Jazda autem pod wpływem alkoholu – co za to grozi?

0
1500
Jazda autem pod wpływem alkoholu - co za to grozi?

W 2018 roku, Policja zatrzymała  104 664 osób, prowadzących auto pod wpływem alkoholu. Pijani spowodowali 1550 wypadków, w których zginęło 169 ludzi. Czy jazda pod wpływem alkoholu to przestępstwo czy wykroczenie? Jakie są konsekwencje prawne jazdy „na podwójnym gazie?” Czy zawsze trzeba zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu?

W zależności od tego, jakie stężenie alkoholu w organizmie kierowca ma w czasie prowadzenia samochodu, jego czyn zostanie uznany albo za wykroczenie albo za przestępstwo. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) wtedy zachodzi  tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda autem w takim stanie to wykroczenie. Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Ta sytuacja będzie wiązała się już z odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu karnego.

Za wykroczenie, polegające na prowadzeniu auta w „w stanie po spożyciu alkoholu” grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Ponadto, sąd zawsze orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

Za przestępstwo jazdy „w stanie nietrzeźwości” Kodeks karny przewiduje następujące kary:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat  lub  pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres  od 3 do 15 lat.

Kary mogą zaostrzeniu w przypadku, jeżeli kierowca spowoduje wypadek, w którym ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. Taki czyn jest zabroniony karą 12 lat pozbawienia wolności i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Surowsza kara grozi również tym, którzy już wcześniej zostali za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

Państwowy egzamin na prawo jazdy (zarówno teoretyczny jak i praktyczny) jest konieczny do odzyskania uprawnień, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych został orzeczony przez sąd na dłużej niż 1 rok. Wynika z tego, że jedynie popełniając wykroczenie, można uniknąć ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Istotne jest to, ze należy zdawać egzamin na każdą kategorię pojazdów, na jaką został orzeczony zakaz. Nie trzeba jednak ponownie zaliczać kursu, który jest obowiązkowy dla tylko osób, które pierwszy raz zdają prawo jazdy. Przed przystąpieniem do egzaminu, należy przejść badania lekarskie i psychologiczne, a następnie założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Więcej informacji na stronie https://adwokat24h.pl/

Jazda pod wpływem alkoholu – czy można uniknąć kary?

Obecnie obowiązuje polityka surowego karania pijanych kierowców. Istnieją jednak sposoby złagodzenia kary, a nawet jej uniknięcia. Jednym z takich sposobów jest staranie się o warunkowe umorzenie postepowania. Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku, gdy:

  • kierowca nie jest karany za przestępstwo umyślne;
  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości;
  • postawa oraz dotychczasowe zachowanie sprawcy uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania, będzie przestrzegał porządku prawnego.

Oczywiście, nie w każdej sytuacji będzie to możliwe. To, czy w danym przypadku będzie można się starać o niższy wymiar kary zależy od różnych okoliczności. Dlatego, warto w takiej sytuacji skonsultować się z profesjonalnym prawnikiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTurbosprężarki jak nowe
Następny artykułJakie dokumenty potrzebne do złomowania auta?

Motoryzacją interesuje się od wczesnych lat 90. To wtedy stawiałem swoje pierwsze kroki związane z mechaniką samochodową. Jestem wiernym fanem niemieckich marek, a jedną z nich użytkuję na co dzień :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here