Mamy dla ciebie wyjaśnienie co jest lepsze – kredyt gotówkowy czy leasing? Która forma jest najkorzystniejsza? Odpowiadamy.
W naszym kraju możesz skorzystać z jednego z kilku dostępnych rozwiązań finansowych, które pomogą spełnić marzenia związane z zakupem jednośladu. Niewątpliwie najbardziej popularny jest kredyt gotówkowy. W przypadku zakupu motocykla jest częściej wybierany niż leasing. Jednak w ostatnim czasie leasing nadrabia zaległości i staje się coraz częściej wybieranym narzędziem przyszłych właścicieli jednośladów.
Kredyt: może droższy, ale jednak bardziej elastyczny
Opcja kredytu jako środka do sfinansowania zakupu jednośladu jest polecana w tych konkretnych sytuacjach:
1. Sprzedawca, od którego zamierzamy kupić nowy motocykl nie wystawi nam FV (leasingodawca bez problemu doliczy 23% VAT);
2. Mamy własną firmę lub jesteśmy w stanie wykazać zaświadczenie definiujące nasze zarobki;
3. Nie możemy odliczyć podatku VAT;
4. Zależy nam na tym, aby jednoślad należał do nas (w sytuacji leasingowania podczas trwania umowa właścicielem motocykla jest leasingodawca);
Niestety uzyskać pomoc finansową w formie kredytu jest ciężko szczególnie tym, co prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki z.o.o. Trudność ta wynika z faktu, że kredytobiorca wymaga od kupującego osobnego ubezpieczenia na życie. Jak więc wykupić ubezpieczenie na życie dla spółki z.o.o.? Ponadto leasing zawsze będzie tańszy niż kredyt. Oprocentowanie pożyczki może być dość wysokie, zależne od ryzyka, jakie ma ponieść kredytobiorca. Trzeba też pamiętać, że w przypadku kredytu, bank jest wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel. Widnieje także na cesji z ubezpieczenia jednośladu. Podczas starania się o kredyt warto bliżej przyglądnąć się kosztom okołokredytowym takim jak prowizja, ubezpieczenie kredytu, odsetki, koszty związane z przygotowaniem kredytu itp.
Jednak jest kilka punktów, które przemawiają za tą formą finansowania zakupu motocykla. Wymienić możemy np. elastyczność – możemy nadpłacać raty, czy wcześniej spłacić zadłużenie. Ponadto banki nie interesują się, od kogo zakupimy pojazd, możemy wybrać ubezpieczyciela, a motocykl, który chcemy nabyć, może mieć nawet 10 lat. Za minus uznać musimy wysokie oprocentowanie i inne koszty związane z kredytem.
Leasing: to nie ty jesteś właścicielem.
Obecnie ok. 70% firm leasingowych na przeróżnych warunkach finansuje kupno jednośladów. Niektóre firmy dają możliwość wyleasingowania motocykla bez konieczności rejestracji na leasingodawcę – jest to forma finansowania szczególnie stosowana podczas zakupu motocykli crossowych.
Kiedy leasing jest opłacalny:
1. Prowadzimy firmę jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna czy jawna;
2. Podczas zakupu nowego motocykla, na który otrzymamy pełną FV;
3. Chcemy sprowadzić motocykl zza granicy;
4. Motocykl sprzedaje dealer;
5. Nie interesuje nas rejestracja pojazdu na naszą firmę czy nazwisko;
- Pozostałe zalety znajdziesz pod adresem URL: http://auto-online.pl/porownanie-leasingow/ekdv/leasing-vs-kredyt.html
Leasing różni się tym od kredytu, że właścicielem jednośladu przez cały okres umowy jest leasingodawca, a nie my. Dlatego wszelkie uszkodzenia pojazdu, szkody trzeba zgłaszać do firmy leasingowej. Ponadto nie możemy wybrać sobie ubezpieczyciela, a motocykl musi pochodzić od dealera, dystrybutora lub komisu.