Dlaczego warto stosować programy motywacyjne dla kierowców?

0
Dlaczego warto stosować programy motywacyjne dla kierowców?

Przepływ towarów i osób jest uzależniony od dostępności środków transportu. Wiele współczesnych przedsięwzięć opiera się na mobilności – a więc zdolności do szybkiego i efektywnego przemieszczania się ludzi i rzeczy. Na co dzień to szczególnie firmy usługowe i transportowe są przez społeczeństwo zauważane, jednak tak istotne dla bezpieczeństwa organizacje jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe również muszą w niezwykle sprawny sposób organizować swoją flotę pojazdów. Odpowiedni przepływ informacji w czasie rzeczywistym jest niezbędny do utrzymania wydajnego transportu na dużą skalę.

Początki telematyki

Jak podaje wikipedia, telematyka jest tłumaczeniem francuskiego słowa „telematique”, które zostało po raz pierwszy użyte przez Simona Norę i Alaina Minca w 1978 roku w raporcie dla rządu francuskiego. Słowo to powstało z połączenia telekomunikacji i informatyki, by oznaczać przesyłanie danych z wykorzystaniem technik telekomunikacyjnych. Po wielu latach okazało się, że wykorzystując systemy nawigacji satelitarnej GPS, łączność GSM oraz zdobycze informatyki, można monitorować wszystkich i wszystko, a uzyskiwane i gromadzone dane wykorzystywać dla poprawy efektywności zarządzania.

Jakie możliwości posiada satelitarny monitoring pojazdów?

Dziś w każdym samochodzie znajdzie się miejsce na swoisty odpowiednik „czarnej skrzynki”, tym bardziej że jego rozmiary mogą być niewielkie.

Jakie możliwości posiada satelitarny monitoring pojazdów

Fot, Smial at the German language Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Gdy natomiast w firmie pojawi się car fleet management system z prawdziwego zdarzenia, możliwości są naprawdę ogromne. Tzw. szyna CAN z zestawem rejestratorów i czujników plus lokalizator GPS wraz z modułem komunikacyjnym pozwalają na całościowe monitorowanie floty i zarządzanie nią z dowolnego miejsca.

Wystarczy chwila by spojrzeć na wyświetlaczy i poznać status danego pojazdu: czy i jak szybko się porusza, którą drogą, od jak dawna itd. Dyspozytor lub osoba zarządzająca jest w stanie na bieżąco wydawać polecenia i zmieniać organizację w firmie na podstawie najświeższych danych.

gps

Fot, Éric Chassaing [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Jest tylko kwestią oprogramowania i odpowiednich urządzeń, by zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów i ładunków, np. zdalnie blokując możliwość uruchomienia silnika. Równie istotny jest ecodriving, czyli optymalizacja zachowań kierowców na trasie.

Poprawa stylu jazdy kierowców to zysk dla wszystkich

„Czarna skrzynka” w pojeździe może także gromadzić i przesyłać dane o stylu jazdy kierowcy i jego zachowaniach na drodze. Ponieważ rejestrowane są wszystkie istotne okoliczności, zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą bez trudu dowiedzieć się, co jest do poprawy.

Systemy ecodrivingu oferowane przez teagle.io – zapewniają ocenę stylu jazdy w skali od 1 do 100. Do oceny brane są takie wskaźniki jak płynność jazdy, unikanie gwałtownych manewrów, dynamika jazdy (średnie obroty, minima i ekstrema, osiągane prędkości maksymalne, średnie itd). Raporty tworzone przez system odpowiadają aktualnym wymogom wynikającym z przepisów prawa.

Aplikacja raportuje też łączne zużycie paliwa na postoju, łączny czas jazdy oraz silnika. Rejestruje jazdę na obrotach powyżej ustalonego limitu, z prędkością powyżej dopuszczalnej, każde gwałtowne hamowanie a nawet użycie hamulca, ba – ustala nawet relację hamowania hamulcem do hamowania silnikiem. Zlicza przyspieszenia i czas jazdy na tempomacie

Ecodriving przyczynia się do obniżenia kosztu zakupów paliwa, ponieważ motywuje kierowców do ekonomicznej jazdy. Odpowiedni system premiowania pracowników w oparciu o dane telematyczne przynosi więc korzyści zarówno przedsiębiorstwu, jak i kierowcom. Co więcej, zwiększa to bezpieczeństwo kierowców i pojazdów, a przecież każde zdarzenie drogowe połączone z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu (a nierzadko też ładunku) to konkretne straty. Rozsądnie jeżdżący kierowcy to ogromne oszczędności.

Zarządzanie flotą z wykorzystaniem telematyki

Fot, USAF [Public domain], via Wikimedia Commons

Zarządzanie flotą z wykorzystaniem telematyki

Firma, która wie wszystko o swoich pojazdach i kierowcach, może lepiej planować zadania transportowe, a także optymalizować zatrudnienie, zatrzymując najlepszych kierowców, a zwalniający tych, którzy swoją pracę wykonują w nienależyty sposób, generując koszty i ryzyko. Mając przed oczami raport wydajności każdego pojazdu i pracownika, łatwiej jest zarządzać logistyką.

Dla firm korzystanie z user based insurance to ogromne możliwości ograniczania ogólnych kosztów funkcjonowania firmy poprzez osiąganie niższych kosztów składek na ubezpieczenie pojazdów i kierowców. Telematyka pozwala też łatwiej dochodzić praw w sytuacji konfliktowych, szczególnie w przypadku wypadków, gdyż „czarna skrzynka” zapisuje dane pozwalające ustalić okoliczności zdarzeń drogowych.

Motywowanie i wynagradzanie kierowców

Do lamusa poszły kilometrówki, nie wolno też rozliczać kierowców za przewożone ładunki – wszystko to rodziło pole do nadużyć i niebezpieczne precedensy. Dane telematyczne pozwalają rozwiązać problem poprzez ustalenie efektywności floty i określenie na jej podstawie bazowego wynagrodzenia kierowców. Do tego można dodać system premiowy za ekonomiczną i bezpieczną jazdę. Ponieważ o wynagrodzeniach będą wtedy decydowały obiektywne dane, skończą się nieporozumienia i pretensje o to, że kierowca A zarabia więcej od kierowcy B. Do rozważenia jest także grywalizacja – kto zużyje najmniej paliwa na 100 km, kto jeździ najbardziej płynnie itp., kto ma na koncie najmniej „grzechów”.

Koszty rozwiązań telematycznych nie są wysokie w porównaniu z korzyściami, jakie przynoszą. Nie warto więc zwlekać z zakupem systemu.

Czarna herbata

0
Czarna herbata

Czarna herbata jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Pochodzi z rośliny Camellia sinensis i często jest mieszana z innymi roślinami dla różnych smaków. Jej przyjemny i miękki smak przypadł do serca milionom ludzi na całym świecie. Jest mocniejszy w smaku i zawiera więcej kofeiny niż inne herbaty, ale mniej kofeiny niż kawa. Czarna herbata zawiera również wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie.

Co zawiera czarna herbata?

Podobnie jak każdy inny produkt, herbata ma wpływ na organizm dzięki zawartym w nim substancjom. Jej skład jest złożony, zawiera około trzystu składników, które na ogół można podzielić na grupy takie jak alkaloidy, aminokwasy, pigmenty, olejki eteryczne, garbniki. Te ostatnie, czyli katechiny, polifenole, taniny stanowią jedną trzecią zawartości napoju i odgrywają kluczową rolę, ponieważ nadają mu przyjemną, specyficzną cierpkość.

Olejki eteryczne, które są częścią herbaty, nadają jej oryginalny, niepowtarzalny aromat. Skład i konsystencja olejków eterycznych w odmianach czarnej herbaty określają jej jakość.

Alkaloidy w kompozycji czarnej herbaty tonizują ciało, dzięki czemu napar można stosować zamiast kawy. Napój ten różni się wartością odżywczą ze względu na obecność w nim białek. Zawiera pierwiastki śladowe: wapń, fosfor, magnez, fluor, potas, sód itd.

Czarna herbata zawiera całą gamę witamin – są to grupy K i B, a także A, C, PP, R. Witamina P jest ekstrahowana z herbaty i jest stosowana w preparatach, które mają korzystny wpływ na układ sercowo – naczyniowy system.

Zalety czarnej herbaty

  • Ostatnie badania wykazały, że picie 3 – 4 szklanek herbaty dziennie ma korzystny wpływ na zdrowie. Korzyści zawarte w czarnej herbacie tkwią w jej właściwościach, które mogą budować układ odpornościowy, tak aby mógł zwalczać infekcje, a także zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Co więcej, ostatnio przeprowadzone badania pokazują, że czarna herbata jest rodzajem eliksiru dla wszystkich chorób.
  • Skład tego napoju zawiera dość dużą zawartość kofeiny. Aktywuje układ nerwowy, zwiększa wydajność, pomaga pozbyć się senności. Czarna herbata może być stosowana jako środek wzmacniający koncentrację uwagi podczas wykonywania złożonych prac.
  • Słodzona czarna herbata jest zalecana dla osób związanych z wysokim stresem psychicznym. Wynika to z faktu, że białka w połączeniu z węglowodanami dostarczają mózgowi niezbędnej ilości witaminy B.
  • Ten napój jest bogaty w białko i pomaga tłumić głód. Ma minimalną zawartość kalorii i stabilizuje metabolizm. Połączenie tych właściwości sprawia, że jest niezbędnym narzędziem w walce z nadwagą i utrzymaniem szczupłej sylwetki.
  • Ponadto czarna herbata jest niezwykle przydatna na przeziębienie. Ma działanie rozgrzewające, zwiększa pocenie się.
  • Ponadto czarna herbata ma niezwykle korzystny wpływ na przewód pokarmowy. Pobudza trawienie, pomaga po przejadaniu się i w zatruciu. Właściwości te dają taniny, które aktywują wydzielanie żółci i soku żołądkowego.
  • Dzięki witaminom C, E, D, kwasowi nikotynowemu i jodowi w kompozycji czarna herbata zyskała reputację jako napój długowieczny. Filiżanka herbaty dziennie poprawia kondycję skóry i ogólne samopoczucie. Herbata zwiększa również produkcję insuliny, co zwiększa produkcję serotoniny, hormonu szczęścia i radości. Filiżanka pysznej czarnej herbaty pomoże szybko się uspokoić po stresującej sytuacji.

Jak prawidłowo pić herbatę?

Przydatne właściwości czarnej herbaty można ujawnić tylko wtedy, gdy napój jest odpowiednio przygotowany.

Czysta woda jest podstawą pysznej herbaty. Nie warto używać wody z kranu, aby uniknąć zepsucia napoju. Najlepiej używać butelkowanej lub filtrowanej wody. Podgrzać wodę do 100 stopni, zalać 1 łyżkę herbaty i pozostawić na 3-5 minut. Następnie warto usuńąć liście z kubka, aby nie dopuścić do nadmiaru garbników w napoju.

Seans w podróży – na czym oglądać filmy?

0
Seans w podróży – na czym oglądać filmy?

Przed Tobą kilkugodzinna podróż. Rozwiązałeś wszystkie krzyżówki i przeczytałeś książkę zabraną na drogę. Perspektywa spędzenia tego czasu wpatrując się w szybę nie pomaga. Sprawdź, na czym oglądać filmy w podróży.

Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

0
Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

Gdy decydujesz się na zakup używanego pojazdu, musisz liczyć się z wieloma kwestiami, na które warto zwrócić uwagę. Kupowanie samochodu nie jest łatwą czynnością. Aby uniknąć nerwów oraz dodatkowych kosztów, należy być pewnym dobrego stanu auta. Oczywiście, gdy sprzedający uwzględnia w ogłoszeniach ewentualne awarie, wiesz, z jakimi kosztami będziesz musiał się zmierzyć. W innym przypadku sprawdź stan pojazdu, ale także zadbaj o wszelkie formalności.

Jak zrezygnować z OC i znaleźć tańszą ofertę?

0
Jak zrezygnować z OC i znaleźć tańszą ofertę?

Wykupiłeś OC, opłaciłeś składkę, po czym zorientowałeś się, że w innej firmie dostałbyś o wiele atrakcyjniejszą ofertę? A może jesteś stałym klientem i denerwuje Cię fakt, że mimo iż korzystasz z tego samego ubezpieczenia od wielu lat, nie przysługują Ci żadne bonusy? Sprawdź, w jaki sposób wypowiedzieć OC i znaleźć tańszą polisę gdzie indziej.

Rozrusznik! Bez niego ani rusz

0
Rozrusznik! Bez niego ani rusz

Rozrusznik jest niezwykle ważną częścią samochodu, która wprowadza silnik w ruch, co z kolei powoduje, że ten może pracować. Zatem bez rozrusznika ani rusz. A co jeśli ta część samochodu się popsuje? O tym poniżej.

Usterka rozrusznika. Po czym poznać, że coś jest nie tak?

Jeśli samochód nie chce zapalić, to może być usterka rozrusznika, który jeśli stawia opór, może ulec zatarciu. W przypadku takiej awarii  przy próbie rozruchu w samochodzie przygasają kontrolki.  Ewidentnym sygnałem tego, że rozrusznik szwankuje, jest nie tylko jego unieruchomienie, ale też głośne wycie po przekręceniu kluczyka. Bywa jednak tak, że większość kierowców po licznych próbach uruchamia auta myśli, że wszystko jest w porządku, rezygnując z wizyty u mechanika, co niekoniecznie jest właściwą decyzją. Rozrusznik wcześniej czy później ulegnie całkowitej awarii i będziemy musieli go wymienić.

Im wcześniej, tym lepiej!

Pierwszych sygnałów, które ewidentnie informują, że z rozrusznikiem dzieje się coś złego, nie można lekceważyć. Najlepiej od razu udać się do mechanika, który powie, gdzie jest problem i co należy w takiej sytuacji zrobić. Jeśli stan rozrusznika będzie wskazywać na możliwość jego naprawy, problem mamy z głowy. Często jednak, jeśli pierwsze sygnały zbagatelizujemy, może nas to słono kosztować.

Całkowita wymiana rozrusznika

Kiedy nie ma już wyjścia, to oczywiście rozrusznik trzeba wymienić, bo bez niego samochód po prostu nie ruszy. Można pokusić się o zamiennik, który będzie znacznie tańszy od oryginału, ale o dobrej jakości możemy zapomnieć. Stąd też lepiej zainwestować w rozrusznik, który zagwarantuje bezawaryjność auta i posłuży przez lata. W tym celu najlepiej zajrzeć na stronę dobrego sklepu internetowego, np. tutaj: https://www.autostarter.pl/ i zaznajomić się z różnymi modelami rozruszników, ale też innych podzespołów samochodowych. Można tu nabyć rozrusznik regenerowany, oryginalny produkt, w którym zostały wymienione wszystkie zużyte części, a nie tylko łożyska i szczotki! Trzeba pamiętać, że jest to idealne rozwiązanie i bardzo dobra alternatywa do zakupu w innym miejscu nowego rozrusznika, który w większości przypadków to słabej jakości zamiennik chiński. Warto więc znaleźć taka firmę, która jak ta przedstawiona powyżej, zajmuje się regeneracją alternatorów i rozruszników na bazie nowych części o jakości porównywalnej do oryginałów.

Masz firmę i chcesz skorzystać z usług wypożyczalni samochodów? Sprawdź, jaką ofertę wybrać.

0
Masz firmę i chcesz skorzystać z usług wypożyczalni samochodów? Sprawdź, jaką ofertę wybrać.

Badania rynkowe wskazują, że przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej decydują się na wynajem długoterminowy. Dynamika rozwoju branży Rent a Car w 2018 roku pobiła swój kolejny rekord, ale warto się zastanowić, czy to faktycznie najkorzystniejsza z dostępnych opcji.

Przygotowanie samochodu do zimy

0
Przygotowanie samochodu do zimy

Wielu kierowców nie ma czasu na takie zabiegi, ale później dziwią się, że ich samochód z roku na rok ma coraz gorzej wyglądający lakier, a jak przyjdzie trochę mrozu to uszczelki tak trzymają drzwi, że trzeba je wyrywać, bo inaczej nie wejdzie się do samochodu. Mimo że dzisiaj mamy inne czasu niż jeszcze dwadzieścia lat temu to nadal każdy kierowca powinien zadbać o swój samochód. Jeśli nie ma na to czasu to niech to zleci komuś, kto się na tym zna. W ten sposób można bardzo dobrze zabezpieczyć samochód przed zimą. Zaczynamy od umycia samochodu i podwozia i nadwozia. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie tak żeby usunąć wszystkie zabrudzenia.

Pamiętajmy, że zimą wysypywana jest sól na drogę, a często są to jakieś środki chemiczne. To wgrywa się w lakier i niestety go niszczy. Wtedy, kiedy przyjdzie mróz nie będziemy myć samochodu, bo byśmy nie weszli do środka po jego zamarznięciu. Do tego przygotowujemy się znacznie wcześniej. Skoro samochód jest już umyty to teraz przyszła pora na woskowanie. Kupujemy dobrej klasy wosk i stosujemy go wedle zaleceń producenta. Wtedy karoseria będzie bardzo dobrze zabezpieczona na zimę.

Co jeszcze można zrobić?

Można kupić specjalne środki, które są dedykowane do uszczelek samochodowych. W ten sposób można będzie pozbyć się problemu z otwieraniem drzwi podczas dużych mrozów. To ma bardzo duże znaczenie, bo w łatwy sposób można zniszczyć uszczelki, a ich wymiana jest czasochłonna i kosztowna. Zima szyby parują, dlatego przyda nam się środek zwany antyparą. To spowoduje, że problemów z parowaniem mieć już nie będziemy. Widoczność ma ogromne znaczenie, dlatego trzeba o to zadbać. Przy okazji można wymienić pióra wycieraczek i wtedy będziemy na pewno lepiej przygotowani do zimy. Wszystko o takich przygotowaniach możemy znaleźć na stronie internetowej https://detailingstore.pl/blog/porady/jak-przygotowac-auto-do-zimy-wlasciwa-pielegnacja-i-konserwacja. Mając takie informacje będziemy w stanie bardzo dobrze przygotować nasz samochód do nadchodzącej zimy.

Wady i zalety instalacji LPG w samochodzie

0
Wady i zalety instalacji LPG w samochodzie

Ceny benzyny z pewnością spędzają sen z powiek wielu kierowcom, tym bardziej, że stale idą w górę. Wysokie koszty eksploatacji aut sprawiają, że poszukujemy innych możliwości. Alternatywę stanowią zatem samochody wyposażone w instalację gazową. Na ich temat usłyszeć można jednak mnóstwo zupełnie sprzecznych informacji. Jak to zatem jest z instalacją LPG – czy warto w nią zainwestować? Sprawdźmy jakie są jej wady oraz zalety. 

Niższe koszty – jak prezentują się w praktyce?

Litr benzyny jest nawet dwa razy droższy od litra gazu, dlatego przejście na instalację LPG to dobre rozwiązanie dla osób, które często wyruszają w dłuższe trasy bądź na co dzień przemieszczają się autem przynajmniej kilka razy. Różnicę w kosztach można odczuć niemal od razu. Szacuje się, że przy rocznym przebiegu, który wynosi ok. 20 tys. km, oszczędność ta wynosi przynajmniej 5 tys. złotych, a może to być nawet dwa razy tyle, w zależności od rodzaju pojazdu i jego spalania. Musimy jednak wiedzieć, że samochody z instalacją gazową częściej powinny być poddawane obsłudze serwisowej. Ponadto, koszt takiej obsługi będzie wyższy, ponieważ zazwyczaj zalecana jest wymiana świec oraz przewodów zapłonowych oraz filtru gazu. Wszystko to generuje więc dodatkowe wydatki, którymi wcześniej nie musieliśmy się aż tak przejmować.

Wpływ instalacji gazowej na silnik

Z pewnością większość z nas mogła się zetknąć ze stwierdzeniem, że gaz wpływa na pogorszenie pracy silnika. Jak to wygląda w praktyce? Otóż okazuje się, że nie ma to żadnego przełożenia w rzeczywistości. Gaz nie jest szkodliwy dla silnika, chociaż pewne problemy może rodzić wysoka temperatura spalania, która jest wyższa od temperatury spalania benzyny. Co więcej, niekiedy w samochodach z instalacją gazową można spotkać się z szarpaniem czy gaśnięciem silnika. Zazwyczaj ma to związek ze źle przeprowadzonym montażem bądź jego nieprawidłową regulacją. Wówczas koniecznie trzeba się udać do serwisu. Gdy instalacja zamontowana jest poprawnie, nie powinniśmy dostrzec żadnych problemów z pracą silnika. Co więcej, pracować będzie on bardzo cicho, co dla wielu osób stanowi nie lada zaletę. 

Montaż instalacji gazowej

W starszych pojazdach zazwyczaj nie występuje problem z montażem instalacji LGP jednak w nowoczesnych silnikach jest on znacznie trudniejszy. Przeszkodę stanowić może bowiem wytrysk paliwa. Z tego też względu konieczna jest konsultacja specjalistyczna. Niczego nie należy zaczynać na własną rękę. Ofertę montażu instalacji gazowej możemy sprawdzić m.in. na http://tezet.pl/oferta/autogaz/, gdzie porównamy ceny i rodzaje instalacji.

Zakup auta na gaz wydaje się rozsądnym wyborem, szczególnie gdy zależy nam na oszczędnościach. Możemy także zdecydować się na późniejszy montaż instalacji LPG w naszym aucie, sprawdźmy jednak czy będzie to wówczas opłacale.

Pomysłowe prezenty dla kobiet zainteresowanych motoryzacją

0
Pomysłowe prezenty dla kobiet zainteresowanych motoryzacją

Nie masz pomysłu na prezent dla swojej pani? Oto kilka cennych wskazówek, aby wyjść cało z tej opresji i zapewnić sobie dozgonna wdzięczność szczęśliwej obdarowanej.

Biżuteria

Biżuteria sprawdzi się zawsze drodzy panowie. Chyba nie ma kobiet, które po dobroci stwierdzą tak pop prostu, że mają już wystarczająco błyskotek w swojej szkatułce. Która pani powie, że ma już tyle pierścionków, iż kolejny jest jej zbędny? Prawda jest taka, że nie ma takich kobiet. Każda z nas pragnie mieć całe naręcza biżuterii, choćby po to, by mieć się czym chwalić przed koleżankami z pracy.

A więc do dzieła. Jeśli chodzi o to, w co najlepiej inwestować, to zależy to oczywiście od okazji i budżetu, ale zawsze warto stawiać na oryginalność. Każda kobieta doceni piękny, ale i niespotykany podarek, bo o taki znacznie trudniej, bez odpowiedniego nakładu sił i środków. Kupujmy więc biżuterię od mniej znanych twórców, którzy nie tworzą wielkich kolekcji, ale małe, limitowane. Mamy wówczas większą pewność, że wybrany przez nas prezent zachwyci i ucieszy obdarowaną.

Zegarek

Zegarki damskie to również dobry pomysł na prezent. Wydaje się, że nie jest to zbyt oryginalny prezent, ale nic bardziej mylnego. Zegarki zazwyczaj otrzymują mężczyźni, a kobiety tez je przecież uwielbiają. Ważne, żeby wybrać model nietuzinkowy i dobrej jakości, bo kobiety się na tym doskonale znają. Zwykły zegarek ze sklepu sieciowego raczej nie wchodzi w grę. Chyba że mamy na myśli nastolatkę. Zegarek damki powinien być delikatny i kobiecy. Najlepiej jeśli będzie korespondował ze stylem noszonej przez nią biżuterii. Choć dla wielu pań już sam czasomierz jest wystarczającą ozdobą. Te z kolei docenią bardziej dekoracyjne modele.

Romantyczna randka

Mało oryginalne pomysły mają w sobie czasem pewien urok. Tak jest właśnie z randkami. Żadna kobieta nie odmówi wyjścia do kina, teatru, czy opery i smacznej kolacji we dwoje przy nastrojowej muzyce. Nawet jeśli randka wydaje się wam zupełnie oklepana, warto spróbować, bo skutki mogą być zaskakująco dobre.

Ostatnio opublikowane

Dlaczego warto stosować programy motywacyjne dla kierowców?

Dlaczego warto stosować programy motywacyjne dla kierowców?

Przepływ towarów i osób jest uzależniony od dostępności środków transportu. Wiele współczesnych przedsięwzięć opiera się na mobilności - a więc zdolności do szybkiego i...
Czarna herbata

Czarna herbata

Czarna herbata jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Pochodzi z rośliny Camellia sinensis i często jest mieszana z innymi roślinami dla różnych...
Seans w podróży – na czym oglądać filmy?

Seans w podróży – na czym oglądać filmy?

Przed Tobą kilkugodzinna podróż. Rozwiązałeś wszystkie krzyżówki i przeczytałeś książkę zabraną na drogę. Perspektywa spędzenia tego czasu wpatrując się w szybę nie pomaga. Sprawdź,...
Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

Gdy decydujesz się na zakup używanego pojazdu, musisz liczyć się z wieloma kwestiami, na które warto zwrócić uwagę. Kupowanie samochodu nie jest łatwą czynnością....
Jak zrezygnować z OC i znaleźć tańszą ofertę?

Jak zrezygnować z OC i znaleźć tańszą ofertę?

Wykupiłeś OC, opłaciłeś składkę, po czym zorientowałeś się, że w innej firmie dostałbyś o wiele atrakcyjniejszą ofertę? A może jesteś stałym klientem i denerwuje...