Dekontaminacja lakieru – co to jest? Jak ją wykonać?

0
592
dekontaminacja lakieru

Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni lakieru to dość problematyczna kwestia. Godna uwagi jest jednak dekontaminacja, dzięki której pozbędziemy się niechcianych zabrudzeń. Czym jest dekontaminacja lakieru? Jak przeprowadzić dekontaminację lakieru? Jak usunąć trudne zabrudzenia z lakieru? Dlaczego warto zdecydować się na dekontaminację lakieru? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest dekontaminacja lakieru?

Wiele osób spoglądając na swój lakier w samochodzie może zauważyć nieestetyczne plamki ze smoły lub asfaltu, naloty, pył z klocków hamulcowych. Pomimo wszelkich starań, tradycyjne mycie nie okaże się wystarczające. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam dekontaminacja lakieru. Jest to złożony proces chemiczno-mechanicznego usuwania zabrudzeń. Na tego typu czynności warto zdecydować się wtedy, gdy w najbliższym czasie chcielibyśmy zabezpieczyć lakier pojazdu.

Jak przeprowadzić dekontaminację lakieru?

Dekontaminacja lakieru wbrew pozorom nie jest skomplikowanym procesem. W pierwszej kolejności zajmujemy się myciem i osuszaniem pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie wstępne za pośrednictwem aktywnej piany, która skutecznie usuwa i zmiękcza zanieczyszczenia. Następnie przechodzimy do mycia zasadniczego- uważajmy na potencjalne zarysowania lakieru, które mogą okazać się wysoce problematyczne. W drugim kroku usuwamy smołę i asfalt- w tym celu korzystamy ze specjalistycznych środków chemicznych, które działają niemalże natychmiastowo. Wystarczy minuta, aby oczyścić wybrany przez nas fragment nadwozia. Trzeci krok polega na usunięciu metalicznych zabrudzeń, które powstają w wyniku hamowania. Teraz pozostaje nam glinkowanie lakieru, czyli usuwanie zabrudzeń w sposób mechaniczny, a także końcowe mycie samochodu.

Jak usunąć trudne zabrudzenia z lakieru?

Istnieją zabrudzenia, które są w sposób szczególny trudne do usunięcia. Przykładem jest chociażby żywica- pomimo naszych starań, nie pozbędziemy się jej w sposób tradycyjny. Usuwanie żywicy z lakieru nie powinno opierać się na stosowaniu rozpuszczalników- możemy w ten sposób doprowadzić do zniszczenia powierzchni lakieru, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Unikajmy także mechanicznych sposobów, polegających na zeskrobywaniu żywicy. Konsekwencją może być bowiem porysowanie lakieru. Niestety będzie to wyglądać znacznie gorzej, niż wcześniejsza plama. Żeby usunąć żywicę z lakieru, konieczne jest zastosowanie środków, które są do tego przeznaczone. Z reguły ich użycie nie jest problematyczne- wystarczy stosować się do instrukcji producenta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to proces można powtarzać tak długo, aż osiągniemy zamierzony efekt.

Dlaczego warto zdecydować się na dekontaminację lakieru?

Dekontaminacja lakieru cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest to jednak coś zaskakującego- często jest to jedyny sposób na to, aby usunąć potencjalne zanieczyszczenia. Pamiętajmy o tym, że wymaga to jednak od nas stosunkowo wiele cierpliwości, jednakże końcowy efekt z pewnością nam to wynagradza. Przede wszystkim możemy liczyć na to, że nadwozie odzyska blask, w konsekwencji zwiększa się wartość całego pojazdu. Dlatego też warto się na to zdecydować przed sprzedażą czterokołowca. Zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy kupca. Dekontaminacja lakieru to niezbędny proces, jeśli mamy w planach polerowanie lub woskowanie lakieru. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here