Kiedy felgi stalowe są lepsze od felg aluminiowych?

0
4079

Zdecydowania większość nowszych modeli samochodów osobowych fabrycznie wyposażona jest w eleganckie felgi aluminiowe. Starsze i tańsze modele samochodów wciąż bazują jednak na klasycznych felgach stalowych, które choć nieco cięższe i zdecydowanie mniej estetyczne od felg aluminiowych, to jednak wciąż dobrze pełnią powierzoną im funkcję. Takie felgi są tańsze i łatwiejsze w naprawie. Wyprostowanie zgiętej, stalowej felgi, zajmuje niewiele czasu i przy odrobinie wprawy można to zrobić samodzielnie, co z pewnością zostanie docenione przez najbardziej oszczędnych kierowców. A jakie są inne zalety felg stalowych i kiedy tego typu felgi będą lepszym wyborem od twardszych i bardziej eleganckich felg aluminiowych?

Felgi samochodowe zimą

Wielu kierowców w trosce o trwałość drogich felg aluminiowych decyduje się na ich wymianę w okresie zimowym, na felgi stalowe. Choć współcześnie nie ma to większego uzasadnienia, bo nowoczesne felgi aluminiowe dobrze radzą sobie z zimnem, błotem pośniegowym i solą drogową, to jednak ich wymiana na okres zimy, na felgi stalowe, może okazać się bardzo opłacalna. Po pierwsze, drugi komplet felg to możliwość szybszej wymiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie – felgi stalowe są tańsze, zatem opłaca się je kupić i zainstalować na nich opony zimowe. Koszt takiego zakupu powinien zwrócić się w ciągu 2-3 sezonów. Po drugie, w czasie zimy na drogach pojawia się więcej dziur i są one gorzej widoczne, przez co łatwiej o uszkodzenie opony i pogięcie felgi – prostowanie felg stalowych jest dużo prostsze i tańsze od naprawy felg aluminiowych. Po trzecie – felgi stalowe, nawet jeśli pokryją się warstwą rdzy, możemy szybko z niej oczyścić i pomalować farbą do metalu. Felgi stalowe dodatkowo możemy osłonić estetycznym kołpakiem, dzięki czemu ich wygląd nie będzie w negatywny sposób odbijał się na estetyce całego auta.

Prostowanie felg stalowych

Polskie drogi, zwłaszcza drogi na obrzeżach dużych miast, pokryte są dużą ilością dziur i nierówności. Przypadkowe najechanie na dużą wyrwę w jezdni zwykle kończy się uszkodzeniem opony, a nierzadko również pogięciem samochodowej felgi. Jeśli często poruszasz się po dziurawych drogach, zakup kompletu felg stalowych wydaje się zatem jak najbardziej zasadny. Takie felgi bardzo łatwo wyprostować, przywracając je do pierwotnego stanu technicznego. Zwykle wystarczy do tego kilka potężnych uderzeń ciężkim młotkiem. Co ciekawe, taką naprawę można wykonać samodzielnie – wygodna opcja dla kogoś, kto nie ma czasu na odwiedziny w zakładzie wulkanizacyjnym, a także dla miłośników ekstremalnej jazdy po nierównościach. Jeśli stalowa felga nie nadaje się do naprawy, to też nie stanowi wielkiego problemu. Stalowe felgi są tanie i powszechnie dostępne, dostaniesz je np. na Felgeo. Poza tym nie trzeba wymieniać kompletu felg stalowych, jeśli uszkodzimy jedną sztukę. Wystarczy wymienić samą felgę i nałożyć na nią kołpak z kompletu – taki sam jak na pozostałych kołach.

Poza kwestiami technicznymi, felgi stalowe są zwyczajnie tańsze od felg aluminiowych, zwłaszcza od ich bardziej reprezentacyjnych wersji. Takie felgi będą zatem doskonałym wyborem dla właścicieli starszych pojazdów, na przykład aut zabytkowych oraz dla tych kierowców, którym w mniejszym stopniu zależy na estetyce wyglądu ich auta.

[Głosów:7    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here