Letni i zimowy płyn do spryskiwaczy – co i jak

0
12042
Letni i zimowy płyn do spryskiwaczy - co i jak

Różne płyny do spryskiwaczy mają bardzo często zupełnie inne składy i właściwości. Jest to zależne od producenta, a idzie za tym jakość i cena. Podstawowe rozróżnienie płynów do spryskiwaczy to płyn letni i płyn zimowy. Dowiedz się więcej o ich przydatności i sprawdź do czego dokładnie służą!

Płyn zimowy i płyn letni

Płyn zimowy nie powinien zamarzać w temperaturze wyższej niż -20 stopni Celsjusza, informacja o zamarzaniu zawsze jest zaznaczona na opakowaniu. W swoim składzie płyn zawiera alkohol, którego zapach może być bardzo intensywny i drażnić kierowcę i pasażerów podczas jazdy, dlatego większość płynów do spryskiwaczy jest intensywnie aromatyzowana, żeby zamaskować woń alkoholu. To także może drażnić i powodować alergie, dlatego warto jest postarać się dobrać płyn o możliwie najmniej intensywnym zapachu. Najistotniejszym elementem jest jednak to, żeby płyn jak najlepiej sprawdzał się w myciu szyb, ponieważ odpowiednia widoczność na drodze jest sprawą kluczową. Nie mając odpowiedniej widoczności kierowca może spowodować stłuczkę lub stracić panowanie nad samochodem z powodu zbyt późnego zauważenia przeszkody na drodze.

Podczas temperatur ujemnych absolutnie nie należy korzystać z letniego płynu do spryskiwaczy, ponieważ grozi to jego niewątpliwym zamarznięciem, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Płyny zdecydowanie mogą być lepsze i gorsze, co potwierdzają liczne przeprowadzane testy. Dobranie płynu, który nie będzie rozmazywał brudu, lecz skutecznie i szybko go usuwał, jest bardzo ważne, ponieważ brudna szyba ogranicza widoczność i może prowadzić do opóźnienia reakcji kierowcy na różnego rodzaju przeszkody drogowe. Różne płyny do spryskiwaczy w atrakcyjnych cenach znaleźć można w motoryzacyjnym sklepie internetowym Wajbex.

Mieszać czy nie mieszać?

Opinie na ten temat są różne – jedni mówią, że to nie ma znaczenia, szczególnie w lecie; inni, że absolutnie nie powinno się tego robić. Na pewno nie wolno mieszać płynu letniego z zimowym w zimie, ponieważ płyn letni nie jest odporny na zamarzanie i obniży skuteczność płynu zimowego, co jest ryzykowne szczególnie podczas mroźnych zim, gdyż pojemnik może zamarznąć. Poza okresem zimowym większość ekspertów nie mówi o przeciwwskazaniach do mieszania dwóch rodzajów płynu.

Jak odpowiednio dobrać płyn letni i płyn zimowy?

Płyny letni i zimowy powinny spełniać inne wymagania; mianowicie w lecie problem jest mniejszy, ponieważ najważniejsze, to w zasadzie usuwanie owadów z szyby; za to w zimie jest to mnóstwo błota, soli i śniegu, które powodują smugi na szybach. Skład płynu zimowego oparty jest na alkoholu etylowym (należy pamiętać, że płyny zawierające metanol są od jakiegoś czasu zakazane w Polsce, ponieważ są szkodliwe dla ludzi). Sam zapach płynu nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ ciężka, intensywna woń może zdecydowanie pogorszyć komfort jazdy, za to przyjemny delikatny zapach polepszy go. Nie powinno się kupować płynów bez wcześniejszego przeczytania opisu na opakowaniu, ponieważ może on zawierać ostrzeżenia co do działań niepożądanych, jakie płyn może wywrzeć na człowieku. Płyny o bardzo złej jakości mogą także niekorzystnie wpłynąć na samochód – zdarza się np., że są w stanie odbarwić lakier itp.

Gdzie kupować płyn do spryskiwaczy?

Płyn do spryskiwaczy można kupić wszędzie, od osiedlowych sklepów, przez hipermarkety, po stacje benzynowe i w końcu sklepy internetowe – np. sklep Wajbex. Różnych rodzajów płynów przeróżnych marek jest całe mnóstwo, dlatego kierować należy się opisem na opakowaniu i składem oraz później własnym doświadczeniem zapamiętując, który płyn się sprawdził, a który nie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:40    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFelgi w samochodzie: estetyka czy szpan?
Następny artykułUkłady hamulcowe Audi

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here