozostałych kierowców. Co gorsza, wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, iż mają nieprawidłowo ustawione światła. Musimy także wiedzieć, że w momencie gdy załadujemy do naszego samochodu spory ciężar jego przód nieco podniesie się do góry i dotychczasowe ustawienie świateł może zacząć oślepiać – należy wtedy światła obniżyć.

Światła należy także ustawić po każdym wymienieniu żarówki, reflektora, stłuczce, czy naprawie zawieszenia. Kupujmy żarówki w zaufanych sklepach i od renomowanych producentów, w innym przypadku mogą zbyt szybko się przepalić lub dawać zbyt małą moc, co ograniczy naszą widoczność na drodze i narazi na dodatkowe koszty związane z kupnem następnej sztuki. Takie żarówki powinny posiadać homologację, nie stosujmy z kolei LED-owych ani ksenonowych zamienników żarówek.

Właściwie ustawione światła powinny mieć zasięg od 20 metrów do 70 metrów po lewej stronie i około 100 metrów po prawej stronie. W nocy jednak mamy gorzej oświetloną drogę, pamiętajmy więc o tym szczególnie przy wykonywaniu różnych manewrów, w tym wyprzedzania.

Jak prawidłowo ustawić światła w swoim samochodzie?

Możemy tego dokonać w kilku łatwych krokach:

  • Z bagażnika usuńmy wszystkie zbędne przedmioty, by nie obciążać niepotrzebnie samochodu, wyregulujmy także ciśnienie w oponach do prawidłowego poziomu.
  • Ustawień dokonujmy po zmroku, umieszczając samochód kilka metrów od ściany lub drzwi, podłoże musi koniecznie być równe.
  • Włączamy światła mijania, zaznaczamy na ścianie punkty świetlne reflektorów pionowymi oraz poziomymi liniami, na przykład za pomocą taśmy.
  • Przy użyciu poziomicy sprawdźmy, czy oba punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie, wyznaczmy taśmą jednakową wysokość, linia pozioma musi znajdować się nie wyżej niż metr od ziemi, natomiast punkty świetlne mają być w połowie wysokości między środkiem reflektora, a zderzakiem.
  • Zaznaczmy miejsca, w których powinny znajdować się punkty świetlne reflektorów, wyłączamy światła mijania, usuwamy pierścień znajdujący się wokół reflektorów i odnajdujemy śruby regulacyjne, które ustawiamy za pomocą śrubokręta.

Ustawione w ten sposób światła nie będą oślepiać kierowców jadących z na przeciwka, a nam zapewnią właściwą widoczność, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo.

[Głosów:6    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOsadzenie felgi – czym jest?
Następny artykułChlapacze samochodowe – czy warto je zamontować?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here